AltTribute – Brian Michael Bendis’e Marvel Tribute’u ve En İyi 5 Marvel İşi

Bendis’in son Marvel çizgi romanı Invincible Iron Man #600 Mayıs ayında yayınlanacak ve kendisi DC’de Superman’i yazmaya başlayacak. O sebeple kendisine (davullu zurnalı) bir veda mahiyetinde (pastanın üstünde şimdi DC düşünsün yazıyor 🙂 ) hazırladığımız bu yazıda hem Bendis’in Marvel geçmişine şöyle kısa bir göz attık, hem de benim en sevdiğim beş işini de listeyerek bir nevi best of, tribute tarzı bir şey hazırlamış olduk. Anlaştıysak başlayalım.

(Gereksiz not: Normalde bu yazı AltList olacaktı, on çizgi roman seçip konuyu kapatacaktım ama giriş uzun olunca bu hale geldi.)

Bendis’in Marvel Tarihi

Öncesinde daha bağımsız ve genelde Image markalı işlerle (Powers özellikle okunasıdır) adını duyurmaya başlayan Brian Michael Bendis, Marvel evrenine Ultimate Spider-Man #1 ile katıldı. Marvel’ın yaptığı araştırmalarda yeni okuyucu kazanamama sebeplerinin karakterlerin çok çok eskiye giden kemikleşmiş geçmişleri olduğunu keşfetmesi ve yeni bir kitleye eski karakterlerini sevdirmek için attığı Ultimate evrenine yeni yazarlarla başlama fikriyle katıldı Bendis. (Mike Millar da aynı şekilde dahil oldu ve daha çok severim kendisini) O andan itibaren bu evrenin kritik noktalarından biriydi Bendis ve buradaki şansını çok güzel değerlendirdi. Yine Ultimate evreninde Mark Millar’la beraber Fantastic Four’u yazdılar.

Bu evrendeki başarısından sonra ana evren Marvel’da yazmaya hak kazandı. 2001’de Daredevil serisi (çok sevmem) ve Jessica Jones’un baştan yaratıldığı Alias serisiyle (okuyamadım) ana akıma geçiş yaptı. Bunlar başarılı olsa da esas Marvel evrenine darbesi Avengers serisine geçişi ve Avengers Dissambled idi. Burada mevcut Avengers’ı bitirdi, dağıttı ve (bence) çok çok daha başarılı olan New Avengers’ı yaratmaya başladı. Wolverine’li Spider-Man’li Avengers tam bir bombaydı. Sonrasında Millar’ın Civil War’ı geldi ve Bendis post-Civil War döneminin baş mimarlarındandı. Mighty Avengers, Secret Invasion, Dark Avengers, the Siege, Age of Ultron ve daha niceleri onun elinden çıktı.

Bu sırada fanlar Bendis konusunda ikiye bölünüyor, sevenleri kadar sevmeyenleri de ciddi rakamlara ulaşıyordu. Ancak Bendis’i durdurmak mümkün değidi. Orjinal genç X-Men beşlisini günümüze getirdiği All-New X-Men, filmin gazıyla o havayı yakalamaya çalışan Guardians of the Galaxy, Tony’nin yerine Victor von Doom’u koyduğu bir Iron Man serisi ve benim nefretimi bitiremediğim Civil War II’de hep imzası vardı. Hemen hemen tüm Marvel karakterlerine şöyle bir dokunmuş, sevseniz de sevmesiniz de Marvel’ın bugünün de en büyük etkilerden birine sahip bu adamı beğenenilirsiniz ya da (benim gibi) beğenmeyebilirsiniz ama en azından Marvel için yaptıklarına saygı duymalısınız. Son dönemde iyice zıbıttığı için Marvel’ın kendisinden kurtulduğuna ve DC’nin çok yanlış bir tercih yaptığını düşünüyorum.

(Bana göre Bendis’in En İyi Beş Çizgi Romanı için sayfayı çevirin 🙂 )

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın