OyunYorum – DC Legends (2016)

Künye

“DC Legends”
Firma: Warner Bros.
Çıkış Yılı: 2016
Tür: Battler (Bu adam toplayıp turn tabanlı dövüştüğünüz oyunlar işte)
Platform: Android, iOS (benim emektar iPhone 6s’te denenmiştir.)

Giriş

Oyun oynamanın ne kadar lüks bir hobi olduğunu çoluğa çocuğa karışıp yarım saatiniz bile boş olmayınca anlayamazsınız. Steam’de 1000 küsur oynayamadığınız oyun varken, PS4’ünüz televizyonun yanında masum masum yatarken hiç birine dokunamayınca oyunların değerini anlıyorsunuz. İşte böyle durumlara çözüm olarak akıllı telefonlar var. Bir yerden bir yere giderken ya da yattığınız yerden sessizce minimum eforla oynanabilmesiyle oyun açlığınızı az da olsa bastırabiliyorsunuz. App Store’da bir sürü oyun var ama bizim gibi süper kahraman meraklılarına uygun olan oyun sayısı neredeyse iki elin parmaklarını geçmiyor. Daha doğrusu bir sürü oyun var ama kalitelilerine denk gelmek biraz zor. İşte bu oyunların hemen hepsini deneyimlediğim için, şahsi tercihlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bugün DC Legends ile başlıyoruz, eğer vakit ayarlayabilirsem diğerlerine de bakış yapma arzusundayım.

Bir kaç küçük not; oyunları emektar iPhone 6s’imde oynuyorum, önce onu söyleyeyim. Performans değerlendirmem o telefon baz alınarak yapılmaktadır. İkincisi mobil oyunlara para vermemek gibi bir prensibim var. Yani içerikle ilgili yorum yaparken “bastır parayı, kazan oyunu” zihniyetinden uzağım. Yazıyı bu temeller üzerinde okursak daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Hikaye

Blackest Night’a uygun olarak ölüler dirilmiştir. Haliyle Nekron’a karşı mücadele edilmesi icap eder. Bu sebeple DC Evreni’nin kahramanları birleşmeli ve bu düşman(lar)la kapışılmalıdır.

Artılar/Eksiler

Marvel Contest of Champions’ı baya bir oynayıp sıkıldıktan sonra yeni oyun arayışlarım içinde keşfettim DC Legends ‘ı. Kısa sürede en çok giriş yaptığım oyunlardan biri oldu. Çıkışının üzerinden baya bir zaman geçmiş olmasına ve bazı konularda rakiplerinin bariz gerisinde kalmış olmasına rağmen hala bir şekilde oynanabiliyor olmasını takdir ettim, o sebeple “iOS’ta Süper Kahraman Oyunları” yazı dizisinin ilk konuğunu kendisi olarak seçtim. Bakalım artılar eksiler neymiş.

Hikayesi yukarıda da görebileceğiniz gibi “eh işte”. Dövüşlerde karşınızda aynı karakterlerin olmasını bir yere kadar açıklamayı başarıyor ama öyle çok bir takip edeyim, yakalayayım hikayeyi denecek bir durumu yok. Sizi gaza getiren şimdi ne olacak falan diye düşündüren bir hikayesi olsa ne güzel olurdu tabi ama bu tip oyunlarda zaten belli bir mantık olsun yeter diye düşündüğümden çok büyük bir sorun değil kanımca.

DC Legends ‘ın en büyük eksisi, görsel olarak güncel oyunlardan geri kaldı artık. Çıktığı zamanına düşünüldüğünde fena değil, hatta legendary olunca farklı kostüm olması, bu kostümlerin efektli falan olması hoş detaylar olmuş, ama daha yeni çıkan oyunların (mesela Marvel Strike Team) yanında baya bir sırıtıyor artık. Öyle ki 90’lar falan gibi yani. Kalitesi (görsellerden çıkarabileceğiniz gibi) Marvel Ultimate Alliance tadında. Dövüş esnasında hareketlerin yakından gösterilmesi de hoş bir düşünce. Fena animasyonlarda yapmamışlar ama eski işte ne yapacaksın. Karakter tasarımları da fena değil. Genel olarak karakterlerin klasik görünümlerini yakalamayı başarmışlar. Legendary kostümlerin de fena olmayan bir yaratıcılık içerdiğini söyleyebiliriz.

Oyun mekaniği bu tarz oyunlarda alışageldiği şekilde son derece basit. Karakter al, dövüştür, kazan ödülünü al, hem karakterini geliştir, hem de yeni karakter kazanmaya çalış. Eğer aşırı hırslı değilseniz oyun sizi para ödemeye pek zorlamıyor. Elbette ödeme yaparsanız çok daha hızlı ilerliyorsunuz ama temelde günde 2-3 kez 15-20 dakikanızı ayırarak tatmin edici bir ilerleme gösterebiliyorsunuz. Bu noktada oyunu hızlandırma ve dövüşleri pat diye geçebilme gibi vakit kazandırıcı ekler olması önemli. Performans olarak iPhone 6s’te fena bir iş çıkartmadı, hemen hemen hiç kasmadı. Bu noktada tek rahatsız olduğum durum, yüklemeler oldu. Oyun sık sık bişiler indiriyor. İnternet bağlantınız yavaşsa oyun bazen oynanamayacak duruma geliyor. Hatta güncelleme falan sonrasında bir ekrandan başka bir ekrana geçerken bile yükleme yapılması, oyunla beraber gelen karakterlerin görsellerinin bile yüklenmesini uzun uzun beklemek hoşuma gitmedi. Dövüşe girerken bu tip durumlardan dolayı crash olabiliyor, o zaman puanlarınızı geri veriyor olmalarını da artı olarak eklerim.

Karakter çeşitliliği güzel. Baya bir farklı karakter ve hepsinin farklı güçleri var,  dolayısıyla da farklı oynanış şekillerine sahipler. Burada azıcık da olsa taktik yapabiliyorsunuz. Az vurup iyileştiren adamı mı alıcam, sert vuran hızlı adam mı, dayanıklı olanı mı alıcam falan gibi. Genel olarak insanların tercih ettiği bazı karakterler olsa da, farklı kombinasyonlarla başarıya gitmek de mümkün. Çeşitlilik açısından takılı kaldığım tek yer bir karakterin 5-6 farklı hali (en iyi dedektif Batman, Dark Knight Batman, hede höde Batman gibi) olması yerine, bunları kostüm olarak ekleyip, oradan yürüselermiş daha iyi olurmuş.

Oyun sürekli yeni eventlerle ilginizi taze tutmayı başarıyor. Bu eventlerde yeni karakter eklenmesi de olmazsa olmazı tabi. Burada başarılı bulduğum şey eventlerdeki aktiviteler sayesinde yeni gelen karakterleri belli bir seviyeye getirecek kadar geliştirebiliyor olmanız. Böylelikle böyle oyunların en önemli problemlerinden sürekli aynı karakterlerle oynamak zorunda kalma durumuna düşmüyorsunuz. Bir eksi olarak da event’lerin pazarlamasını iyi yapamamaları olarak söyleyebilirim. Yani rakipleri bir event yaptığı zaman, yükleme ekranından menülere kadar her yerde bunu bağırırken, DC Legends sadece ilgili kısımlara koyup, geçmiş. Belki eski oyun olduğu için o kadar uğraşmıyorlardır ama bu durum tabi event’lerin havasını biraz düşürüyor.

DC Legends farklı oyun tipleri sunarak da sizi sıkmamayı başarıyor. Klasik Campaing modu (hikaye falan şeysi işte) ve bunların Heroic versiyonları zaten bu türün standardı. Standart karakterleri buradan toplayabilirsiniz ama biraz zaman alıyor. Bunun dışında olmazsa olmaz olarak PVP kısmı var. Önce kazanılan puan, sonra da oynayanlar arasındaki sıralamaya göre ödüllendirme metodu hoşuma gitti. Ayrıca 10’ar kişilik listenizdeki kişilerle dövüşmek, hepsini döverseniz bonus almak, dövemezseniz pas geçebilmek falan bu kısmı çok cazip kılmış. Bunun dışında Survival modu olan R.E.D Alerts bana fazla zor gelse de, onun da hoş bir eklenti olduğunu düşünüyorum. Siz geliştikçe zorluğun da artıyor olması hoş bir detay. Karakterlerinizi geliştirmek için gerekli maddeleri topladığınız Upgrade Events ve genelde event’e uygun karakter fragments (bunlardan toplayınca karakteri alabiliyor ya da geliştirebiliyorsunuz) toplayabileceğiniz Hero Challenge kısımları da gayet güzel eklentiler.

Oyunda karakter almak, geliştirmek (yıldız arttırmak), level atlatmak, yeteneklerini geliştirmek, bir nevi inventory’sini geliştirmek gibi bol seçenek var ve bunların hepsine ayrı materyal toplamanız gerekse bile bu sistemin çok karışık olmaması hoşuma gitti. Neyi nerede kazanacağınız son derece bariz. Bunun dışında sürekli giriş yaptığınız için verdikleri ödüller de son derece uygun. Oyunun Shop’u ücret ödemek istemeyenler için de kullanılabilir. PVP’den ev Alliance’dan kazandığınız puanlarla karakter parçaları almak ya da günlük görevleri tamamlayarak kazandığınız altını biriktirip harcayabilirsiniz.

Sonuç

Sonuçta bir mobil oyundan beklentimiz çok yüksek olmasa da, DC Legends bu beklentileri gayet karşılamayı başarıyor. Koleksiyonculuk ihtiyacınızı da, oyunda bir şeyler başardığını hissetme isteğinizi de belli bir düzeyde yerine getiriyor. Sürekli aktivitelerle de ilginizi taze tutmayı başarıyor. Benim gibi vakti kısıtlı ama oyun oynama arzusu yüksek olanları küçük dozlarla tatmin edebiliyor. Çok abartmadan bir iki kez açıp, istenenleri tamamlayıp hayatınıza devam edebilirsiniz. Eğer eski olması, görselliği sizi rahatsız etmezse günde belli bir süre ayırarak sıkılmadan oynayabilirsiniz. Bir yazının daha sonuna geldik. Bir kaç oyun daha yazmak var aklımda (Avengers Academy ve Marvel Strike Force başta olmak üzere) bu seriye devam etmek için. Sizin de yorumlanmasını istediğiniz (ama ücretsiz tabi) oyunlar varsa paylaşın, oynayıp yorumlarız. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın