Kahraman Kimlikleri – Janissary/Yeniçeri (DC Comics)

Gerçek Adı: Selma Tolon
Irk: İnsan, Vatandaşlık: T.C. Cinsiyet: Kadın, Yaş: 20’li Yaşlarında, Doğum Tarihi: Belirtilmemiş
Durumu: Yaşıyor
Ünvanları:
Doktor
Katıldığı Ekipler:
Justice League (geçici)
Kızılay

Özgeçmiş

Yeniçeri’nin hikayesine başlamak için Sultan Süleyman’ın son dönemine gitmek gerekiyor. İblis Etrigan’ın canavar orduları Osmanlı’nın kapısına dayanmış, yenilgi kaçınılmazdır. Süleyman’nın sağ kolu olan Merloch bu zor durumda kendisinin Merlin olduğunu itiraf eder. İkisinin de güçleri düşmanın eline geçmesin diye Excalibur vari bir hareketle sadece hakedenin ele geçirebileceği bir koruma büyüsüyle Sultan Süleyman’ın Kılıcı ve Sonsuzluk Kitabı saklanılır.

1999 depremi sonrasında Kızılay’la beraber kurtarma çalışmalarına destek olan Selma Tolon, bir kaza eseri enkazın içerisinde bir çukura düşer. Bu çukurda Merlin’in “Sonsuzluk Kitabı”nı ve “Sultan Süleyman’ın Kılıcı”nı bulur. Kendisi özünde iyi bir olduğu için kılıcı eline almayı başarır. Bu şekilde kazandığı güçlerle kendisi Yeniçeri olarak Türkiye’yi kötü düşmanlardan korumaya koyulur.

Kendisinin ilk büyük macerası da, Türkiye’yi yönetmek isteyen General Kazım Anka’nın Etrigan’ın yardımıyla Şeytan’ı uyandırmasıyla başlar. Şeytan bir sürü zombi savaşçıyı uyandırır ve ortamda estirmeye başlar. Olay Justice League’in dikkatini çeker ve Batman, Wonder Woman, Aquaman ve Green Lantern Türkiye’ye yola koyulurlar. Kendilerine destek olması için de Yeniçeri’yle irtibata geçerler.

Neysem ney, çeşitli mücadeleler ve akıl oyunları sonucunda (bulup okuyun, herşeyi benden beklemeyin. 🙂 ) bir şekilde Şeytan’ı mağlup ederler. Aquaman Yeniçeri’yi Justice League’e davet etse de, kendisi ülkesinde daha faydalı olacağına karar verir ve bu teklifi reddeder.

Buradan sonraki hiç bir hikayede görmesem de, yaptığım araştırmalarda 2001’de Wonder Woman’la beraber Manhattan’ın Circe’den geri alınmasına yardımcı olduğunu, 2005’te Zatanna’yla Rock of Eternity’nin temizlemesine yardım ettiğine ve 2007’de de Oracle’ın yeni Birds of Prey’e katılması için aradığı bilgilerine ulaştım.

Güçleri ve Ekipmanları

Açıkçası Yeniçeri’nin güçlerinin sınırı bilinmiyor. Merlin’in “Sonsuzluk Kitabı”nın içinde bir sürü büyü bulunuyor. Öyle ki kendisi Kral Arthur dışında Sultan Süleyman’ın da büyük bir imparatorluk kurmasında önemli rol oynuyor. O sebeple kitaba sahip olanın, baya büyük bir güce sahip olacağını da söyleyebiliriz. Tabi Yeniçeri güçlerine çok hakim olmadığı için bu büyüleri tam randımanlı kullanamıyor. Çoğu zaman beklemediği sonuçlar doğurabiliyor. Alevler içindeki bir pala olan “Sultan Süleyman’ın Kılıcı” da kendisine insan üstü bir güç veriyor. Aynı zamanda bu sayede kendisi uçabiliyor.

Kostümleri:

Yeniçeri göğsünde Ay-Yıldız olan Osmanlı kıyafetleriyle ninja kostümlerinin karışımı kırmızı beyaz bir kostüm giyiyor.

Yorumlar:

Her şey 2000 yılında DC’nin Justice League’i yeni pazarlara açma çabasıyla başladı. O yılın Annual konsepti olan Planet DC hikaye öyküsüyle farklı ülkelerde yarattıkları kahramanlarla JL’i ülke ülke gezdirirler. Yeniçeri de Türkiye için yarattıkları bir kahraman. Türkçe olarak Arkabahçe tarafından 2005 yılında bizde de basıldı.

Çıktığı dönem medyamız tarafından karışık tepkiler alsa da (“Ortadoğu projesiyle benzerlikler taşıyor”???) bence bu ülkeyi çok fazla tanımayan ama iyi niyetli bir çalışma ile kültürümüzle kendi konseptlerini birbirine uydurmaya çalıştıkları, bunu yaparken de saygı göstermeye çalıştıkları (Wonder Woman’ın camiye girerken örtünmesi gibi) ama totalde biraz basitlikten, biraz klişelikten müzdarip bir hikaye olarak sıradan bir çizgi roman olmuş. Büyük komplolar kurulacak kadar üzerinde durulduğunu sanmıyorum.

DC bu seride ürettiği kahramanları fazla kullanmasa da, Yeniçeri’nin en azından bizim için güzel bir hatıra olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin kültürel zenginliğinin modern anlayışla harmanlandığında (ve üzerimizdeki önyargı ve herşeyden alınma zihniyetlerimizi bıraktığımızda) ortaya çok da fena olmayan şeyler çıkabileceğine hoş bir örnektir. Az sayıda modern süper kahramanımız olduğu düşünülürse, çizgi roman üretmek isteyenler için bir referans noktalası olabilir.

Spread the love