AltStory – Lore of Terraria

İnanın yazı yazma isteğimde en ufak bir azalma yok. Kısıtlı zamanımda yorumlamak istediğim nice dizi / film de izliyorum, oyunlar oynuyorum. Hatta yorumlamaya vakit olmuyor diye diziye (MCU dizilerine özellikle) uygun olacak “bakın dizi böyle, amma çizgi romanda da böyle böyle anlatılmış” gibi ağırlıklı tercüme gerektiren nice yazı girişimi de taslaklarda duruyor. Ama saf yazıya ayırabileceğim zaman o kadar kısıtlı ki, uzun süre sonra ilk yayınladığım yazı 6-7 ay önce başlayıp sadece son bir kaç cümlenin çevirisi kalmış olan bu yazı olabiliyor. Terraria süper oyun bu arada yanlış olmasın, ama oyunu oynamayı bırakalı baya oldu. Neyse belki bu başlangıç diğer yazıların tamamlanmasına vesile olur. Buyurun bakalım.

Oyunu oynamış olanlar varsa Terraria’nın hikaye anlatmak gibi bir derdi olmadığını bilirler. Sandbox (kafana göre takıl olarak çevirmek isterim) bir oyun olarak sizi bir dünyanın ortasına fırlatır ve bu kum havuzunda kendi yolunuzu bulmanızı bekler. Zaten oyun ilk çıktığında hikaye gibi bir dertleri de yoktu. Sonradan firma oturup, çok olmasa da oyuna azıcık anlam katan bir hikaye yazmış. Bugün bu hikayeyi benim çevirimle dinleyeceksiniz. Buyurun efendim.

Giriş

Terraria Dünyasına hoş geldiniz. Kaderinin çoğu en çılgın hayal gücüne bırakılmış (totomuzdan uyduruyoruz demenin afilli yoluymuş, bunu sivilde de kullanayım), gizem ve harikalarla dolu bir ülke… Bununla birlikte, birkaç eski efsane şimdiki zamana doğru yol aldı. Kılavuz Düzeni’nin (Order of the Guide, oyunun başında yanımıza gelen, oyunla ilgili bilgiler aldığımız karaktere biraz mistik hava eklemeye çalışmışlar) sayısız nesli tarafından aktarılan bu birkaç bilgi parçası, yolculuğunuzda ve gölgelerde gizlenen tehditlerin üstesinden gelmenize yardımcı olacak. Bu bilgi artık dünyamızı kurtarma arayışınızda size yardımcı olması umuduyla (oyunun wikisi çok daha yardımcı bu konuda) siz cesur maceracıya aktarılıyor…

 

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın