AltList – Netflix’ten 10 İzlenesi Komedi Spesiyali

5 – Jeff Dunham – Relative Disaster

Jeff’in bu en komik şovu değil. Yine Netflix’te bulacağınız ama Netflix’e özel olmadığı için listeye alamadığım “All over the Map” çok daha eğlenceli. Ama bu şov da fazlasıyla keyifli ve kesinlikle izlenesi. Jeff’i herkesten ayıran en önemli özelliği kendisinin bir vantrolog olması. Yani kuklacı adam işte. Karakterlerin her biri keyifli ve çok farklı karakterler olmaları da gösteri içinde gösteri sunuyor. Özellikle Jeff’le laf dalaşına girdiklerinde gösteri tadından yenmez oluyor. Bir de kendi kişisel durumlarını (evlatlık olup kökenini araması gibi) gösteriye yansıtıyor. Bu hem çok cesur, hem de riskli ama Jeff’e kanımızın kaynamasındaki en önemli etkenlerden biri bu tartışmasız.

4 – Jerry Seinfeld – Jerry Before Seinfeld

Bir special listesi yapıp ustayı pas geçmek olmazdı. Bu speciala Netflix’e yeni eklenen, TV dizisi bittikten sonra yeniden stand-up’a dönüşünün anlatıldığı “Jerry Seinfeld – Comedian” belgeselini izleyerek başlamanızı tavsiye ederim. Bu gösterisinde usta özüne dönüyor. İlk şovunu yaptığı yere, Comic Strip’e dönüyor ve başlangıcından bugüne hayatını anlatıyor. Special’a özel olarak (kelime oyunu 🙂 ) Seinfeld’in küçüklüğünden, geçmişinden ve bugünden görüntülerle desteklenmiş hikayeler. Bu bir nevi otobiyografik şovun esprileri de kesinlikle başarılı. Yani geçmişimi anlatıcam diye komediyi pas geçmemiş Jerry. Gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

3 – Ryan Hamilton – Happy Face

Listedeki isimlerin hepsini sırf ismen de olsa biliyorum. Bu noktada Ryan Hamilton’ı bu şovu izleyene kadar hiç duymamıştım. Kendisinin bu şovunu izledikten sonra neden duymadığımı merak ettim. Kendisiyle alay etme konusunda gerçekten ustalaşmış. Başından geçen olayları anlatışı, bu durumlarda aklından geçenler, yaşadıkları, tepkileri… Uzun bir süredir bu kadar yüksek sesle güldüğümü hatırlamıyorum. Başka ne işler yapmıştır bilmiyorum ama eğer buradaki gibiyse gözüm kapalı kefil olurum. Hiç düşünmeden izlemeniz gereken speciallardan. Nice ismi bırakıp üçüncü sırada olması yanlışlık/şans değil yani.

2 – Tim Kroll / John Mulaney – Oh, Hello On Broadway

Listedeki işlerin hemen hepsi stand-up şovlar. Normalde special kavramı o şekilde işliyor. O yüzden Tim Kroll ve John Mulaney’nin bu işini listeye ekleme ya da eklememe konusunda çelişkide kaldım. Sonra site benim değil mi, nasıl istersem yaparım dedim. Kroll ve Mulaney bu özel gösterilerinde iki yaşlı aktörü oynuyorlar. Bu ikisinin kurgusal biyografilerini sahneye koyuyorlar. Yalnız metin o kadar sağlam ki, sektöre sert eleştiriler, toplumsal olaylara referanslar, modern ve tarihsel konulara göndermeler… Bir de tabi sürpriz beklenmedik konuklar. Eğer birazcık konulara hakimseniz muhteşem zaman geçirmenize hiç bir engel yok.

Bo Burnham – Make Happy

Listenin bir numarası bu genç komediyen oldu. Önceki komedi şovlarını da beğenerek izlemiştim. Vine’nın zirve yaptığı dönemde tek vuruşluk esprileriyle de kırıp geçirmişti. Şovu da kesinlikle izlemeye değer. Burnham genç ve millenial olmasının avantajlarını sonuna kadar kullanıyor. Bu sebeple esprileri listedeki diğer isimlerden çok daha taze ve marjinal. Klasik formülleri kullanmaktan özenle uzak duruyor. Esprilerini müzik, dans ve ışık şovlarıyla destekliyor olması da cabası. Belirtmeme gerek yok ama gerçekten gülmekten gözünüzden yaş getiriyor. Zaten gerçekte nasıl bir adam bilmiyorum ama bu ukala, seyirciye saygısız, antipatik karakter eğer bu kadar komik olmasaydı kesinlikle çekilmezdi. Ne kadar büyük şu anda piyasada bilmiyorum ama eğer biri yeni nesil komediye örnek isterse hiç düşünmeden aklıma gelecek ilk isim Bo Burnham olacaktır.

Nasıl buldunuz listeyi? Sizin yorumlarınız nasıl bu şovlarla ilgili? Eğer benim henüz izlemediğim, sizin izlemeye değer bulduğunuz işler varsa yorumlarda paylaşın. Belki ikinci bir liste yapar onları da eklerim. Bir sonraki yazımda görüşene dek esen kalın.

Spread the love

1 geri izleme / bildirim

  1. AltList – Netflix’ten 10 İzlenesi Komedi Spesiyali - Part 2 - AltDünya

Yorumlar kapatıldı.