AltStory – Mortal Kombat Rebirth (2010)

2010 yılında IGN gibi geek haberleri yapan sitelerin kafası YouTube’a yüklenen bir video ile feci şekilde karışmıştı. Çok gerçekçi efekt ve koreografilerin yer aldığı, çok sağlam isimleri kadrosunda barındıran kanlı canlı bir Mortal Kombat videosu, hiç bir haber verilmeden, ön hazırlık yapılmadan YouTube’a yüklenmişti. Bunun yeni bir film için fragman mı, yoksa yeni bir oyun için viral bir reklam mı olduğuyla ilgili hiç kimsenin bir fikri yoktu. Hemen oyuncularla irtibata geçildi. Sonya Blade’i oynayan Jeri Ryan bu videoda bir arkadaşına destek için yer aldığını, Michael Jai White’ın menajeri, videonun bir oyun tanıtımı için olduğunu söylemişti. Gerçek ise bir süre sonra ortaya çıkacaktı.

“You Got Served” ve “Fame” gibi müzikal filmleri yöneten Kevin Tancharoen, Mortal Kombat’a çok daha farklı ve dönemin anlayışına uygun olarak gerçekçi bir yaklaşım sergilediği fikirlerini Warner Bros’a satmak için yaklaşık 7500 $ civarında bir maliyetle bir kısa film çekmişti. 2010 yılında çok sevdiği Mortal Kombat markası ile ilgili gerçek dünyada ve belirli bir mantık çerçevesinde geçen kısa bir senaryo yazmıştı. Jeri Ryan kendisine ricası üzerine destek olmuştu. Larnell Stovall dövüş koreografilerini hazırlamış, Michael Jae White’ın katılımını da o sağlamıştı. Kevin ile daha önce tanışıklığı olan Matt Mullins, çekimlerden iki ay önce Kevin’den projeyi duymuş, senaryoyu görünce büyük etkilenmiş ve Johnny Cage rolünü kapmıştı.

Çekimler Nisan’da başlayıp 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştı. Kevin aslında projeyi genele yaymak gibi bir amacı olmadığını, sadece aklındaki fikirleri görsel olarak sunabilmek amacıyla bu şekilde bir işe giriştiğini, ancak sunmak için YouTube’a yüklerken farkında olmadan videoyu “public/halka açık” yaptığını iletti.

Videonun inanılmaz bir ilgiyle karşılanması tesadüf değildi. 7 dakikanın biraz üzerinde olan videoda, Kevin “Mortal Kombat” markasını modern (ama çok daha karanlık) dünyaya uyarlamıştı.

Olaylar suç oranları zirve yapmış Deacon City’de geçmektedir. Burada “Şiddet Suçları Birimi”nin başında Jackson Briggs bulunmaktadır. Kendisi emekli olmuş suikastçılardan Hanzo “Scorpion” Hasashi’ye olayları anlatmaktadır. Cilt hastalığı yüzünden derisi pul pul olan ve insanların kafasını kopartmaktan ve yemekten hoşlanan Reptile ve kafayı yemiş eski bir estetik cerrahı Alan “Baraka” Zane’in hikayelerini öğreniriz. Ki Baraka, eski film yıldızı, yeni gizli görev ajanı Johnny Cage’in cinayetini de işlemiştir, ki bunu çok güzel bir “Baraka vs Cage” flashback dövüş sekansıyla öğreniriz. Sadece resmini gördüğümüz Shang Tsung, tüm dünyadaki katil, suikastçi, ne varsa “Mortal Kombat” isimli bir turnuvada ölümüne dövüştürmeyi planlamaktadır. Jax de Hanzo’dan u turnuvaya katılıp alayını temizlemesini istemektedir.

Bu sırada Hanzo özgürlüğünden kendisinin vazgeçtiğini ve isterse yine özgür olabileceğini kelepçelerden kolaylıkla kurtularak gösterir. “Bana ne sunabilirsiniz ki?” derken Sonya Blade içeri girer ve Sub-Zero’nun yaşadığını, Hanzo’nun öldürdüğünün onun kardeşi olduğunu ve bu turnuvada yarışacağını söyler. Bunun üzerine gaza gelen Hanzo, karizmatik bir “Hanzo öldü, ben Scorpion’um” der ve videomuz biter.

Görüldüğü üzere son derece ayakları yere basan, Mortal Kombat mitiyle gerçek dünya dinamiklerini son derece güzel harmanlamış bir iş olmuş. Videoda hiç kullanılmasa da Kevin gerçeküstü elementlere karşı olmadığını ama tadında kullanılması gerekildiğini de eklemiş sonradan. Johnny Cage’in erken harcanması dışında son derece potansiyel vadeden, inanılmaz güzel MK referansları içeren (ilk sahneden önden geçen adamın Stryker olduğu rivayet edilir :)) ve hem oyun hayranlarına, hem de oyunla ilgilisi olmayanlara ilginç bir deneyim sunma potansiyeli olan bir film beklentisi oluşturmayı başarıyor. Halkın sevmesi neyse, MK’nın yaratıcısı Ed Boon, videonun çekildiğinden haberinin olmadığını ancak “muhteşem” olduğunu, yeniden yaratımın biraz fazla uçlarına gittiğini, yine de Mortal Kombat’ın sağlam bir alternatif evreni olarak görebileceğini açıklamış.

Sonuç olarak bu kadar ilgiye rağmen Warner Bros yeni filmi Kevin’a vermedi. Ancak kendisi “Mortal Kombat: Legacy” adındaki bir web serisi ile, yeni vizyonun bir kısmını çok başarılı olmasa da gerçekleştirmeyi başardı.

Peki bunu niye anlattım. Birincisi AltStory’de ilginç hikayeler anlatmayı seviyorum. İkincisi şu sitede bir Mortal Kombat yazısı olması gerektiğine inanıyordum, bendeki etkisi düşünülürse. Üçüncüsü kısa bir hikaye olduğu için yazması kolaydı. Dördüncüsü, sonuncusu ve en önemlisi video’nun tamamını YouTube kanalımıza ekledim (şuradan ulaşabilirsiniz. +18 olduğu için siteye koymama izin vermedi :)), onu promote etmeye çalışıyorum. 🙂

Bu ilginç hikayeyi beğendiyseniz, beğenmeyi, face’te, twitter’da takip etmeyi, işte youtube kanalına abone olmayı lütfen atlamayın. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın