AltList – Netflix’ten 10 İzlenesi Komedi Spesiyali

Amerika’nın komedi kültüründe “Comedy Special” denilen bir olay var. Basitçe anlatmak gerekirse, komediyen kişinin televizyonda yayınlanmak üzere ortaya koyduğu “özel” bir tek kişilik gösteridir. Bir nevi kendini kanıtladığı, “Ben bir yerlere geldim artık” dediği anı sembolize eder. Ne kadar afilli bir kanalda yayınlanıyorsa o kadar gösterişlidir. Mesela HBO Special yapmak büyük bir prestijdir. Neysem ney, bir televizyon kanalından beklediğiniz her şeyi sunmayı misyon edinmiş Netflix’in de bundan geri kalması düşünülemezdi tabii ki.

Yalnız şöyle bir durum var; Netflix’in orjinal içeriklerine şöyle bir göz gezdirirseniz haddinden fazla “Special” olduğunu görürsünüz. Bu kadar fazla seçeneğin içinden, gerçekten zamanınıza değecek olanları bulmak oldukça zahmetli ve açık konuşmak gerekirse pek çoğunun da beklediğiniz kadar iyi olmadığını söyleyebilirim. Mesela Sarah Silverman, Amy Schumer, (Her ne kadar bu aralar haklı sebeplerle kötü anılsa da) Louis CK gibi garanti komiklerin bile Netflix Special’ları beklentilerinizi karşılayamayabiliyor. Ya da fragmanına güvendiğiniz şovlar çok dandik sıkıcı çıkabiliyor.

İşte bu sebeple kendi izlediklerim arasından hakikaten izlenmesi icap eder diye düşündüğüm on tanesini sizlerle paylaşmak istedim. Liste sadece “Netflix Special”ları içerir. Yani eski gösterileri falan almadım, sadece platforma özel olanları baz aldım. Bir de tamamen subjektif şekilde daha az beğendiğimden, en beğendiğime göre sıralanmıştır. Buyurun efendim;

10 – Reggie Watts – Spatial

Reggie Watts’ı “Late Late Show”un bando lideri olarak tanıyor olabilirsiniz. Ben ilk olarak “Conan”da denk gelmiş ve “Ne ilginç bir mizah anlayışı” diye düşünmüştüm. Kendisinin bu şovunu tanımlarken de sanırım en uygun kelime “ilginç” olacaktır. Şovu komediyle müziği güzel harmanlıyor. Listede onuncu sırada olmasının sebebi de komedi kısmının biraz fazla absürde kaçıyor olması. Pek çok kez belirttiğim gibi çok zeki değilim. Bu sebeple kahkaha attığım baya yer Bir oldu ama neden komik olması gerektiğini anlamadığım kısımlar da az değildi. Eğer kendisinin mizahına aşina değilseniz, pas geçebilirsiniz.

9 – Marc Maron – Too Real

Kendisi normalde Podcast döneminde şöhret kazanan bir zat-ı muhterem. Ben yine “Conan”da görüp tanımıştım. Yakın dönemde “Glow”daki rolüyle de beğenimizi kazandı. Maron’un tarzını sanırım “saçmalık yakalayıcılık” olarak tanımlamak çok yanlış olmaz. Bu tip sıradan olaylar içindeki saçmalıkları bulup önümüze sunma ve bunlardan espri çıkarma konusunda doğal bir yeteneği var. Bu gösterisi de önceki işlerine son derece uygun. Dokuzuncu sırada çünkü genel olarak hayata negatif bakan bir tavrı var ve herkesin hoşuna gitmeyebilir. Bir de mizah yönü biz Amerika dışında kalanlara bazen hitap etmeyebiliyor.

8 – Dana Carvey – Straight White Male, 60

Bir SNL alümnisi olan Dana Carvey, hem SNL’deki süresi boyunca, hem de oradan ayrıldıktan sonraki solo işlerinde daha politik mizahıyla öne çıkmış bir şahsiyettir. Şimdi ABD’nin başkanının Trump olduğu düşünülürse, gün tam onun günü. Bunun yanına bir de ABD’de 60 yaşında beyaz bir erkek olmanın zorluklarıyla ilgili esprileri de eklerseniz ortaya kahkaha dolu bir şov çıkar. Yalnız yine uyarmak lazım, esprilerin büyük bölümü fazla ABD kalıyor. Eğer o kültüre ve genel olarak gündemlerine aşina değilseniz, anlamayacağınız kısımlar olacaktır. Eğer konuya hakimseniz Dana Carvey politik mizah konusunda bir duayendir, keyifli zamanlar garanti olacaktır.

7 – Patton Oswald – Annihilation

Patton Oswald’ı her zaman bizim kafadan “geek” bir adam olarak görmüşümdür. İşte çizgi roman, oyun, film, dizi konularında en az bizim kadar tutkulu. Şovu pek öyle değil yalnız. Yani buram buram referans dolu, bu kitleye yaranmak için bir şeyler anlatma durumu yok. Yaşadıklarını bütün çıplaklığıyla anlatıyor gösteri boyunca. Bu şovu özel kılan da eşinin ölümümden sonraya denk gelmesi, ki gösterinin en etkileyici kısımları da rahmetli eşi ve tek başına yetiştirmeye çalıştığı kızıyla ilgili kısımlardı. Sırf bu bölümler için bile izlenir, şovun geneli de son derece eğlenceli.

6 – John Mulaney – The Comeback Kid

John Mulaney iki işiyle listemizde. İlki bu solo gösterisi. Aslında çok tanımıyordum ama Tim Kroll ile listedeki diğer işlerini görünce bir şans vereyim dedim ve hiç pişman olmadım, tersine kahkahalarla izledim. Listedeki en rahat empati kurulabilir karakter. O kadar temiz ve katıksız anlatıyor ki. Genel olarak olaylara bakış açısı, yaşadıkları, bunları yorumlama şekli. Tam benim kafadan diyebileceğim bir adammış. Tamamen kendi hayatını, yaşadıklarını anlatmasına rağmen kesin içinden size ait bir şeyler de çıkacak. Ve bunları öyle komik bir şekilde anlayacak ki, gülerken “hakikaten ya” diyecekseniz.

Spread the love

1 geri izleme / bildirim

  1. AltList – Netflix’ten 10 İzlenesi Komedi Spesiyali - Part 2 - AltDünya

Bir yanıt bırakın