AltStory – Çizgi Romanlarda Wanda ve Vision İlişkisi

MCU’nun ilk dizisi WandaVision çıktığında, herkes deli gibi içerik üretiyordu, ben de bu vagona bineyim, bir şeyler yazayım dedim. Ahanda daha yeni bitti yazı. Düşünün işte. Yine de geç olsun, yeter ki sitede içerik olsun diye basayım dedim.

Şimdi yazıya konu story’mize gelirsek. Bilmeyen yoktur ama Wanda ile Vision’ın öyküsü çizgi romanlarda çok eskiye dayanır. Öyle ki ikilimiz evlendiklerinde diziyi izleyen insanların pek çoğu daha doğmamıştı. O sebeple bir hizmet olarak Wanda ve Vision’ın çizgi roman ilişkilerini bir anlatayım dedim. Bakalım MCU’yu darmaduman eden ikilimiz, çizgi romanlarda ne evrelerden geçmiş?

(Yazının taslağı, resimleri ve bilgilerin çoğu Marvel’ın kendi sitesindeki şu yazıdan alınmış olup, kendi bildiklerim/yorumlarım ve google aramalarıyla zenginleştirilmiştir)

İlk Karşılaşma – Avengers #76 (1963)

First Meeting of Scarlet Witch and Vision.
AVENGERS (1963) #76

Elbetteki olaylar işyerinde başlıyor. Biliyorsunuzdur, yine de özetlemek lazım. Wanda X-Men’in azılı düşmanı Magneto’nun kızı olarak “Brotherhood of Mutant/Mutant Kardeşliği” ekibiyle beraber terrör estirirken tövbe edip Avengers’a katılır. Vision da Avengers’ın azılı kötülerinden Ultron tarafından üretilmiş ama babasına karşı çıkmış ve Avengers’a katılmıştır. (Kapsamlı hikayeleri ancak bu kadar yavan özetleyebilirdim)

İkilimizin aynı karede ilk buluşmaları taa 1963 yılında çıkan Avengers’ın 76.sayısıyla oluyor. Bu hikayede Wanda kendisini gelini yapmak isteyen Arkon tarafından başka bir boyuta kaçırılmıştır. Vision onu kurtarmak için var gücüyle savaşır, sonrasında Wanda onu korumak için elinden geleni yapar, gün kurtulur. Çok romantik bir durum olmasa da ilk görüş bu şekilde olur.

İlk Yakınlaşma – Avengers #91 (1963)

Vision rejects an emotional advance.
AVENGERS (1963) #91

Karşılaşmaları pek romantik olmasa da olay yavaş yavaş filizlenmeye başlar ve ilk adımı Scarlett Witch atar. İlk kıvılcım yine normal zamanda olmaz tabi. Avengers’ın bir şekilde müdahil olduğu Kree/Skrull savaşı sırasında ikilimiz Ronan tarafından esir alınmışken, Wanda duygularını göstermeye karar verir. Ancak duygusuz (adam sentizoid olduğu için duygusuz, insan yapsa direkt kütük derdik) Vision karşılık vermez. İnsani duyguları anlayamama, insanlıktan nasibini alamama gibi bahaneleri olan Vision, bir süre sonra yola gelecektir. (Kendimi yerli dizi senaristi gibi hissettim böyle diyince)

İlk Karşıklıklı Etkileşim – Avengers #108 (1964)

Vision comforts Wanda.

Kahramanlarımız maceradan maceraya koşmaya devam eder. Kütük Vision, insan duyguları ve ilişkileriyle ilgili bir şeyler öğrenmeye devam eder. Öyle ki, Wanda’nın ikizi Pietro kaybolduğunda, kötü durumdaki hanım efendiye ağlayacak bir omuz olma noktasına kadar ilerlemiştir. Bir başka kütük Thor’un yorumu konuyu özetliyor sanırım “Let’s give these guys a room./ Gençlere bir oda verelim” (yani rahat bırakalım da, napıyorlarsa yapsınlar gibi)

Evlilik Teklifi – Giant-Size Avengers #4 (1974)

Vision proposes to Wanda.
GIANT-SIZE AVENGERS (1974) #4

Dark Dimension’da süper kötü Dormamu’yu yenip kankaları ve büyücü mentoru Agatha Harkness’ı (dizidekinden biraz farklı burada Agatha abla) serbest bırakan ikilimiz, Agatha tarafında Avengers Malikanesi’ne ışınlanır. Olayların gazıyla Vision en sonunda o soruyu sorar. Wanda’da durur mu, yapıştırmış cevabı. Nişanlılık süresini çok abartmayacaklardır.

Evlilik – yine Giant-size Avengers #4 (1974)

The (double) wedding of Scarlet Witch and Vision!
GIANT-SIZE AVENGERS (1974) #4

Olaylar uzadıkça suyunun çıktığını bilen ikilimiz hiç vakit kaybetmez, hemen düğün olaylarına girişirler. Öyle çok şatafata gerek yoktur, yakın Avengers arkadaşlarının katılımıyla sade bir düğün olur.

Balayı – Avengers #137 (1982)

The Honeymoon!
AVENGERS (1963) #137

Düğünden sonra elbetteki balayına çıkan ikilimiz mekan olarak Fransız Polinezya Adası’nı (French Polynesian island diye geçiyor, Tahiti civarındaymış, bizi aşar 🙂 Biz Kıbrıs’a gitmiştik). Buradaki en önemli olay elbetteki Vision’ın don moya giymesidir. O tarihte boxer kavramı çok uzak tabi. Kendisi motive olmasa da Wanda’nın ısrarları üzerine giyilmiştir. (Vision’ın light erkek olacağını kim düşünürdü)

İlk Evleri – Vision and the Scarlett Witch #1 (1982)

Vision and Wanda's first home.
VISION AND THE SCARLET WITCH (1982) #1

Yeni evlilerimiz bir süre Avengers’dan ayrı takılırlar (5 gün evlilik izni, yıllık izinle de birleşse falan) ve ilk evlerini Leonia, New Jersey’de nezih bir bölgede kurarlar. Tabii belalar onları burada da bulacaktır (yoksa çizgi romanını yazmaya gerek kalmazdı), ikilimiz gürültücü komşular, cadılar bayramında oyun mu şeker mi’ciler ve süper kötü kardeşlerle falan ekibin yardımı olmadan mücadele etmek durumunda kalmışlardır. Zaten olaysız evlilik mi olur?

İlk Yıl – Vision and the Scarlett Witch serisi (1985)

A moment of domestic bliss.
VISION AND THE SCARLET WITCH (1985) #4

Evliliğin ilk yıllarında ikilimiz haliyle nice zorluklar yaşadılar. Avengers’a yeniden katıldılar, Vision ekibin başkanı seçilince eve yeterince zaman ayıramadı tabi, baskı falan derken. Sonra bir süper kahraman karşıtı grup yeni evlerini yaktı, yıktı. Ama ikilimiz sevgileriyle bu zorlukların üstesinden gelmeyi başardılar. Yeni bir ev alıp herşeyi baştan yaptılar.

Aile büyüyor, bebeklerin gelişi – Vision and the Scarlett Witch #12 / gidişi – West Coast Avengers #52

The birth of Billy and Tommy.
VISION AND THE SCARLET WITCH (1985) #12

Hayatlarının yeni bölümünde artık çocuk sahibi olunması icap etmiştir. Bir anda sağlıklı ikiz sahibi olmuşlardır. Vision’ın pek üremeye uygun olmamasına rağmen nasıl olmuştur bu iş? Tabii ki yuvayı dişi kuş yapar, çocukları da kaos büyüsüyle Scarlett Witch yapmıştır. Ama mutlulukları çok sürmez. Wanda’nın kankası Agatha Harkness çocukların Mephisto’nun parçaları olduğunu fark eder ve çocuklar geldikleri gibi giderler.

Ayrılık – West Coast Avengers #44

Wanda confronts Vision about his new state.
WEST COAST AVENGERS (1985) #44

West Coast maceraları sırasında Vision kaçırılmış, sökülüp takılmış ve yeniden programlanmıştır. Wonder Man’le duygusal bağı kopmuş, anıları silinmiştir. Dolayısıyla Wanda’yla tekrar kavuştuklarında olaylar biraz karışmıştır. Hank Pym anılarını yeniden yüklese de insanlığının büyük kısmını kaybeden Vision ilişki kurmakta zorlanmaktadır. Dolayısıyla ikilimizin arası giderecek açılmaktadır. En sonunda Vision robotluğuna yakışır bir şekilde telefonla ilişkiyi bitirir.

Vision breaks up with Wanda.
“It’s over over” in WEST COAST AVENGERS (1985) #63.

Vision’ın Vefatı – Avengers 500

The death of Vision.
AVENGERS (1998) #500

Avengers dağılıyor hikayesine geliriz. Wanda’nın ikizleri kaybetmenin hüznüyle olaylar kontrolden çıkacaktır. Önce Wanda’nın kontrolündeki Vision Quinjet’i Avengers Malikanesi’ne çarpar, sonra bir sürü mini Ultron çıkar içinden. Ultronlarla savaşırken kontrolden çıkan She-Hulk Vision’ parçalara ayırır. Vision’in kendini toparlaması (muhteşem kelime oyunu) zaman alacaktır.

Yüzleşme – Avengers vs X-Men #0

Vision confronts Wanda about their past.
AVENGERS VS. X-MEN (2012) #0

Tony Stark Vision’ı tekrar yapıp Avengers’a kattı. Carol da Scarlet Witch’i eaki dostlarıyla hasret gidermeye çağırınca ikilimiz yine karşılaşır. Bu da artık bitmiş olan aşkı görmemiz için yeterlidir. Sonrasında arkadaş olarak devam ediyorlar ama o bu yazının konusu değil.

Böylelikle Wanda ve Vision hikayemizin çizgi romanlar için sonuna geldik. WandaVision dizisi ve sonrasında Multiverse of Madness MCU’da daha hikayelerinin bitmediğini işaret ediyor ve hala merakla ikilimizin durumlarını bekliyoruz. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın