AltList – En İyi 10 “Epic Rap Battles of History” Kapışması

Artık herkes YouTube’da. Banu Berberoğlu gibi son derece basit bir vlog çeken de fenomen olabiliyor, Onur Ünlü gibi önemli bir yönetmen de buraya dizi çekebiliyor. Eskiden böyle değildi. Youtube kendi çapında, iyi bir fikre sahip olup onu iyi uygulayan amatörlerin kendi şöhretlerini yarattıkları yerdi. Şimdi şansı tutan, ordan burdan çalan, onu da iyi yapamayan ergen gençlerin kendilerini megastar zannetikleri, televizyonda sinemada tam tutturamayan meşhurların reklam alanı olarak kullandıkları bir mecra haline geldi.

O eski güzel günleri yad etmek için bugün eski ama kaliteli, uzun zamandır da sesi soluğu çıkmayan bir Youtube kanalına selam çakacağız. Epic Rap Battles of History, türkçesiyle Tarihin Efsane Rap Savaşları, topluma mal olmuş, gerçek ya da hayal kişileri birbiriyle rap düellosu yaptırmak suretiyle kapıştıran, hem kaliteli müzik ve sözleri, hem de eğlenceli sunumlarıyla kendine has yer edinmiş bir YouTube kanalıydı. Nice Peter ve Epic Lloyd’un kuruculuğunda pek çok kişinin konuk da olduğu bu efsaneden bir yılı aşkın süredir ses çıkmıyor.

Yine de kendilerinin aktif oldukları dönemde yaptıkları işler artık klasik olduğu için böyle bir listeyle onurlandırmak, bugün YouTube’da rap yaptığını sanan fenomenlere de örnek sunmak istedim. Sıralama biraz tesadüf biraz zevke göredir. Bence kazananlar kısmı tamamen benim yorumumdur, farklı fikri olan varsa yorumlara yazsın tartışalım.

10- Alexander the Great vs Ivan the Terrible

Sıradan geçecek gibi başlayan ama Ivan’ın ani dönüşleriyle bir anda yükselen bu kapışmamız kanal tarihinin en şahsına münhasır kapışmalardan biri oluyor. Tek bir videoda dört farklı tür dinlem şansına erişiyoruz.

Bence Kazanan:Frederick the Great’in flütlü beat’leri.

9- Jim Henson vs Stan Lee

Bu iki geek efsanesini yanyana görmek süper. Stan’in agresif tarzıyla Jim’in yumuşak tarzı kapışıyor ve güzel bir ahenk yakalanıyor. İkisinin de hit lafları ve kullanılan referanslar son derece başarılı. En sondaki sürpriz de keyifli bir bitiş sağlıyor.

Bence Kazanan: Yakın diyebilirim ama sanırım Jim Henson‘ı seçiyorum burada.

8- Einstein vs Stephen Hawking

Dahiler kapışıyor. Yeni kaybettiğimiz Hawking’in elektronik tarzı keyif veriyor. Einstein yaklaşımı ise son derece vurucu ve sert. Başarılı bir kapışma yani. Hiç çekinmemiş ve sağlam laf yumrukları atmışlar.

Bence Kazanan:Einstein‘in kelimelerle daha fazla zarar verdiğini düşünüyorum.

7- Stephen King vs Edgar Allan Poe

Yazarlar kapışması da gerekiyor elbette. Poe biraz sönük kalmış, tarzıma da uygun olarak ama her ikisi de vurucu sözler kullanıyorlar. Sert bir kapışma oluyor.

Bence Kazanan:Stephen King ve koca egosu. 🙂

6- Nikola Tesla vs Thomas Edison

Dahileri kapıştırmak her türlü işliyor. Elektriğin mücidi olarak anlatılan Edison’la, yeni nesil tarafından saygınlıkta zirve yapan Tesla’yı hızlı ve sert beat’ler eşliğinde kapıştırmak da tadından yenmiyor. Sondaki Dance Off da hoş bir bitiş olmuş.

Bence Kazanan:Nikola Tesla tabii ki. “You didn’t steal from me, you stole me from mankind”.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın