AltList – StarCraft Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

31 Mart’ta alternatif dünyalar adına pek çok şey olmuş. Özel günlerin yakalayabildiklerimde bir şeyler yazmak istiyorum. Bu 31 Mart’ta Matrix’i seçmiştim. Ama nette gezinirken bir başka önemli olayın, Starcraft aslı efsane oyunun çıkış günü olduğunu da gördüm ve kendilerine sitede bir yer ayırmam uygun olur diye düşündüm. İşte Starcraft hakkında az bilinen 10 gerçek…

1- İlk duyurulduğunda yerden yere vuruldu.

Starcraft çıktığı anda hem eleştirmenlerin hem de oyuncuların gözlerini kamaştıröayı başarmıştı. Ancak daha tamamlanmadan ilk duyurusu E3 Expo’da yapılmıştı. Temel olarak o zamanki hali Warcraft 2’nin uzay temalı haliydi ve bu sebeple ilk gösterimlerde ciddi şekilde eleştirildi. Bu sebeple Blizzard oyunu baştan ele almaya karar verdi. Oyunun kullandığı Warcraft motoru iptal olup yeni motor oluşturuldu. El çizimi grafikler render karakterlerle değiştirildi. 2D görünüm yerine izometrik grafikler geldi.

2- Neredeyse bir “Uzay Vampirleri” oyunu olacaktı.

Oyunun tasarlandığı dönemde Blizzard’ın hikayeden sorumlu yöneticisi Starcraft’a konu olarak “Uzay Vampirleri” üzerine yapmayı önermiş. Tasarım ekibi kibarca daha büyük, bütünlüklü bir konu üzerinde çalışmak istediklerini söyleyerek karşı çıkmışlar. Haliyle (ve neyseki) bildiğimiz bilimkurgu altyapılı oyun ortaya çıkmış. Evet Blizzard’ın mizahı ünlüdür ama uzay vampirleri mi? Cidden mi?

3- Kerrigan ismi iki referans içerir.

Ana karakterlerimizden Sarah Kerrigan ismini buz patencisi Nancy Kerrigan’dan alır. Bu bir. Nancy’nin en büyük rakibi Tonya Harding’in eski eşinin emriyle, tuttuğu adamlar tarafından ayaklarının kırılması olayıyla bilinir. Blizzard bu ismi kullanarak o dönemli RTS konusunda en büyük rakibi Westwood’un C&C serisindeki Tanya’ya çağrışım yaparak, bir nevi laf çarpmayı düşünmüş. Biraz zorlama ama düşünmüşler.

4- İptal edilen Starcraft: Ghost adlı bir oyun vardı.

Blizzard o dönem RTS’lerle bilinse de zaman zaman kurduğu evrenlerde geçen farklı tipteki oyun denemeleri ve bunları iptal etmesi (Warcraft Adventures gibi) ile de meşhurdu. İşte Starcraft evreni için de bu kurban Ghost’tu. 3.Şahıs Aksiyon oyunu olarak duyurulan, gizlilik elementlerinin önemli olacağı söylenen bu oyunun yukarıdaki fragmanı bile çıkmıştı. Sonra istenen kaliteye ulaşamadığı için tekrar tekrar başlandı. Ama en sonunda sınırsız süre için ertelendi. Ancak oyunun baş karakteri Nova Starcraft 2’de kullanıldı ve iptal olan oyunun hikayesi kitap olarak çıktı.

5- Uzaya çıkan ilk oyundu.

Astronot Daniel T. Barry 1999’da uzayda çıkacakları göreve Starcraft CD’si de götürmeye karar verince Starcraft oyunun geçtiği yerlere bir adım daha yaklaşmış oldu. Yörüngede pek çok tur attıktan sonra ilgili CD şu anda Blizzard’da sergilenmekte. Uzay ile ilgili bir oyunun ulaşabileceği (kelime anlamıyla) en yüksek mertebedir herhalde.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın