ÇizgiRomanYorum – X 23 – Masumiyetin Kaybı (2017)

Künye

Yayıncı: Çizgi Düşler, orj: Marvel Comics
Orjinal Adı: X-23 Innocence Lost
Dil: Türkçe, Basım Yılı: 2017
Yazarlar: Craig Kyle, Christopher Yost
Çizer: Billy Tan

Giriş

Logan iyi bir filmdi, bunu tartışmaya gerek yok değil mi? Bazı hataları olsa da sonuçta X-Men serisinden çıkmış en iyi üç filmden biridir diyebiliriz rahatlıkla. Filmin en başarılı öğelerinden, bu kadar başarılı olma sebeplerinden biri de X-23’tü elbetteki. Bir çocuk karakteri Hugh Jackman’ın yanına koymak ve o karakterin Logan’dan rol çalmasını başarmak her türlü başarıdır. Sonu hariç ağır dramaya girmeden, çok fazla çocuk istismarı durumlarına düşmeden bunu yapmak da başarıyı katlar. Eğer filmdeki karakteri sevdiyseniz size şöyle bir şey söyleyeyim; X-23 çizgi romanlarda filmdekinden çok daha başarılı bir karakter. Ve çok şanslısınız ki “Çizgi Düşler” bu karakterin orijinini anlatan “X 23 – Masumiyetin Kaybı” çizgi romanı “Çizgi Düşler” tarafından dilimize kazandırıldı ve çizgi roman tarafınızdan okunmayı bekliyor. Ben de ne zamandır yazı yazamamanın verdiği gazla bu çizgi romanı okurlarla paylaşmayı uygun gördüm.

Hikaye

Kitap sadece ama sadece X-23’ün orijinini anlatıyor. Weapon X kendisinin en başarılı projesi Wolverine’in geri dönmeyeceğini kabullenmiş ve alternatif çözümlere odaklanmıştır. Uzun düşüncelerden sonra en makül hareketin Logan’ın bir klonunu yapmak olduğu konusunda karara varırlar. Bu karar sonucunda da işte X-23 adlı küçük kız çocuğumuz Wolvie’nin dişi bir klonu olarak karşımıza çıkar ve biz de kendisinin oluşumundan tesisten ayrılışına (mezun oluşu der gibi oldu ama pek öyle değil, hihi) kadar olan zamanı keyifle okuruz. Bu noktada kitabımız üç farklı hikayeye odaklanıyor. İlki Logan’a olan hırsını X-23’ten alacak olan Zander’ın intikam ve entrika kokan hikayesi. İkincisi karnında taşıdığı X-23 ile annelik duyguları kabaran Dr. Kinney’ın duygusal durumları. Ve tabii ki bunların tam ortasında küçük şeker bir ölüm makinası olan X-23’ün iki arada bir derede yaşadıkları. Olaylar ağırlıklı Dr. Kinney’in bakış açısından yer alsa da diğer hikayelerde önemli yer tutuyor. Bu üç karakterin yanında da Weapon X projesinin içerisinde giriyoruz, orada geçen taht oyunlarına, entrikalara falan şahit oluyoruz.

 Artılar/Eksiler

Şimdi şu konuda hemen bir yorum yapayım; X-23’ün Wolverine olmasına karşı bir insanım. Cinsiyetçilik falan değil de ben bu karakterlerin sadece taşınan bir sıfat olduğunu düşünmüyorum. Yani Wolverine ve Logan birbirinden ayrılmaz. Wolverine denince aklıma sadece bir kostüm değil, karakterin tamamı (kısa boylu, aksi, kıllı vs. vs.) geliyor. Aynen Batman ve Bruce Wayne gibi. Yani bazen Dick Grayson gelir, pelerini takar, Batman olur, kısa süreli farklı bir eğlence yaşatır ama sonuçta Bruce Wayne Batman’dir. Nokta. Bunu söyledim ama yeri geldiğinde Nightwing’i Batman’den daha çok sevdiğim zamanlar da oluyor. Aynı şey X-23 için de geçerli. Yani Wolverine titrini taşımasına karşı olsam da, bence X-23 (bir klon olmasına rağmen) Logan’dan çok daha ilgi çekici bir karakter. X-Force’daki hikayeleri falan da süperdir, o hikayelerin de yeri ayrıdır ama bu orijin hikayesi hakikaten bambaşka.

Artılara geçelim o zaman. Şimdi öncelikle hikaye öyle içten, öyle doğal ki. Yani sonuçta bir kadının karnında taşıdığı çocuğa duyduğu annelik hisleri ve bir şekilde (hedef ölüm makinesi haline getirmek de olsa sonuçta) sömürülmeye çalışılan küçücük bir kız çocuğunun hikayesi bu. Hikayedeki aksiyonu, süper kahraman olayını falan çıkardığınızda son derece saf ve duru bir hikaye kalıyor, ki bu da çizgi romanlarda klişe kahramanlıkları okumaktan sıkılmış olanlar için güzel bir değişiklik. Bu arada çok da abartmayayım, bu kısımlar biraz klasik drama olarak kalıyor ama sonuçta üzerine X-Men ve Weapon X sosu eklendiği için bu durum rahatsız etmiyor. Bir de bunun yanında Zander’ın doğal kötülüğünü ekleyince bir artı daha kapmış oluyor “X 23 – Masumiyetin Kaybı”. Zander’da son derece ayakları yere basan bir kötü adam. Dünyayı ele geçirmeye çalışmıyor sonuçta, son derece basit bir “Babamı öldürdün” intikam hikayesi kendisinin ki ama yine Weapon X soslu tabi. Kendisi herhangi bir özel gücü olmasa da her insanda bulunan kötü özelliklerin (hırs, şehvet falan işte) can bulmuş hali olarak iyi bir kötü adam olmayı hak ediyor. Yaptıkları da ne kadar kötülük (hehe başka kelime bulamadım) olsa da motivasyonu ve sebepleri son derece anlaşılabilir. Yani karakterler ve hikayeden bir artımızı yapıştırdık.

Sonra, çizgi romanda benim en hoşuma giden şeylerden biri de, Weapon X projesinin iç yüzünü görmek oldu. Yani “Wolvie’yi yaptık ama neden yaptık”tan bir tık daha ilerisini, bilim ve askeri sanayi içerisindeki rolünü, amaçlarını, hep arka planda söylenen “Bu Weapon X çok kötü çok.” lafının bir adım ilerisini görebilmek çok keyifliydi. Hem de planlarının son derece mantıklı, pragmatik ve rasyonel olması da bir diğer güzellik. Yani X-23’üm yaratılışı, onunla ilgili alınan kararlar falan hep akla yatkın ve açıklanabilir. Yani bir silah yaratma hedefleri de, o silahı kullanma yöntemleri sizin de bu kurumda olsanız verecebileceğiniz kararlar. Bunun yanına Zander önderliğinde ilerleyen içerideki entrikaların da hikayeye katkısını yadsıyamayız bu kuruma. Çok küçük ve basit oyunlarla çok büyük sonuçlar elde edilmesi, şok etkisi yaratan anlar falan tadından yenmiyor. Yani Weapon X okuması keyifli ama çalışmak için çok da tercih edilmemesi gereken bir yer.

Artılarla ilgili olarak bir paragraf da X-23’e açmak lazım, ki kendisinin her şeyi bir artı. Öncelikle tasarımı öyküye inanılmaz uygun. En yukarıdaki resmindeki haliyle Wolvie’ye ne kadar benzediğini zaten sezebiliyorsunuz. Bunun yanında hikayeye uygun olarak masum küçük zararsız kız rolüne de uygun şekilde çizilmiş. Yani görsel olarak zaten artı. Hikayedeki tasviri ve olayların gelişimi de yine buna çok uygun. Masum küçük kız ve vahşi ölüm makinesi rolleri arasındaki geçişler çok güzel anlatılmış ve son derece doğal olmuş. Bu sayede hem karakterin acıklı hikayesine empati duyuyorsunuz, hem de aksiyon, kan, vahşet dolu kısımlarda yapabildiklerinden etkilenmekten kendinizi alamıyorsunuz. Bu arada bu gelgitlerin Wolverine hikayelerinde de ne kadar önemli olduğunu düşününce yazarları X-23 ile Logan arasında (hem de Wolvie’yi hemen hemen hiç göstermeden) kurdukları bağ ile ilgili olarak da takdir etmek gerekiyor.

Sadece X-23’te değil, çizimlerin genel olarak başarılı olduğunu, bir şaheser olmasa da hikayeyi rahatlıkla taşıdığını ve bunu da artılar hanesine yazabileceğimizi söyleyebilirim. Çizerimiz hem daha sakin tonu, hem de aksiyonu bize ulaştırmayı başarmış sonuç olarak. Bu Türkçe cilt ile ilgili de bir iki genel yorum yaparsak, kapağın daha etkileyici ve çarpıcı olabileceğini düşünmemin dışında, basım kalitesi ve genel tasarım olarak Çizgi Düşler’in iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Belki bu cildin en önemli eksisini artık yerli cilt çizgi romanlarda standart haline gelen “Ekstra”lar kısmının olmayışını söyleyebiliriz. Yani elimizde alternatif kapaklar, yazarlardan yorumlar ya da önsöz sonsöz falan yok. Büyük bir kayıp mıdır, tartışılır, çünkü hikaye güzel ve daha önemli sonuçta ama okuduktan sonra ilginç bilgiler öğrenmek, sektörün içine biraz daha girmek falan açısından güzel katkılar olduğunu düşünüyorum ama tabii ki bu çizgi romanı almamanız için bir bahane değil. Çünkü sonuçta güzel yani.

Sonuç

Sonuç olarak okuduğum en keyifli X-Men/Wolverine hikayelerinden biri “X 23 – Masumiyetin Kaybı”. Zamanında pek çok kez okumuş olmama rağmen elime geçer geçmez başladığım ve yeniden bir çırpıda okuyup bitirdiğimi düşünürsek sizin de en azından şöyle bir bakmanız icap eden bir eser olduğunu söyleyebilirim. Eğer bu karakteri sadece filmde gördüyseniz, bu orijin hikayesi size karakteri daha fazla sevmeniz ve hayran olmanız için yeni bir sebep verecektir. Eğer Logan’ı izlemediyseniz de bu hikayeyi okuduktan sonra bir koşu gidip filmi izlemek ve bu muhteşem karakteri kanlı canlı görmek isteyeceksiniz. Ayrıca bugün Wolverine sıfatını taşıyan kişinin nereden başladığını görmek de hoşunuza gidecektir diye düşünüyorum. Kaçırmayın yumulun.

Çizgi romanı okuyanlar, siz nasıl buldunuz hikayeyi? Wolverine titrini taşımasına ne diyorsunuz? Yorumlarda paylaşın tartışalım. Bir başka çizgi roman yorumunda buluşuna kadar esen kalın.

Spread the love