AltList – 5 Maddede MCU’nun X-Men ’i Nasıl Olmalı?

Bu Fox anlaşması, X-Men ‘in olayı falan gelişeli baya oldu, farkındayım. Aslında daha erken yazmaya başladım ama tamamlamak biraz zaman aldı. Neyse daha bir kaç aydan önce anlaşma tamamlanmayacağı için hala güncel sayılır. Şimdi yazıya başlarsak…

Disney’in Fox’u satın almasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben açıkçası biraz hayal kırıklığı içerisindeyim. Tam Fox elindeki markaları adam gibi kullanmaya başlamışken, tam artık tekdüze hale gelmekteki süper kahraman filmlerine keyifli alternatifler sunmaya başlamışken ellerinden alınmış gibi hissediyorum. Disney’in hedef kitlesi, marka imajı belli sonuçta ve bunun değişmesi zor götünüyor. Acaba New Mutants gibi, Deadpool gibi, Logan gibi rutin bozan süper kahraman hikayelerinin sonuna mı geldik? O sebepledir ki, kendimce Disney ve Marvel’ın X-Men markasıyla ilgili nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerektiğiyle ilgili üç beş bişey düşündüm. Tabii ki sizlerle paylaşayım dedim. Buyrunuz;

1- Deadpool’uma Dokunma

MCU Deadpool

Şu ana kadar Fox’un tüm X-Men markası altında en başarılı işinin Deadpool olduğunu düşünüyorum. İlk filmdeki başarıyı ikinci filme taşıyabilirlerse muhteşem olur. Yalnız şu bir gerçek ki, Deadpool karakter olarak Disney’in ve MCU’nun imajına hiç uymuyor. Mizahı okey de, cinsel espriler, şiddet falan hiç MCU’da görmediğimiz ve belki de görmememizin hayırlı olduğu şeyler. O sebeple Deadpool’un kendi yolunda (R Rated kalarak tabi) MCU’nun kendi yolunda gitmesi hepimizin hayrına olacaktır diye düşünüyorum. Burada Deadpool tümden MCU’nun dışında kalsın değil de, şöyle bir şey öneriyorum. Deadpool filmlerinde yaşanan olaylar MCU’yu etkilemesin (belki bir iki referans, easter egg) ama Deadpool MCU’daki olaylarla istediği gibi kafa bulabilsin. Deadpool Avengers’a falan katılmasın ama Avengers Deadpool filmlerine cameo, konuk oyunculuk falan yapsın. Zaten çizgi romanlarda da Deadpool evrene katılınca çok keyifli olmuyo bence. Burada da hiç motive değilim.

2- Fox’un Ana X-Men Filmlerini Unut

X-Men Last Stand

Deadpool ve belki de Logan dışındaki Fox’un bütün X-Men serisini çöpe at, kendi karakterlerinle baştan başla. Spidey böyle tuttu, X-Men’de de tutar bence. Halihazırda kalite olarak çok inişli çıkışlı filmler var ve zaman periyodu da karmakarışık olmuş durumda. Oradan bir yerlere bağlıycam diye uğraşma. Baştan casting, sıfırdan hikaye yazımı ve taptaze yemeye hazır bir X-Men emrine amade. Deadpool aynı kalabilir, Ryan Reynolds’a yazık etme. Logan konusunda çok karışığım. Sonuçta Hugh’un Wolverine’i MCU’da sırıtmaz, güzel de bir katkı olur ama Marvel şu ana kadar karakterin özüne çok uygun şekilde ekledi MCU’ya kahramanlarını. O sebeple yenilense çirkin, kısa, itici ama çekici bir Logan olur mu merak etmiyor değilim.

3- X-Men’in Evrene Katılışını Event İle Yap

X-Men

Şunu demeye çalışıyorum, “Mutanlar vardılar, evlerindeydiler, ahanda şimdi biranda nedense ortaya çıkmaya yeni karar verdiler” gibi değil de, bu mutasyon olayının MCU’ya bağlanışını güzel bir hikaye örgüsüyle bağla. Ne biliyim mutasyonlara ya da bugüne kadar bu durumun ortaya çıkmamasına mantıklı bir sebep bul. Yoksa çok sırıtırlar. Hatta böyle apayrı bir filmle, direkt X-Men ya da Avengers filmi değil de bir event filmiyle (Rise of the Mutants falan gibi bir isimle) olsa daha iyi. X-Men külliyatı bol ama 20 küsur filmdir kurduğun evrene pat diye indirmek olmaz, ince düşünmek, hesaplamak ve bu anı psikopat gibi bekleyen hayranları üzmemek lazım.

4- Fox’un Son Dönemki Yan Atılımlarını Feyz Al

New Mutants

Deadpool’dan çok bahsettim, o da bir kenarda, ayrıca kastettiğim Logan ve New Mutants. Ana X-Men filmlerine MCU tadında devam et, o okey. Ama diğer yan X-Men öykülerinde uçları zorlamayı dene. Nasıl ki Logan R Rated ise, duygusal boyutu yüksek bir filmse, nasıl ki New Mutants bir korku filmi olacaksa, bu tarz deneysel işlere devam et. Disney’lik yapma. İcap ediyorsa bunlara ayrı marka koy, Marvel Max de, ne biliyim. Evrene çok azıcık bağlı ama özünde bağımsız olsun. Bir nevi Netflix evreni gibi ama film olan olsun. Bu arada kendi karakterlerini de bu tarz farklı yönlerde kullanabilirsin, X-Men ile sınırlı kalma.

5- Evreni Fazla Kalabalıklaştırma

X-Men  Comics

X-Men’in zilyon tane karakteri var. Bazısı saçma sapan, bazısı kritik. Bazı karakterler de evrenin şeklini şemalini değiştirebilecek güçte. Seçilecek çok karakter var yani. Ancak benim kastettiğim hem X-Men’de, hem de Avengers da her sorunu bir mutant uydurup çözmeye kalkma demeye çalışıyorum. İhtiyacın olduğu kadar al. Cyclops yapıcan, Prof X olucak, Wolverine amenna ama Krakao, Beak falan gerek yok. İhtiyacın olduğu kadarını kullan. Evren bozacak kadar güçlü olanları da tadında kullan. Mutantlar olsun dünyada ama her birini burnumuza sokma. Bilelim mutantların olduğunu ama X-Men takımıyla ve kötülerle yetinelim. Yoksa hem evrenin tutarlılığı, hem de hikayeler darbe yer.

Bonus: 6- Fantastic Four’u Unutma Unutturma

Fantastic Four

Hep X-Men’e odaklanıyoruz ama bir de FF var bu yeni anlaşmada. X-Men’den çok daha rahat evrene adapte olabilir ve hemen eklenebilirler. Yukarıda yazdığım noktalara bile gerek yok. Casting’i yaptıktan sonra herhangi bir filmde dahi sıfatıyla Reed Richards’ı koyabilirsin. Tek bir orijin filmi yaptıktan sonra da herhangi bir filmde herhangi bir şekilde (Spidey filminde kanka olarak Human Torch, Hulk’un coştuğu bir filmde Hulk vs Thing, teknolojik her durumda sorun çözücü Reed, duygusal üçgen durumlarında da Sue) kullanabilirsin. Hem kendi ekibiyle hem kötüleriyle, hem dünyada hem kozmikte nereye çeksen gelir FF. O sebeple şöyle hakettiği şekilde kullan şu aileyi.

Benim görüşlerim bu şekilde. Sizler ne düşünüyorsunuz Fox Disney birleşmesi hakkında? Yorumlarda paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love