AnimeYorum – Koe Na Katachi (2016)

Künye

Yönetmen: Naoko Yamada
Oyuncular: Miyu Irino, Saori Hayami, Aoi Yûki, Kenshô Ono, Yûki Kaneko, Yui Ishikawa
Tür: Dram, Animasyon, Romantik
Ülke: Japonya Vizyona Giriş: 17 Eylül 2016  Süre: 2 s 10 dk

Giriş

Animlerle aranız nasıldır bilemem ama eğer sizin de benim gibi pek fazla aranız olmasa da güzel hikayeleri olduğunu düşünüp, izlemek ve izlememek arasında kararsız kalıyorsanız bu yazım tam sizin için olacak! Çünkü izledikten sonra fikrinizi değiştirecek bir yapımı yorumluyorum bugün: Koe No Katachi…

Ben özellikle animelere karşı olan ilgimi, “Kimi No Nawa/Your Name” adlı anime ile kazanmış olsam da bu ilgim “Koe No Katachi” sayesinde daha da pekişmiş oldu. Bir sonraki yazımda da “Your Name” yorumlamasını yapacağımı da şimdiden belirteyim, dilerseniz siz de iki yapımı izler, bizimle birlikte daha sağlıklı değerlendirmiş olursunuz. 🙂 Şahsen bu iki anime dram ağırlıklı olmalarından dolayı karşılaştırılmış olsalar da verdikleri mesaj ve hikayeleri açısından birbirinden oldukça farklı ama bir o kadar bağlayıcı iki yapım diyebilirim.

Gerçekte “Koe No Katachi”, Yoshitoki Ooima tarafından yazılan ve çizilen dram, hayattan kesitler, psikoloji türünde başarılı bir manga. Japonca adı ‘Sesin Şekli’ manasına geliyor, fakat bazı yerlerde İngilizce olarak “A Silent Voice” yani “Sessizliğin Sesi” olarak da adlandırıldığını görüyoruz.

Hikaye

Çıkış tarihi çok erken olmasına rağmen, ülkemize geç gelen bu yapım, aslında mangadan filme çevrilmiş. Konusu ise şöyle: Nishimiya Shouko, işitme ve konuşma engeli olan bir kızdır ve sürekli zorbalığa uğradığı için okul değiştirmektedir. Yeni okuluna geldiğinde de tüm bu zorbalıklar devam eder. Özellikle de Ishida Shouya bu zorbalıkları git gide arttırarak işi hiç olmaması gereken yerlere sürükler ve Nishimiya okuldan ayrılmak zorunda kalır.  Ve tabi ki bir zaman sonra İshida’nın yaptığı kötülükler karşısına çıkar ve sınıfında istenmeyen kişi haline gelir. 5 yıl sonra bu ikili tekrar karşılaşır ve İshida yaptıklarıyla yüzleşmeye karar verir.

Hikayemizin ilk 1 saatini baş karakterlerimizin geçmişte yaşadıklarını izleyerek ve onları daha iyi tanımamızı sağlayarak, karakter analizlerini kafamızda oturtabilmemizi sağlarken, filmin ikinci kısmı diyebileceğim son 1 saati içerisinde ise 5 yıl aradan sonra iki karakterimizin geçmişleriyle yüzleşmeleri ve hem birbirleri hem de geçmişteki kişilerle yüzleşmelerini izliyoruz.

Artılar/ Eksiler 

Filmin konusun dram olması, karakterlerin genç kesimden olması ve filmin süresinin uzun olması sizi korkutmasın iki saat boyunca kah gülerek, kah gözleriniz dolarak izleyeceğiniz bu yapımda, zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz. Hatta yer yer baş karakterimizin güzelliği karşısında büyülenecek ve içinde bulunduğu durumu değerlendirirken daha da üzülüp kendinizi sık sık onun yerine koyacaksınız. Bu sayede aslında filmin vermek istediği mesajı daha sağlıklı anlamış olacaksınız. Şahsen bana göre film Kimi No Nawa’ya göre daha mesaj yüklü idi, fakat dram konusunda Kimi No Nawa’yı geçtiğini pek söyleyemeyeceğim, müzikler ve görsel efektler ile yine muhteşem bir keyif yaşattırdığı ise gayet aşikar.

Eğer benim gibi önceden Kimi No Nawa’yı izlediyseniz bu yapım için daha fragmanını izlerken büyük beklentilere girmiş oluyorsunuz, çünkü size tanıdık o hisleri yeniden gösterecekmiş hissine kapılıyorsunuz, fakat çok da büyük beklentiler içine girmemenizi tavsiye etmem, sonuçta ikisi de birbirinden bağımsız yapımlar ve konuları mesajları ile birbirlerinden ayrılıyorlar. Ancak izlerken görmüş olduğunuz görüntü kalitesi, müzikler, konunun dokunaklılığı ve işleyişi hemen hemen aynı kalitede diyebilirim.

IMBD’ye göre ise Kimi No Nawa 8,6 puan alırken Koe No Katachi 8,3 puan alarak ikisi arasındaki farkı güzelce ortaya koymuş bulunmakta, Kimi No Nawa daha çok baş karakter üzerinden ilerlerken Koe No Katachi’de yan karakterlerin hikayede baskın olması aralarındaki en büyük farkı ortaya koyuyor, bu sayede kafanızda izlerken karşılaştırma yapmanızı bir nebze azaltıyor.

Dediğim görüntü kalitesi yine büyüleyici olmasına rağmen müzikler Kimi No Nawa kadar baskın halde değil bunu da yine konunun farklılığından kaynaklandığı düşünüyor görmezden gelmeyi tercih ediyorum. Bu kısımda genelde eleştiri yapmam gerekirken filmleri övdüğümün farkındayım fakat izledikten sonra beğenmediğim bir şey hakkında pek fazla yazamadığım için daha çok beğendiğim yapımları burada sizlere anlatıp sizin de bir an önce keşfetmenizi istiyorum o yüzden bana göre eksileri pek fazla bulunmayan, kişiden kişiye değişebilecek ve biraz da beklentilerinize bağlı şeyler bulabileceğinizden dolayı eksiler kısmını sizin yorumunuza bırakıyorum.

Sonuç

Eksiler kısmını size bıraktığımdan da anlayacağınız üzere ben filmin aldığı puanın hakkını veren, kardeş filmi diye adlandırabileceğim Koe No Katachi kadar olmasa da bir o kadar etkileyici olmasıyla, özellikle gençlere ve tüm insanlara ders verici nitelikteki konusu ve mesajlarıyla hem izletip hem öğreten, zamanı dolu dolu geçirip etkisinde kalacağınız bir yapım olmasının da katkısıyla çok beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle animelere hala daha başlamaya çekinen kişiler için bir nevi ısınma turu olabilecek, sevmeyene sevdirecek bir yapım olmasıyla da tüm izlemeyenlere gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Benim söyleyeceklerim bu kadar bundan sonrası sizin izlemenize ve yorumlarınıza kalmış…

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın