AltList – 2018’in Gidilesi 20 Filmi

Yeniyılın başında bu tip sitelerde adettendir bir sonraki senenin gidilesi filmleri listelenir. Önümüzdeki sene büyük ihtimalle büyük çoğunluğuna gidemeyeceğim ama yine de burada bulunsun, olurda boş vaktim olursa buradan bakar ona göre plan yaparım. Sizin benden daha çok vaktiniz varsa siz de bu listeden faydalanabilirsiniz tabi. Buyurun efendim;

20- Arif v 216

Vizyon tarihi: 5 Ocak 2018

Biraz torpille başlayalım dedim. Bir kaç gün sonra gösterine girecek olan ve listemizdeki tek yerli iş. Cem Yılmaz önce Gora’da sonra Arog’da fantastik temaları yerli dokuyla kaynaştırıp, kendi mizahını da ekleyip ve ortaya kaliteli işler çıkarabileceğimi göstermişti. Şimdi özüne dönüyor, hem kendi filmlerine hem de Türkiye sanat geçmişine göz kırpıyor. Komik ve eğlenceli olacağına şüphe yok. Kaçırmamak lazım. Zaten kaç tane fantastik modern yerli eser var ki?

19- Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas?

Vizyon tarihi: 23 Kasım 2018

Sırf isminden dolayı buraya ekledim. Jim Carrey’li live-action film kadar olamayacak biliyorum ama yine de Benedict Cumberbatch’li animasyon halinin de, hem de Minions’ı yapan tayfanın yapıcak olmasının da bir merak unsuru yaratmadığını söyleyemeyiz. Esas kaliteyi fragman çıktıktan sonra tartışırız ama yine de ismin albenisinden dolayı burada yer alıyor Grinch.

18- Alita Battle Angel

https://www.youtube.com/watch?v=cP9w0J0sc_k

Vizyon tarihi: 20 Temmuz 2018

Alita’nın gözleri yüzünden tartışmalara sebep olsa da aslında fragman son derece sağlam bir film vaad ediyor. Normalde Hollywood’un anime adaptasyonlarına düşünmeden kötü diyebilsek de, bu sefer Avatar’ın James Cameron’ı prodüktör, Sin City’nin yönetmeni Robert Rodriguez de yönetmen olunca beklenti artıyor. Oyuncular da onlardan aşağı kalmayınca film listede yerini (hatta belki biraz fazla altta) buluyor.

17- the Predator

Vizyon tarihi: 3 Ağustos 2018

Arnold’lı ilk film güzeldi ama benim tercihim New York’un göbeğinde geçen ikinci film olmuştu. AvP’lere katlanamadım ve en son çekilen filmi de görme imkanım olmadı ama bu filmden umutluyum. Doğru notalara basıp karaktere hakettiği saygınlığı geri verebilir. Yine de resimdeki tank kullanan Predator kafalarda soru işareti yaratıyor. Neyse, bakalım görücez.

16- Tomb Raider

Vizyon tarihi: 16 Mart 2018

Angelina Jolie role çok uygun dursa da, filmler içerik olarak çok tırttı. Şimdi reboot yaparken rebootlanmış oyunu baz almaları da (Reboot-ception) ilginç. Yeni başrolümüz çok heyecanlandırmadı, oyunculuğundan dolayı seçilse de gerçekten Lara Croft’ta tiyatral oyunculuk arıyor muyum bilmiyorum. Bunu dedikten sonra, bir film adı Tomb Raider ve ana karakteri Lara Croft ise o film bu listeye girer. Nokta.

15- Incredibles 2

Vizyon tarihi: 15 Haziran 2018

İlk film Pixar süper kahraman işine de el atsa muhteşem olacağını kanıtlıyordu. Çekilmiş bütün Fantastic Four filmlerinden de çok daha iyi şekilde yansıtmıştı bu temayı. Animasyonlarda devam filmlerine hep bir korkuyla bakarım ama bu süper aileyi yeniden ve yeni maceralarla görme fikri de cezbedici. Keşke karakterlerin yaşlarına biraz koyup, süper aile geyiğinin boyutunu değiştirselerdi. Ama aynısını bir daha çekseler bile yine de ilgimi cezbederdi.

14- Pacific Rim: Uprising

Vizyon tarihi: 23 Mart 2018

İlk film anime sevmek isteyen ama o kültürü hiç anlamayan (benim gibi) adamlara Hollywood sosuyla sunduğu armağanıydı Del Toro’nun. Temelini dev yaratıkları dev robotlarla dövüştürme üzerine kurmuştu ve ilginç bir şekilde işe yarıyordu. O sebeple ikincisi de aynı havayı yaratır diye düşünüyorum. Bir de o kadar az biliyorum ki film hakkında, nasıl bağlanacak merak ediyorum. Fragmanda sadece daha büyük canavarlar sunuyor gibi görünse de bu bile gaza gelmeye kısmen yeterli.

13- Fantastic Beasts: Crimes of Grindelwald

Vizyon tarihi: 16 Kasım 2018

İlk filmi çok beğenmedim. O Harry’nin büyülü havasını tam yansımamış gibi geldi. Aynı evrende geçiyor deyip biraz büyü koyup bize yedirmişler sanki. Başarısız bir Azkaban Tutsağı (ki en sevdiğim filmidir Potter’ların) taklidi izlenimi uyandırdı bende. İkincisi genç Dumbledore’un da etkisiyle belki o havayı daha iyi verebilir diye düşündüğümden bekliyorum. Depp’in recast edilmemesinin yankıları da çok zarar vermez umarım. Bide bu konuyu beş film nasıl yayacaklar acaba?

12- Spider-Man: Into the Spider-Verse

https://www.youtube.com/watch?v=mwIA1bATiGY

Vizyon tarihi: 14 Aralık 2018

Animasyon Spidey fikrini ilk duyduğumda Sony’e yine sallamış, gereksiz bir fikir olduğunu düşünmüştüm ama ilk fragman çıkıp işin kalitesini görünce o önyargılarımı bıraktım. Spiderverse serisini okumadım ama görsel kaliteyi hikayeyle azıcık destekleyebilirlerse ortaya güzel bir iş çıkar gibi duruyor. Belki sinemada izlenmeyebilir ama Bluray’de falan klasik olabilir. Hazır DC Animation da bozmuş, kendini tekrara girmişken bu boşluğu başarıyla doldurabilir. Tabi yine de Sony’nin bir işi olduğunu unutmamak ve yemeden önce üflemek lazım.

11- Jurassic World: Fallen Kingdom

Vizyon Tarihi: 8 Haziran 2018

Jurassic Park’ın bıraktığı güzel çocukluk hatıraları sebebiyle listede bu kadar üst sırada bu film. İlk Jurassic World’ün tek güzel yanı park açılsaydı on numara olacaktıyı göstermekti. Sonraki “Dino kaçtı, tüh” kısmı olmamıştı. Fragmanda gördüğümüz ana konu da (dinoları kurtarıyoruz, haydi) pek iç açıcı durmasa da belki iyi işlenir diyerek bekliyoruz. Hayırlısı diyelim.

Spread the love