Kahraman Kimlikleri – Prenses Leia (Star Wars)

Gerçek Adı: Leia Organa
Irk: İnsan, Vatandaşlık: Alderaan Cinsiyet: Kadın, Yaş: 60’lı Yaşlarında,
Durumu: Yaşıyor
Ünvanları:
Prenses, Senatör (Alderaan)
General (Rebels, Resistance)

Özgeçmiş

(Episode 3) Leia Organa aslen Leia Amidala Skywalker olarak Padme Amidala ve Anakin Skywalker’ın ikiz çocuklarından biri olarak dünyaya gelmiştir. Padme’nin vefat etmesi, Anakin’in imparatorluğun yanında olmasından ve böylesi güce yatkın çocukların karanlık tarafın etkisi altında büyümemeleri için Obi Van ve Yoda, kardeşleri ayırmaya karar verirler. Luke amcası Owen’ın yanına verilirken, Leia senatör Bail Organa ve eşine verilir. Alderaan sisteminde prenses olarak büyüyen Leia babasının da etkisiyle Rebels’e destek olmaktadır.

(Rogue One ve Episode 4) Death Star planlarının çalınmasından sonra, bu planları İsyancı’lara götürme görevi kendisindedir ancak gemisi Darth Vader tarafından saldırıya uğrar. Leia planları R2D2’ya yükleyip Obi Van’a göndermeyi başarsa da kendisi Vader tarafından yakalanır ve işkence görür. Daha sonra Luke ve Han Solo tarafından kurtarılır ve hep beraber Yavin Savaşı’nda kritik rol oynayacak planları Rebel ekibine ulaştırmayı başarırlar.

(Episode 5) Hoth Savaşı’ndan sonra Cloud City’de yakalanan Leia, Solo, Chewie ve diğer androidlerle beraber Vader tarafından Luke’u tuzağa çekmek için kullanılır. Solo’nun Boba Fett tarafından yakalanmasına rağmen Lando’nun yardımıyla kurtulmayı başarır. Daha sonra kendisinin de katıldığı operasyonla Solo kurtarılmaya çalışılır. Yaşananlar sonunda Jabba the Hutt’ı zinciriyle boğarak öldürür ve “Huttslayer” olarak anılmaya başlar.

(Episode 6) Daha sonra yeni Death Star’ın yok edilmesi operasyonunda Solo’yla birlikte Endor’da Death Star’ın kalkanını yoketme planında görev alır. Burada da başarılı olmuş olup, kendisinin Luke’un ikizi olduğunu öğrenir. (Episode 7 öncesi) Savaş sonrasında yeni cumhuriyetin kuruluşu için uğraşsa da Cumhuriyet’in İmparatorluk’la anlaşması konusunda ayrılığa düşmüş ve bu durum sonucunda buradaki görevinden ayrılmıştır. Bu sürede Han Solo ile evlenmiş ve Ben adında bir çocukları da olmuştur.

Ben’i Jedi olması için Luke’a emanet etse de, Ben karanlık taraftan etkilenip Kylo Ren adını alıp First Order’a katılır. General Organa olarak Cumhuriyet’i First Order’a karşı uyarsa da sonuç alamaz ve bu sebeple de Resistance’ı kurar. (Episode 7) First Order’ın büyük silahı Starkiller’ın yokedilmesine yardımcı olur, bu savaş sırasında eşi Solo oğullarının elinde öldürülür. Leia Ren’e karşı destek olması için Rey’i Luke’u bulmaya yönlendirir.

(Episode 8) Resistance ile First Order’a karşı mücadeleye devam eden Leia, bir saldırı sırasında içinde bulunduğu köprünün patlamasıyla uzayın boşluğunda sürüklenir ancak Force yardımıyla kurtulmayı başarır. Uzun süre baygın kalan Leia, uyandığında Poe’nun ayaklandığını görür ve bu duruma son verir. Ana gemilerini terkedip yakınlardaki bir üsse sığınırlar. Bu üstte tuzağa düşen Resistance’ın kalanlarıyla beraberdir Leia. Luke Kylo ile kapışırken bu dikkat dağınıklığı sayesinde üstten kaçmayı başarırlar. Yeni Resistance’ın kuruluşunda yine aktif görev alacaktır.

Güçleri ve Ekipmanları

Bütün filmler boyunca kendisinin Force’a duyarlı olduğu söylenegelmiştir. 6. Filme kadar Luke ile telapatik bağları dışında bu durumu çok göremeyiz ama 6.filmde Force’u kullanarak kendisini ölümden kurtarabilmiştir. Yani çok aktif kullanmasa da güce yetkin olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun dışında kendisi fiziksel olarak göstermese de Vader’ın işkencelerine dayanabilmiştir. Başarılı bir Blaster kullanıcısı olduğunu da ekleyebiliriz. Ama kendisinin en öne çıkan özellikleri stratejik zekası, stress anlarındaki hızlı karar alma becerisi ve liderlik vasıflarıdır.

Kostümleri

İlk tanıdığımızdaki saç şekli markadır. Genelde beyaz kıyafetleri tercih etse de en bilinen kostümü Jabba’ ın kölesiyken giydiği “Slave Leia” kıyafetidir. Son iki filmdeki olgun “General” kostümü de akıllarda kalacaktır.

Yorumlar

v1’in son yazısı Carrie Fisher’ın vefat ettiği zamanlara denk geliyordu. O sebeple bu yazının bir versiyonunu orada da yazmıştık. Archive.org kaydı 1 Ekim’de alınmış olduğu için o yazılar anılarda kaldı ama başlıklarını buldum, yavaş yavaş onlara da el atmaya başlayacağım. İlk olarak da daha manalı olan bu yazıya el atmaya karar verdim.

Ne derseniz deyin, Carrie Fisher’sız bir Leia düşünülemez. Kendisinin karakteri hala film evreninde yaşıyor olsa da 27 Aralık 2016’da hayata gözlerini yumdu. Last Jedi filminde Disney yöneticileri kendisinin, o güç kullanarak kurtulduğu sahneyi değiştirip Leia’nın film evreninde de ölmüş olmasını önerseler de (ki ben de o sahnenin son olacağını düşünmüştüm) yönetmen filmdeki etkisi açısından kalmasını tercih eder. Biz de izleyenler olarak daha çok Carrie Fisher görmekten memnun olduk. Kendisinin filme kazandırdıkları paha biçilemez.

Prenses Leia çok daha ataerkil bir dönemde güçlü kadın anlayışının bir sembolü olmayı başardı. Asilliği ve asiliği bir döneme damga vurdu. Koskoca bir İsyancı ordusunun başındaki kişiydi. Başarılı liderliğiyle İmparatorluk’un yıkılmasında kritik rollerden biri oldu.

Bu rolle özdeşleşse de Leia’dan çok daha güçlü, çok daha karizmatik ve kesinlikle çok daha çılgın olan Carrie Fisher’ı bir kez daha saygı ve sevgiyle anıyoruz. Bize çok çok uzak bir galaksiyi çok çok yakın kıldığı ve hayallerimizi süslediği için teşekkür ederiz.

Sanırım şu video kapanışa çok uygun olacak. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın