AltList – 2017’de AltDünya’nın En İyi 10 Filmi

Adettendir, yıl sona ererken bu tarz siteler en iyi 10 filmi seçer, liste yapar, siz de okur sıralamayı, filmleri falan tartışırsınız. Benim de çok yapasım geldi ama hayaller gerçekler tabi. Hayal ettiğim bu sene dikkat çekici bütün filmleri izleyecek vakit bulup, bir de üzerine FilmYorum yazmak, sonra da sene sonunda “FilmYorum’ların seçtiği en iyiler” tarzı bir liste yapmaktı. Ancak gerçekler, boş vaktimde ancak kısıtlı sayıda film izleyebildim, bir kısım iddialı genel olarak listelerde yer alan (Dunkirk, Baby Driver, War of the Planet of the Apes, Shape of Water gibi) filmleri izleyemedim, senenin yarısında da AltDünya olmadığı için izlediğim filmlerin bir kısmı da yorumsuz kaldı.

Neyse bunlar beni yıldırmadı ve sonuçta “Tutku’nun bu sene izlediği filmlerin sıralaması” tarzı olsa da, kendimce en iyileri seçtim, kısa kısa da yorum yaptum. Eğer filmin FilmYorum’u varsa da başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz. Liste tamamen şahsi yorumum olup, tartışmaya açıktır, hatta tartışmak cesaretlendirilir. Kendi listelerinizi, yorumlarınızı aşağıya ekleyip gerginlik yaratabilirsiniz. 2017’den seçmelerim, en az beğendiğimden en beğendiğime doğru sıralı şekilde, buyrunuz;

10 – Power Rangers

Açık konuşucam bu filmi izlediğimi bile unutmuşum. Bu sene gösterime girmiş filmlere bakayım dedim izleyip de gözümden kaçan var mı diye, bunu buldum. En son yazacak başka film olmayınca ekleyeyim bari dedim. Şimdi film beklediğim kadar kötü değildi, güzel anları da vardı. En azından çocukluk hatıralarıma bir hakaret gibi görmedim (Transformers ya da Ninja Turtles gibi) ama ortaya yepyeni, yeniden Rangers gazına gelecek ya da yeni nesli peşinden sürükleyecek bir şey de koymadı. (Yalnız Goldar hiç olmamış ya) Keyifli zaman geçirtip sonra da unutacağınız bir film olarak geldi ve geçti. Çok boş zamanınız olursa ya da bir şeyler yerken çerez eşliğinde izleyebilirsiniz.

9- Lego Batman

İşte bu filmle ilgili beklentim yüksekti, çünkü Lego Movie doğru parçaları doğru yerine koyarak (Lego temalı kelime oyunu) ortaya güzel bir şey çıkartmayı başarmıştı. Ama Lego Batman bu yaratıcı başlangıcın üstüne olabilecek en klişe temayı (ukalalıktan burnu yere sürten kahraman) kullanıp, uygulamada da hiç yeni bir şey üretmeden önümüze sundu. Elinin altındaki mizahi öğelere çok uygun Batman külliyatını da hiç kullanamadı. Zaten Will Arnett’in olduğu hiç bir film beni tatmin etmiyor. Filmin tek faydalı yanı lisanslı Lego Batman oyuncaklarıdır herhalde. Çok çok boş vaktiniz yoksa tavsiye etmiyorum.

8- Death Note

En azından bir tane Netflix filmi olsun diye aldım listeye. Bright çok tazeydi, onun kafamda biraz olgunlaşması lazımdı, o sebeple Death Note’u aldım. Mangayı okumamış biri olarak fikrin çok güzel olduğunu ve doğru uygulanırsa efsane olabileceğini düşünsem de, bu Netflix işi de sıradanlıktan müzdarip oldu. Elinde herşeyi yapabilecek, konuyu uçlara çekebilecek bir platform varken, sıradan bir hikaye anlatmayı seçmiş olmaları bir başyapıtı elimizden kaçırmamıza sebep olmuş. Filmin en güzel yanı William Dafoe’nun ses ve mimik verdiği Ryuk olmuş. Sırf bu performansı görmek için bile izlenir. Kalan klasik konuya katlanmanız gerekiyor ama.

7- Guardians of the Galaxy vol2

İlk film bir sürprizdi ve gerçekten kendine has bir yer edinmeyi başardı. İkinci filmin en büyük problemi devam filmi olması. Kesinlikle kötü değil, hatta belki ilkinden daha iyi ama bu kez hem sürpriz elementi yok, hem de bizi şaşırtmayı başaramıyor. Her şey üç aşağı beş yukarı beklediğiniz gibi. Bunun yanında ilkinde tutulan herşeyi aynen yapmaya çalışmışlar. Sadece bazı yerlerde olayların ölçeği büyümüş. İşte bu sebeple totalde ilkinden daha güzel bir film olsa da bizi ilki kadar etkileyemiyor. Bir de sanırım bu aile draması olayı beni tam tatmin etmedi. Birden fazla yerde aynı temayı kullanmaları baydı. Ama yine de keyifli izlenesi tabi.

6- Thor: Ragnarok

Her phase’in en kötüsünün Thor filmleri olduğunu düşünüyordum. Ragnarok sanırım bu seriyi bozdu. Yine mükemmel bir film olduğunu düşünmüyorum ama en azından keyifle izlenecek kadar iyiydi. Tabii bu bir Thor filminden çok Guardians of the Galaxy filmi gibiydi. Zaten son kısma doğru Revengers’ı kurup iyice o noktaya geldi. Bu filmin GotG’dan bir üstte olmasının sebepleri; kendi serisinin en iyi filmi olması, öncekilerden farklı bir yol izlemiş olması ve tabii ki Hulk’ın, hem de Planet Hulk serisindeki görünümüyle arzı endam etmesi. Bunlar dışında iyi kotarılmış bir GotG filminden fazlasını sunmuyor ve sunmaya uğraşmıyor da. Standart Marvel formatında keyifli, eğlenceli bir film sunup çekiliyor. Ne bir eksik ne bir fazla.

Spread the love