ÇizgiRomanYorum- Batman: Bitmeyen Cadılar Bayramı (2018)

Künye

Yayıncı: JBC Yayıncılık, orj: DC Comics
Orjinal Adı: Batman: The Long Halloween
Dil: Türkçe, Basım Yılı: 2018
Yazar: Jeph Loeb
Çizer: Tim Sale

Giriş

Geçen ay aldığım çizgi romanların biraz fazla kalındı. O sebeple okumaları biraz daha uzun sürdü, hatta bir kısmını bitiremediğim için “Geçen Ayın Çizgi Romanları” kısmına alamadıklarım da oldu. Onları da okudukça solo bir şekilde yorumlamaya çalışıyor olacağım. Bugün ki konuğum da o çizgi romanlardan biri olan “Batman: Bitmeyen Cadılar Bayramı”.

Batman ve Deadpool’un Türkiye yayıncısı JBC güncel işler dışında eski efsane işleri de yayınlamaya devam ediyor. Her çizgi roman severinin arşivinde olması gereken işlerden biri daha dilimize çevrildi, tarafımdan okundu ve bu yazı aracılığıyla da yorumlanıyor. Aylık güncel maceraları takip edip etmemek size kalmış ama eğer kısıtlı bütçeniz ve ayda bir iki çizgi roman alma hakkınız varsa, tercihinizi klasiklerden yana yapmanız nacizane tavsiyemdir. Şimdi elimizdeki efsaneye bir göz atalım. Buyrun efendim;

Hikaye

Direkt basın şeysinden alayım; “Kimseye güvenemeyeceğini öğrenen kostümlü bir kahraman. Çalışmalarını işaretlemek için özel günleri kullanan bir seri katil. Yıkılan bir imparatorluğa tutunmaya çalışan bir suç baronu. Ucubeler için bir sığınak hâline gelen, gangsterler tarafından kuşatılmış bir şehir. Korkunç bir sırrı gizlemeye çalışan dürüst bir savcı. Kara şövalye dedektifi baştan çıkarmaya çalışan karanlık bir kadın. Ve sonsuza dek parçalanacak bir arkadaşlık.”

Temelde olay şu şekilde, “Holiday” isimli katil, şehrin mafya patronu Falcone’nin çevresindekileri tam da özel günlerde öldürmektedir. Olayları çözmek Komiser Gordon, savcı Harvey Dent ve tabii ki Batman’e düşecektir. Olaylar gelişecek, Batman’in düşman galerisinden pek çok isimle karşılacağız ve hatta Two-Face’in doğuşuna şahit olacağız.

Artılar/Eksiler

Bilmeyenler için Jeph Loeb/Tim Sale ikilisinin alameti farikası gizemli bir olay örgüsü kurmak ve bu örgü içerisinde kahramanların klasik düşmanlarını kullanmaktır. Bu roman da tarzlarının muazzam bir örneği, ki baş kahramanımız dünyanın en iyi dedektifi olumca hikayenin nasıl cuk oturduğunu tahmin edersiniz. Buradaki gizem umsuru o kadar başarıyla kurgulanmış ki, katilin kim olduğu konusunda tam net olmak için son bölümleri birden fazla kez okumak durumunda kaldım. Anlamadığımdan değil, emin olabilmek için. O kadar güzel bir olay örgüsü kurmuşlar ki, katilin kim olduğuyla ilgili pek çok teori kurup, hepsinin darma duman olduğunu görüyorsunuz.

Çizimler alışık olmayanlara tuhaf gelebilir ama ben bu ikilinin diğer işlerini de okumuştum, o sebeple görsel anlatım da en az hikaye kadar hoşuma gitti. Ama açıkçası Superman: For All Seasons’a daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bazılarının hoşuna gitmeyebilir ama DC’nin alternatif işlerine aşina olanların beğeneceğini tahmin ediyorum. Zaten ikilimiz pek çok hikayede beraber çalıştığı için hikaye çizim uyumu her zamanki ahenkinde.

Belirttiğim gibi hikayede pek çok klasik Batman düşmanıyla karşılaşıyoruz. Buradaki kullanımları, ne bileyim bir Hush kadar olmasa da başarılıydı. Sadece bir sahnede Batman’in bir sürü baba kötüyü kolayca indirmesini ucuz buldum. Açıklamasını yapmaya çalışsalarda, fazla “hikaye hatrına” geldi. Tasarım olarak beğeniniz de çizimleri ne kadar beğendiğinizle çok alakalı. Diğerleri neyse de, Catwoman’ı eski kostümüyle görmek bende nostalji havası yarattı ama.

Basım her zamanki JBC kalitesinde. Yalnız fiyat ve sayfa sayısı olarak standart ciltlerden biraz daha fazla. O sebeple ben de direkt çıktığı ay değil de, bir iki ay sonra ancak satın alabildim. Efsane işlerin hepsini toplayacağım diyen arşivcilerdenseniz elbetteki değer ama düşük bütçeleri biraz zorlayabilir. Bilginiz olsun.

Sonuç

Batman’in klasikleri arasında boşuna sayılmıyor Long Halloween. Eğer çizgi roman severim diyorsanız, elbette arşivinizde yer alması gerekiyor. Batman’in en şahsına münhasır işlerinden biri. Ayrıca Jeph Loeb ve Tim Sale ikilisinin neden bu kadar saygı duyulduğunun ideal örneklerinden biri. Okuduğunuzda kesinlikle memnun kalacaksınız. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın