AltStory – Süper Kahraman Masalları – Marvel Edition

Hiç çocuğunuza masal anlatmayı denediniz mi? Ben denedim ve eski masallar pek çocuklara göre değil gibi geldi. Yani kurdun midesini delmek mi, kızın kalbi yerine ceylan kalbi sökmek mi, perilerden ölüm dilekleri falan derken olay birden korku filmi tadına dönüyor, çocuğunuzun bozulan psikolojisi de bonus oluyor. İşte bilinçli bir baba olarak bu noktada yaratıcılığımı devreye sokarak “çocuk-friendly” masallar üretmeye karar verdim. Tabii ki bir La Fontaine, bir Grimm Kardeşler, bir Dr. Seuss olmadığımdan sıfırdan ürettiklerim çok dandik oldu. Sonra olaya farklı bir boyut katıp, bildiğimiz hikayeleri çocuk dostu haline getirmenin daha kolay olduğunu farkettim. En bildiğim hikayelerin de süper kahraman hikayeleri olduğunu düşünürsek, sonuçta ortaya birazdan okuyacağınız masallar çıktı. (Yazıyı yazarken aklıma gelen tarafımca okunan podcast versiyonu ve youtube’a konacak video versiyonu için çalışmalar devam ediyor olacak. Hizmette sınır yok.)

Ebeveyn dostu AltDünya, “Süper Kahraman Masalları”nın ilk bölümü olan “Marvel Edition”ı gururla sunar.

Hulk

Bruce Banner çok iyi ve çok zeki bir adammış. İnsanlar daha güçlü olsun, hasta olmasınlar diye bilimsel çalışmalar yapıyormuş. Bu çalışmalar sırasında bir kaza olmuş ve Bruce kocaman yeşil bir deve dönüşmüş. İnsanlar onun bu halinden çok korkmuşlar ve ona Hulk demişler. Bruce da insanları korkutmamak için kaçmış ve saklanmış.

Bir gün Yenilmezler ekibi kötü bir canavarla savaşıyor ama bir türlü yenemiyorlarmış. Hawkeye denemiş yenememiş, Karadul denemiş yenememiş, Kaptan Amerika denemiş yenememiş, Demir Adam denemiş yenememiş. Bunu duyan Hulk hemen onların yardımına koşmuş. Yenilmezler’e “İsterseniz ben size yardımcı olabilirim” demiş. Yenilmezler çok şaşırmışlar ve “Ama sen bir canavarsın. Bize neden yardımcı olacaksın ki?” diye sormuşlar. Hulk onlara ” Benim sadece dışım canavar gibi görünüyor, içimde çok iyi bir insan var” diye cevap vermiş. Yenilmezler de ona “Peki, bize yardımcı olursan çok seviniriz” demişler.

Bunun uzerine Hulk ve Yenilmezler birlik olup kötü canavarı yenmişler. Yenilmezler Hulk’a “Çok teşekkürler Hulk. Seni canavar olarak gördüğümüz için özür dileriz. Sen çok iyi bir insanmışsın. Bize katılıp kötüleri yenmemize yardımcı olur musun?” demişler. Hulk da hemen “Tabii ki katılırım” demiş. Böylece Yenilmezler Hulk’la beraber nice maceraya atılmışlar.

Örümcek Adam

Peter Parker çok iyi bir çocukmuş. Ancak arkadaşları onu hiç sevmiyormuş. Sadece amcası ve teyzesi onu çok seviyormuş. Bir gün okul gezisi olarak bilim kampına gitmişler. Orada Peter’i parlayan bir örümcek ısırmış. Peter kötü hissedip dışarı çıkmış, bir bakmış örümceğin güçleri ona geçmiş. Artık duvara tırmanabiliyor, ağ atabiliyormuş. Ayrıca çok da güçlü olmuş. Bu güçlerinden para kazanmak için televizyona çıkmaya karar vermiş. Herkes şaşırmış, inanamamışlar. Bir gün televizyon stüdyosuna bir hırsız girmiş, paraları çalmış kaçıyormuş, bir polis amca da onu kovalıyormuş. Hırsız Peter’ın önünden geçmiş ama Peter “Ben dünya yıldızıyım, ben işim değil ki” diyerek onu yakalamamış. Polis amca Peter’a çok kızmış.

Aradan baya bir süre geçmiş. Bir gün Peter evine geldiğinde evlerine hırsız girdiğini öğrenmiş. Hemen kostümünü giyip hırsızın peşine düşmüş ve onu yakalamış. Bir bakmış bu o gün önünden geçen bir hırsızmış. Bunun üzerine Peter kahraman olmaya karar vermiş.

Kaptan Amerika

Steve Rogers çok iyi bir insanmış, asker olup kötülerle mücadele etmek istiyormuş ancak vücudu çok zayıf olduğu için onu orduya almıyorlarmış. Steve ne kadar uğraşsa da orduya girememiş. Bir gün bir bilim adamı Steve’in içindeki iyiyi görmüş ve ona yardım etmeye karar vermiş. Steve’e “Sana yardım ederim, seni güçlendirecek bir deneyim var ama çok canın acır” demiş. Steve kötülerle mücadele etmek için kendisini güçlü kılacağını anladığı için hiç düşünmeden kabul etmiş. Onu özel bir makinaya koymuşlar ve içinde özel bir ilaç olan bir gaz vermişler. Steve çok canı yansa da bu ilacı sonuna kadar almış. Makinadan çıktığında artık güçlü olmuş. Herkes ona hayran kalmış. Ancak Steve artık çok güçlü olsa da bu gücünü hep iyilik için kullanmış ve sadece kötü adamların karşısında durmuş.

Hawkeye

Clint Barton çok iyi bir insanmış. Hep kötülerle mücadele etmek istiyormuş ama hiç süper gücü olmadığı için süper kahraman ekipleri onu almıyorlarmış. Bunun üzerine Hawkeye kendine bir yay ve ok almış. Sürekli bu ok ve yayla hedefleri vurmak için çalışmaya başlamış. Sabah akşam demeden, boş bütün zamanlarında çalışmış. Bir süre sonra dünyadaki en iyi okçu olmuş. Bunu duyan Yenilmezler kendisine gidip “Sen çok çalışkan bir adammışsın Hawkeye. Ayrıca dünyanın en iyi okçusu olmuşsun. Bizim ekibimize katılıp kötülükle mücadele etmek ister misin?” diye sormuşlar. Hawkeye hemen ” Tabii ki isterim. Ben zaten bunun için çok çalışmıştım” demiş. Böylece Hawkeye Yenilmezler’e katılmış ve pek çok maceraya çıkmış.

Demir Adam

Tony Stark çok zeki bir adammış. Ama hep insanlara zarar verecek icatlar yapıyormuş. Bir gün bu icatları duyan kötü adamlar, onu kaçırmışlar ve bu icatları onlara da yapmalarını istemişler. Tony önce çok korkmuş ama sonra aklını kullanmış ve ona icat yapması için verdikleri araçlarla kendisine çok gelişmiş bir zırh yapmış. Kötu adamlar onu durdurmayı deneseler de, zırhı yardımıyla Tony kaçmayı başarmış. Bir daha insanlara zarar verecek icatlar yapmamaya söz vermiş. Kaçarken kullandığı zırhı da daha da geliştirmiş ve kötü adamlarla savaşmak için kullanmaya karar vermiş. Böylece Tony Stark artık Demir Adam olmuş.

Thor

Thor uzaydaki Asgard adında bir gezegende yaşıyormuş. Babası Odin buranın kralıymış. Thor babası yaşlanınca kral olacakmış. Ancak kardeşi Loki bu durumdan çok mutlu değilmiş. Thor çekiciyle beraber çok iyi bir savaşçıymış. Ancak kendisine çok fazla güvenir ve kimsenin sözünü de dinlemezmiş. Bir gün Loki ona buz devlerinin çok büyük olduğundan ve kimsenin onları yenemediğinden bahsetmiş. Thor “Ben onları yenerim” demiş ve onların gezegenine gitmiş. Burada çok fazla sayıda buz devi varmış, Thor hepsine saldırmış, pek çoğunu yenmiş ancak çok kalabalık oldukları için en sonunda yenilmiş. Tam bu sırada babası Odin gelmiş ve Thor’un kendisine saldırmayan bu devlere saldırmasından kaynaklı çok sinirlenmiş. Thor’un çekicini ve güçlerini almış, sonra da onu dünyaya göndermiş. Thor burada güçlü olmasalar da, birbirlerine yardım eden, herkese karşı sevgi dolu davranmaya çalışan iyi insanlarla tanışmış ve yaptığı hatanın farkına varmış. Babası Thor’un dersini aldığını görmüş ve onu tekrar Asgard’a almış, güçlerini de geri vermiş. Thor da bundan sonra güçlerini iyi insanlara yardım etmek için kullanmaya karar vermiş.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın