DiziYorum – Young Justice S02 (2012)

Künye

Oyuncular: Khary Payton (Aqualad), Danica McKellar (Miss Martian), Nolan North (Superboy), Jason Spisak (Wally West), Jesse McCartney (Nightwing), Stephanie Lemelin (Artemis Crock), Bruce Greenwood (Batman), Kevin Michael Richardson (Martian Manhunter), Crispin Freeman (Roy Harper), Vanessa Marshall (Black Canary)
Platform: Cartoon Network (Şu an Netflix’te var)
Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera, Fantastik
Ülke: ABD, Yayın Tarihi: 28 Nisan 2012 Bölüm Sayısı: 20 Bölüm

Giriş

Site için pek çok şey söylenebilir ama en kibarı sanırım ilginç bir site olduğumuzdur. Ne popüler olmak için popüler işlerin peşinde koşuyoruz, ne de böyle bir nostalji havası yakalayabiliyoruz. Ve şimdi de çok alakasız bir şekilde 2010 yılında yayınlanmış ve Batman Animated gibi geek kültüründe önemli yeri olduğu tartışılır bir çizgi dizinin 2.sezonunu yorumluyoruz. Bu durumun sebebi sitenin benim üzerimden dönmesi ve benim de popüler olma derdimin ya da popüleri takip edecek vaktimin olmaması.

Bu dizinin 2.sezonunu yorumlama sebebimiz de oğlumla beraber (Dizi 7+ ama ben 7 ay ve üstü olarak yorumladım. Bi de bizim oğlan çok izlemiyo zaten, elini emmek daha cazip geliyor 🙂 ) az önce bitirmiş olmamız. İlk sezonunu bilmiyorsanız ve diziyle ilgili genel bilgi almak istiyorsanız şuradan ilk sezon yazımı okuyabilirsiniz. Eğer ilk sezonu bitirip ikinci sezonu izlesem mi diye düşünüyorsanız tam yerindesiniz. Bu arada ilk sezonla ilgili spoiler olacak, uyarmadı demeyin.

Hikaye

İlk sezonun bitişinden 5 yıl sonrasıyla başlıyoruz. Ekibin kurucularının konumları değişmiş (Robin Nightwing olmuş, Kid Flash ve Artemis suçla savaşı bırakmış, Aqualad kötü tarafa geçmiş falan), yeni isimler ekibe katılmıştır. Savage’in Justice League’in önemli isimleriyle ne yaptığı hala muammadır, ki çok kısa sürede başka bir gezegene katliam yaptıkları anlaşılacaktır. Bu durumla alakalı olarak genç ekibimiz dünyanın çaktırmadan Light ile işbirliğindeki uzaylılar tarafından gizliden gizliye istila edilmeyi planladıklarını öğrenirler. Kıdemli kahramanlar yaptıkları katliamla ilgili olarak uzay mahkemesine çıkarken, genç kahramanlarımız hem onların yokluğunu aratmamaya, hem de bu istilayı durdurmaya çalışacaktır.

Artılar/Eksiler

Teknik taktik konular (grafikler, müzikler falan işte) aynı, ilk sezondan hiç bir değişiklik yok. O konuyla ilgili bir problem yok. O sebeple hemen bizi ilgilendiren, bu sezonu esas başarılı ya da başarısız kılacak unsurlara dalalım, vakit kaybetmeyelim.

Şimdi takımdaki değişikliklerin çok yerinde olduğunu düşünüyorum. Hem yenilerin getirdiği taze hava, hem de eskilerin değişmesinin verdiği ilerleme hissiyatı son derece yerinde bir tercih. Yeni karakterlerimiz, Blue Beetle, Impulse, Beast Boy, Wonder Girl falan güzel eklemeler olmuşlar, eski ve yeni dinamikleri bu sezona güzel taşımışlar. Nightwing, Kid Flash, Artemis ve Aqualad’in bu sezonki farklı konumları da hikayeye güzel katkılar yapmış.

Ancak Miss Martian ve Superboy’un hiç ilerlememeleri ve bir de onlar üzerinden yürüyen aşk hikayesinin eklenmesi ise sezonun olmamışları arasında. Bunun yanında ekibe fazla Bat ailesinden ismin eklenmesi de biraz gereksiz hissiyatı yarattı. Ancak takımla ilgili esas sorun ilk sezon gibi takım odaklı değil de hikaye odaklı gidiyor olmaları. Yani geçen sezon ana olay arka planda, takımın dinamikleri ve yaşadıkları daha ön plandaydı. Bu sezon ise takım amaç değil araç olarak kalmış.

Hikayenin de ne yazık ki, üzerinden gitmeye değeceği tartışılır. Şöyle ki, ilk sezondan daha büyük bir işe imza atmak istemeleri mantıklı ve yerinde. Bir uzaylı istilası konsepti de bu amaç düşünüldüğünde son derece doğru, ki JL içerisinde uzaylılar olduğu konseptini zaman zaman güzel kullandıklarını söylebiliriz. Ancak işleyiş olarak bu temanın potansiyelini kullanamamışlar.

Reach’in nasıl bir topluluk olduğu, ne şekil işler yaptığı, dünyadan ne çıkarları olduğu çok fazla havada kalıyor, uzay politikaları ve davanın işleyişi falan çok anlamsız, ilk sezonda daha net olan Light’ın burada ne yapmaya çalıştığına bir türlü anlam veremiyorsunuz. Yani hikayede tutarsızlıklar çok fazla.

Dizi hikaye içerisinde çok başarılı twistler yapmış, bir sürü yerde sizi ters köşe yapıyor, şaşırtmayı başarıyor. Bunun yanında daha kişisel olan yan hikayeler, Red Arrow’un olayları, Aqualad’in durumu, YJ ekibinin kurucularının gizli planları falan keyifli. O tarz öykülere daldıklarında bir anda neşeniz yerine geliyor. Ancak onlar da çok kısa süre için kullanılmış ve yeterince üstüne oynanmamış. Onun yerine Miss Martian, Superboy, Lagoon Boy aşk üçgenine zaman ayırmışlar ve çok gereksiz olmuş.

Bir de sezonun başı fazla yavaş, sonu çok hızlı ilerliyor. Sona kadar olanın sürükleyiciliği az, haliyle sonraki bölüme olan istek azalıyor. En son bir kaç bölüm ise aceleye gelmiş gibi. Hemen herşeyi takır takır halledip, bir anda tüm olaylar çözülüyor. Bir iki de çok anlamadığım olay var, Warworld işe falan alakalı. Belki iptal edilmesinden dolayı böyle olmuş olabilir ama sonuçta tatmin edici olmamış. Yine de bir sonraki sezona bıraktıkları miras da yerinde olmuş.

Sonuç

Evet ilk sezonun başarısını devam ettiremeyen bir sezon olmuş. Güzel fikirler, akıllı hareketler var. Ancak bu fikirleri uygularken başarılı olamamışlar. Kötü değil, bir şekilde yine izleniyor ama beklentilerin altında kalıyor ve ilk sezon gibi hemen diğer bölümü izleyeyim demiyorsunuz. Yine de biraz daha büyük olanlar için çok fazla alternatif olmamasından mesela bir Teen Titans Go’ya kıyasla daha yetişkin işi olmasından dolayı tercih edilir. Sonuçta oğlunuzla izleyebileceğiniz kaç tane süper kahraman çizgi filmi var ki? Umuyorum yakında gelecek üçüncü sezon daha başarılı olur. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love