Kahraman Kimlikleri – Steve Rogers/Captain America (MCU)

Gerçek Adı: Steven Grant Rogers
Takma Adları: Steve Rogers, Captain America
Irk: İnsan, Vatandaşlık: ABD, Cinsiyet: Erkek, Yaş: 98 (fiziksel yaşı: 31), Doğum Tarihi: July 4, 1918
Durumu: Yaşıyor
Ünvanları:
Yüzbaşı
S.H.I.E.L.D. Ajanı (eski)
Katıldığı Ekipler:
Amerikan Ordusu (eski)
SSR (eski)
Howling Commandos (eski)
S.H.I.E.L.D. (eski)
Avengers (eski)

Özgeçmiş

New York Brooklyn’de dünyaya gelen genç Steve Rogers zayıf ve çelimsiz bir adamdı. Ama bir savaşçı yüreğine sahip Rogers Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı’na girmesinden sonra kabadayılara karşı mücadeleye girmek amaciyla pek çok kez girişimde bulunmasına rağmen zayıf fiziği yüzünden askerlik hizmetine alınmadı. Ülkesine hizmet etmeye kararlı olan Rogers çok gizli bir Süper Asker programı için gönüllü oldu ve bir takım deneysel araştırmalar sonucunda zayıf Steve Rogers güçlü ve kahraman Kaptan Amerika’ya dönüştü. Önce bir reklam yüzü, alay konusu olsa da, arkadaşı Bucky’i kurtarmasıyla başlayan ve II. Dünya Savaşı boyunca devam eden başarıları onu yaşayan bir efsaneye dönüştürdü. Rogers, ekibi Uluyan Komandolar (Howling Commandos) ile en büyük düşmanı Red Skull’u mağlup etmek için pek çok HYDRA tesisine saldırdı ve bu arada Ajan Peggy Carter ile ismi tam konulamayan bir ilişki geliştirdi. Bir görev sırasında en yakın dostu olan Bucky Barnes’ı kaybetmesine rağmen mücadeleye devam eden Cap, müttefiklerin savaşı kazanmasında büyük rol oynadı. Ancak Red Skull’ı yendiği son görevinde Antartika’ya düştü ve bir daha kendisinden uzun bir süre haber alınamadı.

67 yıl sonra S.H.I.E.L.D. tarafından bir buzula sıkışmış olarak bulunan Cap, kendisini 21. yüzyılda buldu. Dünya Loki ve Chantauri tarafından istila edildiğinde uluslararası barış gücü SHIELD’ın direktörü Nick Fury tarafından göreve çağrılan Rogers, dünyayı kurtarmak için bir kez daha kalkanını koluna takar ve Captain America olarak savaşa katılır. Burada diğer Avengers üyelerinin yanında kendisini süper askere dönüştüren araştırmalarda yer alan Howard Stark’ın oğlu Tony nam-ı değer Iron Man ile de yakından çalışma şansı bulur. Bu savaş sayesinde Rogers, kendine modern dünyada bir yer bulur ve S.H.I.E.L.D’e katılır

Kendisi bir S.H.I.E.L.D. ajanı olur ve Avengers’dan takım arkadaşı Black Widow (Kara Dul) ile birçok operasyon tamamlar. Geçmişten gelen düşman HYDRA’nın S.H.I.E.L.D içine sızmasını ortaya çıkaran Cap, Widow, Maria Hill ve Sam Wilson nam-ı değer Falcon’un (Şahin) yardımlarıyla, Hydra’nın büyük planı Project Insight’ı durdurmayı başarırlar. Bu operasyon sırasında Cap Winter Soldier (Kış Askeri) adındaki suikastçiyle de karşı gelir ve onun aslında öldüğünü düşündüğü ortağı Bucky Barnes olduğunu keşfeder. HYDRA Ayaklanması’nı durdurduktan sonra, Sam Wilson’un yardımıyla arkadaşı Bucky Barnes’ı aramaya başlar. Bu sırada Rogers, Avengers ile yeniden bir araya gelerek HYDRA’dan geriye kalanları temizlemeye devam etmektedir. Bu çaba sırasında kankası Tony’nin yarattığı yapay zeka Ultron’a karşı bir kez daha liderlik becerilerini kullanarak Avengers’ın galip gelmesinde önemli pay sahibi olmuştur. Bu savaştan sonra orijinal Avengers üyelerinin çoğunun aksine Rogers takımda kalarak, takımın ikinci enformasyonun üyesi ve lideri olarak görev almaya devam etmiştir.

Avengers’ın neden olduğu büyük yıkımların bir sonucu olarak devletleri temsilen Thaddeus Ross tarafından Avengers’a kendilerini devlet yönetimi altına sokacak Sokovia Anlaşması’nı imzalamaları önerildiğinde her zaman özgürlükten yana olan Cap bu anlaşmayı reddetti ve bir nevi Cap’likten emekli olmayı tercih etti. Tam da bu sırada eski dostu Winter Soldier’a işlemediği suçlar yıkılınca Cap arkadaşına yardım etmek için bir kez daha kalkanını almak zorunda kaldı ve bu durum devletin adamı Tony Stark/Iron Man ile kendisini karşı karşı getirdi. Çeşitli olaylar sonucu Avengers’ın bir kısmı Cap’e yardım ederken, diğer kısım (içinde Spider-Man de var) Cap’i yakalamak ve adalete teslim etmeye çalıştı, ki buna biz kısaca Avengers İç Savaşı diyoruz. Sonuçta yasadışı olsa da Cap’in haklı olduğu ortaya çıktı ve tüm bu oyunun arkasında Helmut Zemo’nun olduğunu öğrendik. Zemo’yu durdurmak için tekrar bir araya gelen Cap ve Stark yanlarında Bucky varken Zemo’yu eski bir Hydra üstünde sıkıştırırlar. Zemo son bir oyun Kış Soldier’in Stark’ın anne ve babasını öldürdüğünü yumurtladığında üçlümüz birbirine girer. Sonuçta Cap ve Bucky bir şekilde üstün gelir ve kaçarlar. Sonrasında Cap ve Bucky Winter Soldier’ın tehlikeli olduğuna karar verip bir çözüm bulunana kadar Black Panther’ın gözetiminde ile Wakanda’da gizlemeye karar verirler.

Güçleri ve Ekipmanları

Süper Asker serumu sayesinde Rogers, bir insanın olabileceği en yüksek fiziksel ve mental duruma gelmiş durumda. Kuvvet, hız, duyu, dayanıklılık, çeviklik, el becerisi ve refleksler gibi konularda normal çalışmayla edinilmeyecek bir düzeyde olmasının yanında Hızlandırılmış İyileşme Faktörü, hastalıklara bağışıklık, yavaş yaşlanma gibi ek özelliklere de sahip. Serum sayesinde kas yapısı olabilecek en güçlü düzeye geldiği için normal insanlarda ölümcül olacak pek çok darbeden zarar görmeden kurtulabiliyor, metal blokları falan çok zorlanmadan bükebiliyor. Hatta elleriyle helikopter tutmuşluğu var. Bir de kaslarının gelişimi yardımıyla daha hızlı ve daha uzağa koşma durumu var, ki Falcon’a sorun o size anlatır.

Serum sadece fiziksel durumunu değil, zihinsel durumunu da geliştirmiş Rogers’ın. Bu hem taktiksel zekasını hem de kasları üzerindeki kontrolünü de etkiliyor. Açıkçası Age of Ultron’da mıgnatıslar yardımıyla kalkanı geri geliyor açıklaması yapılsa da aslında kasları ve beyni birlikte çalışıp bu hesaplamaları yaptığı için kalkan hep kendisine dönüyor şeklinde bir açıklama da var. Taktiksel zekasını zaten sürekli görüyoruz ama yine serumun bir etkisi olarak değişen taktik durumlara hızla tepki verme becerisinin de bir altı çizilmesi gerekiyor. Bu da onu ideal bir saha lideri yapıyor. Bunun yanında Rogers, boks, taek wan do gibi pek çok dövüş tekniğinde üst düzey eğitim almıştır. Sadece yakın dövüş değil pek çok ateşli silah konusunda da usta bir nişancıdır. Aynı zamanda S.H.I.E.L.D.’a katıldıktan sonra da gizli görevler ve ajanlık konularında da eğitim aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca orta düzey bir pilot olduğunu da ekleyebiliriz.

Kendisinin en önemli ekipmanı elbetteki Vibranium kalkanıdır. Howard Stark tarafından tasarlanan bu kalkan yapıldığı Vibranium’um özelliği olarak kinetik enerjiyi emip yansıtabiliyor. Şu ana kadar filmlerde kalkana ciddi bir zarar verebilen herhangi bir durum olmadı. Kurşunlar, Iron Man’in lazerleri falan kalkanda çizik bile yapamadı. Bunun dışında Kaptan’ın kostümü de yine önemli bir ekipmanı olarak sayılabilir. 2. dünya savaşı kostümü carbon fiber’den yapılmışken, modern teknolojiyle yapılmış olan kostümleri Nomex ve Kevlar fiberden yapılmış olup kurşun ve ateş geçirmezdir. Bunun yanında Cap’in acil durumlar için gereken malzemeleri sakladığı bir alet kemeri (hehe 🙂 ) ve alet kemerine bağlı bir kança tabancası bulunmaktadır.

Kostümleri:

Avengers filmindeki rezalet dışında genel olarak kendisinin kostümlerinin iyi göründüğünü söyleyebiliriz. Amerikan bayrağı baz alınarak tasarlanmış kostümde göğsündeki yıldız ve ağırlıklı mavi renk sabit olmak üzere geleneksel kostümü karın tarafında Amerikan bayrağındaki şeritlere benzeyen kırmızı beyaz kısımdan oluşuyor. Sadece Winter Soldier filminde S.H.I.E.L.D. ajanı kostümü bu standardı değiştirmiş ve orada gizli görevlere uygun olarak tek koyu renk mavi tercih edilmişti.

Son Yorumlar:

Bu ilk Kahraman Kimlikleri yazısında MCU’nun teorik olarak (Thor daha eskiye gidiyo ya, onun için şeyettim) ilk Avenger’ı olan Captain America’yı tanımayanlar ya da yaşanan olayları unutanlar/hatırlamak isteyenler için kısa bir özet yapmak istedik. Sıra diğer kahramanlara gelecek ve Kahraman Kimlikleri bölümümüzün güzel bir Türkçe arşiv olmasını hedefliyoruz. Eğer sizin de buraya konuk olmasını istediğiniz karakterler varsa yorumlarda paylaşın, değerlendirelim. Bir sonraki yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love

1 geri izleme / bildirim

  1. AltDünya’nın 100 Yazısının Gereksiz Analizi - AltDünya

Bir yanıt bırakın