ÇizgiRomanYorum – Deadpool x Dracula (2017)

Künye

Yayıncı: JBC Yayıncılık, orj: Marvel Comics
Orjinal Adı: Deadpool: Dracula’s Gauntlet
Dil: Türkçe, Basım Yılı: 2017
Yazarlar: Brian Posehn, Garry Duggan
Çizerler: Reilly Brown, Khart Randolph, Scott Koblish

Giriş

Oldukça uzun bir süredir, yayınlanan Deadpool öykülerinden pek keyif almıyordum. Fazla sulu, fazla abartılı, sonuçta da tatsız buluyordum. Hiç biri (Deadpool x X-Force da dahil) eski çizgi romanların tadını veremiyordu. Ama tabii ki, görev olarak JBC Yayıncılık’dan çıkan en yeni Deadpool çizgi romanı olan “Deadpool x Dracula”yı satın aldım (Bedava çizgi roman gelmiyor bize ne yazık ki. Henüz o kadar popüler değiliz tahminimce) ve okumaya başladım. Çok büyük bir beklentim yoktu, konseptin de pek aklıma yattığını söyleyemem, ama sonuçta beklediğimden çok daha iyi çıktığını belirtmem lazım. O sebeple AltDünya’nın ikinci versiyonunun ilk çizgi roman yorumlaması “Deadpool x Dracula” oluyor. (Buraya alkış efekti falan ekleyin işte.)

Hikaye

Bilmeyenler vardır, aynı Thor gibi, Hercules gibi Dracula da normal edebiyattaki halinden farklı olarak Marvel evreninde bir karakterdir. Marvel’ın canavarlar dünyası tarzı bir boyutunda yer alır. Hatta yine o civarlarda Anita Blake diye keyifli bir karakter de vardır. Neyse efendim, konumuza dönelim. Dracula kendisine gelin olarak yaşayan ölülerin kraliçesi Shiklah’ı seçmiştir. Kendisinin mezarından alınıp teslim edilmesi görevini de paralı askerimiz Deadpool’a verir Dracula. İşte buradan sonra yolda başlarından geçen olaylar, haince planlar/hikaye twistleri falan, Marvel dünyasından sürpriz konuklar, bolca klasik canavar ve onlarla yapılan espriler ve çok sürpriz bir final. (Tam final değil de olay mı desem, spoiler vermemeye çalışıyorum bu tip durumlarda ama neyse okuyan anlar.)

Artılar/Eksiler

Şimdi öncelikle ilk artımız bu hikayenin Deadpool’un gereksiz yere Marvel evrenine sokulmaya çalışıldığı hikayelerden olmaması. Sonuçta olay Dracula’lı falan olduğu için gerçeklikle çok bir bağı yok, bu da benim Deadpool’da tercih ettiğim bir durum. Böylelikle diğer karakterleri falan heba edip, antipatik olmuyorlar. Evet Marvel dünyasından konuklarımız var ama hem çoğunun katılımı kısa, hem de olay Marvel evreninde geçmediği için onlar sanki referans ya da konuk oyuncu gibi oluyorlar, bu da tersi durum kadar rahatsız etmiyor.

İkinci artımız olarak mizah düzeyinin tadında olmasını belirtebilirim. Yazarlardan Brian Posehn geek olduğu kadar, stand-upçı bir kişilik olmasından dolayı düzey çok yerlerde değil, daha bütünlüklü bir komedi olmuş. Tanımayanlar için kendisi Sarah Silverman’la falan çalışmış, Comedy Central kanalında çeşitli programlarda yer almış falan bir insan. Aynı zamanda tabi geek de bir kişilik. O yüzden hem Deadpool’u hem de komediyi anlaması ortaya iyi bir sonuç çıkarmış.

Bunun yanında kahramanız ve Shiklah’ın arasındaki sinerjinin de hikayeye olumlu yansıdığını söyleyebilir. Hani “senden hoşlanıyorum ama başkasının aşkısın, ayrıca ben Deadpool’um” geyikleri çok keyifli bir şekilde hikayeye yedirilmiş. Hani birbirine bu kadar uyumsuz görünen iki kişiden bu kadar uyumlu bir çift çıkması değişik olmuş. Yine konuk olarak gelen karakterlerin de hikayede sırıtmadığı ve güzel katkılarda bulunduklarını söyleyebiliriz. Kötü adamımız Dracula ve onun Deadpool karşısındaki durumu da güzel irdelenmiş, bol bol mizah malzemesi olarak kullanılmış. Hele en sondaki “Aksiyondan sonra şimdi ne yapıyorlar” tarzı son kısım, hikayeye müthiş bir final olarak yerini almış.

Basım kalitesi klasik JBC düzeyinde. Ekstralar olarak normalden biraz daha altta kalmış olsa da çok kritik bir durum değil. Çizgi romanda Deadpool’a yakışan (Deadpool’a yakışanın altını çizmek isterim) vurucu aksiyon sahneleri bulunmakta ve hikayenin genel temposu da iyi ayarlanmış. Çizimlerin de bir şaheser olmamasına rağmen öyküye uygun olduğunu, farklı hikayelerde değişen çizerlerin çok rahatsız etmediğinin de altını çizerek yazının bu kısmını da tamamlıyorum.

Sonuç

Uzun bir aradan sonra keyif alarak bir Deadpool hikayesi okumak güzel geldi. Eğer siz de son dönem Deadpool hikayelerini fazla sulu buluyorsanız, “Deadpool şunu öldürüyor” gibi hikayeler kadar absürd olmayan, ama Avengers takımıyla beraber takıldığı hikayeler kadar Marvel evrenine bağlı olmayan hikayeler arıyorsanız “Deadpool x Dracula” hoşunuza gidecektir. Evet Deadpool’un en muhteşem hikayesi değil belki ama hem yeteri kadar eğlendirmesi, hem her şeyi tadında yapması, hem de karakterin tarihinde kendine has bir yeri olması açısından keyifle okunacak bir çizgi roman.

Çizgi romanı okuyanlar, siz nasıl buldunuz hikayeyi? Eşe dosta tavsiye eder misiniz? Yorumlarda paylaşarak yazıya katkıda bulunabilirsiniz. Benden bu kadar, bir başka çizgi roman yorumunda buluşuna kadar esen kalın.

Spread the love

1 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. AltDünya v2'nin 1. Yılı Kutlaması Şerefine Ücretsiz Çizgi Roman... - AltDünya

Bir yanıt bırakın