Süper Kahraman Başlangıç ​​Hikayesinin Arkasındaki Psikoloji (Çeviri)

İşbu yazı Robin Rosenberg tarafından “Smithsonian Mag” sitesinde Şubat 2013 tarihinde yayınlanmış, tarafımızca dilimize çevrilmiştir.

https://www.smithsonianmag.com/arts-culture/the-psychology-behind-superhero-origin-stories-4015776/

Örümcek Adam ve Batman’in maceralarını takip etmek, zorluklarla başa çıkmamız için bize nasıl ilham veriyor?

“Neden her süper kahraman filmi bir başlangıç ​​hikayesidir?”

Entertainment Weekly film eleştirmeni Adam Markovitz, bu yazki Man of Steel’in -75 yıllık Superman destanının bir başka versiyonu- fragmanını gördükten sonra bu durumdan şikayet etti. Markovitz, “Köken hikayelerini seviyoruz, çünkü “normal bir adamın “Bizden biri”nden, bir şekilde daha iyi, daha hızlı, daha güçlü olmaya geçtiği anı tam olarak gösteriyorlar” diyerek açıkladı.

Bu görüşe katılmama eğilimindeyim. Süper kahramanların psikolojisi hakkında kitaplar yazan bir klinik psikolog olarak, sevme sebebimizin “süper”den çok “kahraman”dan kaynaklı olduğunu, köken hikayelerinin bize nasıl süper olunacağını değil, zenginlik ve güç arayışı yerine özgeciliği (başkalarıni düşünmek) seçen kahramanlar olmayı gösterdiğini düşünüyorum. Bunu, hayranların hayatları ve süper kahraman hikayelerinden aldıkları ilham hakkında son derece samimi oldukları çizgi roman toplantılarındaki yüzlerce konuşmadan öğrendim.

Şu ya da bu şekilde, süper kahramanın köken hikayesi bin yıldır ortalıkta dolaşıyor: Bir kahraman, “doğaüstü” güçlerle savaşır ve mitolog Joseph Campbell’ın yazdığı gibi, “bu gizemli maceradan kendi türüne nimetler verme gücüyle” eve döner. Bu türle ilgili anketlerimde, süper kahramanların ilişkilendirebileceğimiz üç tür yaşamı değiştiren deneyim yaşadıklarını buldum.

İlki, Bruce Wayne’in ailesinin öldürüldüğünü gördükten sonra kendini suçla savaşmaya adadığı, Batman’in başlangıç ​​hikayesinin merkezinde yer alan travmadır. Gerçek hayatta, birçok insan bir travmadan sonra “stresin neden olduğu olgunlaşma”yı yaşar ve başkalarına yardım etmeye, hatta sosyal aktivist olmaya karar verir.

Hayatı değiştiren ikinci güç kaderdir. Şeytanlarla savaşmak için doğaüstü güçlere sahip “Seçilmiş Kişi” olduğunu keşfeden normal bir genç hakkında Vampir Avcısı Buffy’yi düşünün. Buffy, kaderini kabul etme konusunda isteksizdir, ancak yine de kendini yeni işine verir. Birçoğumuz, Buffy’nin (vampirler hariç) onu istediğinden daha erken büyümeye zorlayan büyük bir sorumluluk üstlenme mücadelesiyle özdeşleşiriz.

Son olarak, sevgili amcası bir sokak haydutu tarafından öldürülene kadar gücünü bencil amaçlar için kullanan genç bir Örümcek Adam’ı dönüştüren katıksız şans var. Örümcek Adam’ın kahramanlığı, tesadüfi olumsuz olayların çoğumuzun nasıl hayatımızı değerlendirip farklı bir yol seçmesine neden olduğunun bir örneğidir.

En iyi ihtimalle, süper kahraman köken hikayeleri bize ilham verir ve zorluklarla başa çıkma, kayıp ve travmada anlam bulma, güçlü yönlerimizi keşfetme ve bunları iyi amaçlar için kullanma modelleri sunar. (Pelerin veya tayt giymek isteğe bağlıdır.)

Çizgi roman yazarları, karakterlerine köken hikayeleri vermemeyi seçebilirdi. (Ki aslında Batman’in arka planı, çizgi romanın yedinci bölümüne kadar yayınlanmadı.) Ancak bu yazarlar, insan doğasının keskin gözlemcileriydi. Ve bu gözlemleri, on yıllar sonra araştırmacılar tarafından onaylanan psikolojinin yönlerini yansıtan büyüleyici hikayelere çevirebildiler. Bunu yaparken, en büyük güçlerimizden biri olan empati kapasitemizden yararlandılar.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın