AltList – 11 X-Men Filminin Sıralaması

Süper kahraman trendi diyince akıllar hemen Iron Man’e gidiyor. Ancak bu filmlerinin para kazanılabilir olduğunu kanıtlayan seridir Fox’un X-Men filmleri. Bugün hala Marvel ve DC kanıtlanmış formüllerden şaşmazken, risk alıp farklı şeyler deneme cüretini göstermiş ve bunum karşılığını almıştır. Çizgi romana sadakat konusunda hiç kasmayan (hep olumlu söyleyecek değiliz) bu hareketiyle bazen olumlu (Hugh Jackman) çoğu zaman olumsuz (kalan hemen herkes) sonuç doğurmuştur. Kalite olarak her daim inişli çıkışlıdır. Yine de iyisini yakalamak için devamlı takip edilmesi icap eden bir seridir.

Deadpool 2 yeni geldi, Dark Phoenix geliyor, New Mutants’a çok bişey kalmadı. Haliyle X-Men evreni ne durumda bir göz gezdirmek istedim. X-Men kalite konusunda hep soru işaretleri yaratsa da tamı tamına on bir film olmuş. Peki bunların içinde en sevmediğim ve en sevdiğim hangileri? Hangileri başarılı, hangileri değil? Tamamen şahsi yorumlarımdır. Listeye katıldığınız/katılmadığınız yerleri yorumlarda paylaşabilirsiniz. Buyrun efendim.

11- the Wolverine

Bütün X-Men filmi listelerin son sırasında hep bir Wolverine solo filmi olması tesadüf değil. Hugh Jackman’ın Logan’ını hepimiz seviyoruz ve başarısını kabul ediyoruz ama solo filmler Jackman’ın ve karakterin şöhretinden yararlanmak için çekildiği için kaliteleri hep düşük oldu. Bu ikinci Logan filmi de aslında potansiyel bir tema (Logan Japonya’da) üzerine kuruluyken, alakasız, saçma bir senaryo ile harcanmış. Çizgi romanlarda Patch dönemini falan bilmiyor olsak neyse. Sonuç olarak izleyip en ufak bir keyif almadığım film olarak listenin son sırasına yapıştırdım.

10- X-Men: the Last Stand

X-Men ana serisinin en zayıf halkası olduğu konusunda herkesin hem fikir olduğunu düşünüyorum. Ellerinde mis gibi Phoenix hikayesi varken, bunun yanına yine iyi bir hikaye olan Gifted ile harmanlayıp her iki hikayenin de hakkını veremeyen, bir de senaryoda saçma sapan kararlar verip (herkesi öldürelim gibi) X-Men evrenini tarumar eden bu filmle ilgili kimsenin olumlu bir şey söylememesi boşa değil. Zaten Fox da öyle düşündü ki, önce First Class ile reboot attı, DotFP ile de bu filmi ıskartaya çıkarttı. Haliyle süper kahraman filmleri tarihinde gereksiz bir sayfa/film olarak yerini aldı.

9- X-Men Origins: Wolverine

Filmin yaptığı saçmalıklar yüzünden hep bu tip listelerde sona koyuyorlar ama bence genel olarak rezil değildi. Özellikle orijin ile ilgili (hem Logan’ın çocukluğu hem de tarih sayfalarındaki yeri) kısımlar fena değildi. Weapon X’i de örgüt ve işleyiş olarak görece iyi yansıttılar. Ancak ne zaman işin içine ağzı olmayan Deadpool, konuyla çok alakasız Gambit girdi, orada film tepetaklak oldu. Evet çok daha güzel olabilirdi. Bugünün düzeyinin altında olsa da, düşününce kötüler arasında iyi sayılır.

8- X-Men: Apocalypse

First Class sonrası X-Men filmlerinde bir kalite artışı olmuş, yeni oyuncularla her şey çok iyi olacak havası yakalanmış, yeni filmin kötüsünün de X-Men’in en büyük kötü adamlarından Apocalypse olacağı açıklanınca hepimiz gaza gelmiştik. Ancak Bryan Singer bu gazı olabilecek en kötü, en basit şekilde harcadı. Film X-Men’in, Apocalypse’in bütün entellektüel potansiyelini bırakmış, sıradan bir kötü adam galine getirmişti. Olumlu yanların hepsi önceki filmlerden gelen kısımlardı. Ellerinde evreni bambaşka hale getirmek fırsatı varken sıradan bir film yapmayı seçtiler. Sonuç olarak yeni X-Men neslinin en zayıf filmi sıfatını hak ettiler.

7- X-Men

Gözümde ilk iki X-Men filminin kalitesi hemen hemen aynı. İkisini de eleştirdiğim yerler, beğendiğim yerler benziyor, ki aynı dönemde aynı akılla yapıldığı için normal. Bu film biraz da ilk olmasının dezavantajıyla devamının hemen arkasında. Karakterlerin, özellikle Sabretooth, Toad’un ve bir kaç karakterin daha çizgi romandan çok çok kopuk ve kötü tasarlanmış olması, bütün filmin fazla yapmacık (hem görsel, hem hikayesel) duruyor olması falan bu serinin bir MCU gibi bir hava yakalamasının önüne geçti. Yine de belli bir kalitenin üzerinde olduğu için de bugüne kadar gelebildi. O dönemin filmlerini düşününce buna da şükretmek lazım.

Spread the love

1 geri izleme / bildirim

  1. AltList – Hugh Jackman’ın WOLVERINE’ini Eşsiz Kılan 6 Şey – AltDünya

Bir yanıt bırakın