DiziYorum – Young Justice S01 (2010)

Künye

Oyuncular: Khary Payton (Aqualad), Danica McKellar (Miss Martian), Nolan North (Superboy), Jason Spisak (Wally West), Jesse McCartney (Nightwing), Stephanie Lemelin (Artemis Crock), Bruce Greenwood (Batman), Kevin Michael Richardson (Martian Manhunter), Crispin Freeman (Roy Harper), Vanessa Marshall (Black Canary)
Platform: Cartoon Network (Şu an Netflix’te var)
Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera, Fantastik
Ülke: ABD, Yayın Tarihi: 26 Kasım 2010 Bölüm Sayısı: 2 Sezon 46 Bölüm

https://m.youtube.com/watch?v=UMs6_QOV10g

Giriş

Küçüklüğümden (90’lar falan işte) bana kalan çok başarılı süper kahraman çizgi filmleri var. Batman, X-Men ve Spider-Man Animated Series sayılabilir hemencecik. Biraz daha olgunlaşmaya başlayınca o kalitede işler bulmak, sonraki dönem animasyonlarını beğenmek zorlaşmıştı. İşte tam o dönemlerde bir kurtarıcı misali yetişti “Young Justice”. Hem eski geleneği devam ettirme, hem de “çizgi filmler çocuklar içindir” klişesini yıkma konusunda başarılı bir iş olarak yerini aldı. Hazır taze taze Netflix’e geri dönmüşken bir hatırlatayım istedim.

Hikaye

Klasik kahramanlarımızın küçük yardımcıları Robin, Aqualad, Kid Flash ve Speedy Justice League’in salonuna kabul esilmiş ancak bu durumdan memnun olmamışlardır. Büyükler gibi davranılmak, tam bir ekip üyesi olmak istemektedirler. Tabi büyüklerce kabul edilmez, bunun üzerine Speedy atar yapıp solo kariyerine başlar falan. Kalan kahramanlar o kadar artist değillerdir ama memnuniyetsizdirler. Bir şekilde JL’in gözünden kaçan bir olayı araştırıp, baya büyük işleri ortaya çıkarınca (Superboy’u keşfediyorlar) genç kahramanlarımız JL olmasa da, en azından Batman’in gizli görevlerinde yer alacak bir birlik olarak görev almayı başarırlar.

Artılar/Eksiler

Öncelikle hikaye akışından bahsetmek lazım. İlk bölümle beraber takımın oluşması, birbirlerini bulmaları, oradan bu yeni covert ekibin kuruluşu falan son derece organik bir şekilde gelişiyor. Ekip üyeleri de çok doğru şekilde seçilmiş, kendi aralarında başarılı ve keyifli bir dinamik yakalamaları sağlanmış. Her karakterin artı-eksi yanları güzel bir şekilde konumlanmış. Kişilik zaafları, hassas oldukları konular, hepsi hikayelere güzel yedirilmiş, takım içerisinde güzel işlenmiş. Hatta Speedy’nin Red Arrow oluşu ve takımla iletişimi de hikayelerde iyi kullanılmış.

Kadronun genç olması da heyecan unsurunu arttırıyor. Deneyimsizliklerinin hikayeler içerisinde kullanımı da yine çok başarılı olmuş. Sonuçta bir şekilde kazanan taraf olacaklarını bilsek de bazı bölümlerde acemiliklerinden dolayı ellerine yüzlerine bulaştırmaları, bazı kötülere karşı güçlerinin yetmeyişi falan normal süper kahraman işlerine göre daha gerçekçi bir tabana oturtulmasını sağlamış.

Hikaye işleyişi olarak da tam bir dizi havası yaratmayı başarıyor. Hem arka olanda devam eden ve sizi tüm bölümleri izlemeye motive eden bir hikaye devam ediyor, hem de o bölümün heyecanlı aksiyonlu geçmesini sağlayan mevcut olay var. İkisi arasındaki denge ve bağ da çok güzel kurulmuş. Ayrıca genel olarak da merak unsurunuzu kamçılayan bir senaryo var be kesinlikle çocuk dizisiyiz diye basştçe yazıp geçmemişler. Yer yer klişeleri kullansalar da totalde kendi havalarını yakalamayı ve şaşırtmayı başarıyorlar.

Kötü adam seçimleri de başarılı. Hem genç tayfamızın güç paletini yeterince zorlayacak kötüler var, hem de DC’nin baba kötü adamlarını da direkt yenemeyecek olsalarda mücadele sağlayacak şekillerde kullanımı da artı olarak sayabiliriz. Bu gibi durumlarda Justice League’in müdahaleleri de senaryoya zarar vermeyecek düzeyde tutulmuş ve gerekli görüldüğünde neden müdahale etmedikleri de iyi açıklanmış. Bölümlerde zaman zaman JL’den konuk gelmesi de ekstra bir tat katıyor.

Çizim kalite olarak standart DC Animasyonu tarzında, ki bu tarz hem yetişkinlere çok çocuk işi izliyorum hissi yaratmaması hem de çocuklara fazla yetişkin işi izliyorum havası olmaması açısından başarılı. DC’nin mevcut animasyonlarda artık sıkıcı geliyor ama yine de kalitesi tartışılmaz. En azından bir Teen Titans GO gibi çok fazla çocuk işi değil, ki buna da şükür.

Sonuç

Eski usül süper kahraman animasyonlarını seven ve özleyenler aradıkları tadı bu animasyonda bulacaklar. Batman Animated Series kıvamında, klasik kahramanların genç sidekick’leriyle çok daha taze, çok daha enerjik, aksiyonunu, duygusallığını güzel harmanlayan, hem genç yetişkinlere, hem de yaşlı gençlere aynı tadı verebilecek bir iş. Hazır Netflix’te yerini de almışken bir çırpıda bitirebilirsiniz.

Spread the love

1 geri izleme / bildirim

  1. DiziYorum – Young Justice S02 (2012) – AltDünya

Bir yanıt bırakın