DiziYorum – Man Seeking Woman S01 (2015)

Bu yazımızda Man Seeking Woman adındaki ilginç romantik komedi dizisinin ilk sezonunu yorumladık. En ufak bir spoiler olmaması, dizinin sürprizlerinin tadını kaçırmamak için oldukça başarılı bir çaba gösterdiğimizi düşünüyorum. Dizinin absürtlüklerinden bahsetmemek için verdiğimiz bu gayreti umarım takdir edersin. Her şey senin için sevgili okuyucu.

https://www.youtube.com/watch?v=btpCMaj0UzM

Künye

Oyuncular: Jay Baruchel, Eric Andre, Britt Lower
Platform: FXX
Tür: Komedi, Romantik, Fantastik
Ülke: ABD, Yayın Tarihi: 14 Ocak 2015 Bölüm Sayısı: 10 Bölüm (1. sezon 10 bölüm tabi. Normalde 3 sezon, toplam 30 bölüm, sonra iptal oldu)

Giriş

Site arşiv niteliği taşısın istiyorum demiştim değil mi? Aynı zamanda benim fikirlerimi yorumlarını içeren bir site olduğu konusunda da hemfikiriz değil mi? İşte bu sebeple yazı yazmaya ayıracak zaman bulamadığım şu dönemlerimde, sitede yer almayan ancak geçmişte bir şekilde paylaştığım temaları kısaca ve hızlı bir şekilde siteye eklemek gibi bir fikir geldi aklıma. Ne kadar verimli olacak ve ne kadar devam edebileceğim bilmiyorum ama bir şeyler yazmaya başladım işte.

Bu yazıda konu edeceğimiz dizi, 2015 yılında ilk sezonunu izleyip beğendiğim, hafızamda hala “Gelmiş geçmiş en komik dizilerden biri” olarak yer etmiş “Man Seeking Woman”. O dönem ki ruh halimi inanılmaz olumlu etkileyen, çok basit bir fikri, çok muazzam bir şekilde işleyen bu dizi için söylenebilecek en basit tabir “Absürt Komedi” sanırım. Bu sebeple de kendisin, yüzlerce örneği bulunan romantik komedi dizilerinden ayrı bir yere koymayı başarmış bu diziyle ilgili yorumlarım aşağıda efendim. Buyurun;

Hikaye

Man Seeking Woman basitçe sevgilisi tarafından terk edilen Josh’ın (Caş diye okunduğu için “ın” ile devam ettim) bu ayrılığın üstesinden gelme ve yeni bir sevgili bulma çabasını anlatıyor. Ancak bunu anlatırken fazlasıyla sürrealist bir yaklaşım sergiliyor. Spoiler vermek istemediğimden (o anları direkt yaşamak bambaşka çünkü) detaylara girmiyorum ama metafor olarak düşündüğümüz (eski sevgilim bir cadı gibi) olayların aynen o düşündüğünüz şekilde, birebir yansıtıldığını düşünün diyeyim. Yukarıdaki fragman ne demek istediğimi anlatmıştır sanıyorum.

Artılar/Eksiler

İlk büyük artımız Man Seeking Woman’ın konsepti aslında. Yukarıda anlatmaya çalıştım ama şöyle devam ettirmeye çalışayım; diziyi kim yazdıysa, anlatım konusunda sürrealizmin doruklarına ulaşmış. İşin daha ilginci karşımıza çıkan bu bir sürü fantastik fikre rağmen, olayları o kadar yadırgamıyorsunuz. Çünkü temelde son derece samimi ve aslında aklımızdan geçenlerin birebir yansıması. Bütün bu tarz dizilerde kullanılan “Bekar olmadığınızda kızların ilgisini daha çok çekiyor olma durumu, kendi seviyenizin üstünde bir sevgiliniz olmasının yarattığı sıkıntılar, hoşlandığınız kıza mesaj atmanın yarattığı stress vs” öyle tuhaf ama içten aktarılıyor ki, o tuhaflık size mantıklı geliyor. Dizi sadece bu tuhaflıktan beslenmiyor tabii ki. Her bölümün mizahı, esprileri de bu tuhaflıklarla son derece uyumlu bir şekilde yansıyor ve kahkaha atmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Hem duruma uygun, hem de durumdan bağımsız mizah anlayışı dizinin en güçlü yanlarından biri.

Tabi esprileri uygulayanların da hakkını vermek lazım. Üç sabit oyuncumuz da rollerinin hakkını veriyorlar. Josh’ı oynayan Jay Baruchel (ki kendisini “How to Train Your Dragon, “Million Dollar Baby, “This is End, “Knocked Up” filmlerinden hatırlıyor olabilirsiniz) artık çok öne çıkmasa da absürt mizah filmlerinin klasik oyuncusu zaten. Kendisi ortalama erkek rolünü layığıyla yerine getiriyor. İlk sezonun esas yıldızının ise Josh’ın ahlaksız, çapkın, tek gecelik adam kankası Mike’ı oynayan Eric Andre olduğunu düşünüyorum. Ben kendisini late night show’lardaki konukluklarından tanıyordum ama burada hakikaten muazzam bir iş çıkarmış. Josh’ın ablası Liz’in ise tek bölüm harici ağırlık verilmese de ne kadar yönlü aktarıldığını, her bölümde farklı özellikleriyle neredeyse tanıyamayacak hale gelmesini takdir etmemek elde değil.

Dizi aynı zaman konuk oyuncuları ile de öne çıkıyor. Kısaca bir kaç isim vermek gerekirse, Bill Hader, Vanessa Bayer, Sarah Silverman, Carrie Brownstein, Fred Armisen, Maria Thayer ve daha niceleri. Her birinin de bölümün absürtlüğüne ve kendilerine biçilen rollere kattıkları da inanılmaz.

Sonuç

Man Seeking Woman farklı tarzıyla inanılmaz keyifli bir dizi. İlk sezonda tek bölümü saymazsak tüm bölümler erkek odaklı gidiyor, bu şekilde erkek kafasının ifşa olması, akıllarından geçenlerin bu kadar net bir şekilde ekranda olması eminim pek çok hemcinsimin hoşuna gidecektir. Ama bunun yanında “bu erkekler ne düşünüyor” merakındaki hanımlar için de keyifli bir deneyim olacaktır eminim. Temelde evet buradaki gibi düşünüyoruz çoğu zaman. İçerik NSFW, yani aile büyükleriyle ya da samimiyet düzeyinde belirli konuları aşmamış arkadaşlarla (özellikle karşı cinsten) izlemek sakıncalı olabilir. 2. sezonu aynı havayı yakalayamıyor. Zaten 3.sezonla iptal oldu dizi ama ilk sezonu hakikaten muhteşem. Bölüm sürelerinin de kısa olduğu düşünülürse, harcadığınız süreye (22 dakikadan 3,5 saat) kesinlikle değer. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love