AltRöportaj – Muammer “Muder” Derebaşı

Bu yazı hazırlanırken kafamdan geçen, Muder’e böyle mail olarak üç beş soru iletirim, sonra o da bana hayran olduğum tarzda cevap döner, ben de buraya copy+paste yapar, sonra da “ne güzel yazmış, kurban olduğum” der, konuyu kapatırımdı. Fakat Muder bu, durur mu, yapıştırmış videoyu. Halbuki benim bu yetenekli olduğu kadar haylaz olan karakterin bir işler çevireceğini tahmin etmem gerekirdi. Videonun şokunu atlattıktan sonra kendisinden bunun gerçek olduğunu, hakikaten paylaşmam için gönderdiğini teyit ettim. Sonra bunu sizlere nasıl iletebilirim diye kafa yormaya başladım. Sonuç bu oldu.

Şimdi önce, videoların biraz kişisel (sünnet düğünümüzün (beraber olmuşuz gibi 🙂 ) videosu değil de, onun bir tık altı işte) olduğunu, bazı şeyleri anlamak için Muder’i biraz bilmek gerektiğini hatırlatayım. Ama tanıyanlar için, bulunmaz nimet olduğunun altını çizeyim. İlk izlediğimde yaşadığım dumuru anlatamam. Anlamadığınız yer olursa yorumlarda yazın dilim döndüğünce açıklayayım. Dilim döndüğünce kısmı şüphe yarattı bende de.

Anlaşımın kolaylaşması için de Muder’e gönderdiğim kısmı aynen alta ekledim. Şöyle olacak, önce benim yazdığım kısımlar var, sonra da Muder’in o sorulara cevap videosu. Yani soruları okuyacaksınız, sonra videoyu açacaksınız, aha cevaplar falan gibi. Böyle açıklamaya çalışınca daha karıştı gibi ama biraz gayretle çözersiniz. Çözmeseniz de boşverin, demek ki size göre değilmiş, Mudu ve ben takılmışız işte. Ya da direkt videoları izleyin, Muder zaten okuyor soruları 🙂 . Neyse olaylar daha fazla karışmadan buyrun efendim:

(Yazıyı boşver videoları ver diyenler için, oynatma listesi oynatma listesi )

Bilen bilmeyen varsa yeniden ilan edeyim, benim yazı yazmak istememde ve kendi sitemi kurabileceğimi düşünmemde GameShow isimli 90’ların oyun kisvesi altında eğlence/hayat dersi dergisinin etkisi büyüktür. Ancak oradaki yazarlardan birinin etkisi bir tık daha fazladır. Çünkü bu kişi yazılarıyla bana ilham olmasının yanında, hem benim ilk yazı deneyimlerimi kazanmamda (Bi Muderntimes vardı, hey gidi hey), hem de ilk kendi sitemi kurmamda (Muder.com çakması bir onlyTT.com vardı, hey gidi hey) bilfiil etkisi olmuş insandır. Yeni laptop alıp eksi arşivlerimi karıştırırken bu hatıralara denk geldim ve Muder’le yeniden irtibat kurmak için AltRöportaj köşemi bahane olarak kullanmaya karar verdim.

Kendisini tanımayanlar için ilginç bir röpartaj olacağını tahmin ediyorum. Muder’in oyun inceleme yazılarını okuyup oyunla ilgili bildiklerinizi de unutmanız gibi durumlar söz konusu olmuştu zamanında. Tam verimini alabilmek için bir kaç kez okumanız gerekebilir. 🙂 Tanıyanlara ise bu tadı ne kadar özlediklerini hatırlatacaktır diye düşünüyorum. Daha esas soru kısmına geçmeden sırf “röportaj yapalım mı?” sorusuna cevabında bile bambaşka bir havaya girdim (üstümüzü falan çıkardık, o derece), asıl röportajı hayal bile edemiyorum.

Bu arada bu yazı Muder’i tanıyalım, Muder’le ilgili bilmedikleriniz, Muder tümüyle çıplak (Tahminimce üstsüz cevaplıyor ama konu o değil) falan gibi bir röportaj değil. Tümüyle Muder’in yazılarını seven bir adamın (ben oluyorum) kendisini bir şeyler yazmaya zorlayıp, hasret giderme şeysi. Zaten sorular da önemli değil, cevaplara odaklanın. Tanımayanlara da Muder anlatmak bana düşmez, şurada Murat Öğüt’ün bir röportajı var, o bana kıyasla daha profesyonel kalabilmiş, oradan öğrenin.

Neyse daha fazla bekletmeden buyrun efendim:

Tt: Muder Bey, röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Bey’den de anlayabileceğin gibi son derece ciddi ve gerçeklerin peşinde bir röportaj olması amacındayım. Öncelikle herkesin merak ettiği bir soruyla başlamak isterim, şu an üzerinde ne var? (Olayın ne kadar ciddi olduğunu okurlarımız görsün diye)

Tt: Görüşemediğimiz dönemlerde neler yaptın, benim gözümden kaçmış olup, dönüp yakalamam gereken bir şeyler varsa diye soruyorum. (Ki benim gözümden kaçtıysa CIA’le falan çalışıyorsundur, az stalk’lamıyorum seni :)) Sitemizi takip eden 5 kişiyle (annem babam eşim ben, bu yazıdan sonra sen de arada bakarsın diye 🙂 toplam beş) reklam olarak (plug der ecnebiler) paylaşmak istediğin projen var mı?

Tt: Bir dönem “İnternet, Benim Memleket” (Kitabı okusun diye bir arkadaşa verip geri alamamıştım. En büyük pişmanlıklarımdandır.) demiş biri olarak seni internette pek göremiyoruz. Neden ki? Insta’da falan çok acayip ortamlar var diyorlar (ben evli ve çocukluyum, hep başkalarından duyuyoruz), sen niye yoksun? Gerçek Muder’i onlyfans’da görmek istiyoruz.

Tt: Gerek köşe yazısı, gerek ciltli (konulu?) kitap olsun, seni okumak büyük bir keyifken, hatta en sevdiğin yazar sorusuna “Muder” diye cevap verenler olduğunu duydum, neden biz artık Muder’in yazdıklarını okuyamıyoruz? Yazmıyor musun, yazdıklarını okutmak mı istemiyorsun, okutacak mecra mı bulamıyorsun? (Bu sorunun sonunda “gel burada yaz mecra yoksa” mahallinde bir kısım geliyordu, sonra, bir GameShow’dan nerelere düşmüş demesinler, iki senin editörün (çok geyik yapıyorsun, topla yazıyı müdür falan) olma fikri fazla uçarı kaldı, üç kendim bile düzenli yazamadığım siteyi sana kitliyormuşum gibi olmasın diye vazgeçtim 🙂 ama okuyanlar da bilsin bu durumu. Sen bu parantezi geç, soruya odaklan) Çok özledik seni.

Tt: Bütün sorulardan daha elzem olarak, Hancı diye bir kitap yazdın zamanında. O dönem kredi kartı olmayan (Ankara’daki kitabevlerine gelmedi, internetten satıldı hep) bazı arkadaşlar bu kitabı alamadılar. Mesela o kitabı hala okumak isteyen arkadaşlar için, ne bileyim, pdf, doc, xls formatında falan bu maile gönderme imkanın olur mu? (Ne kadar alçak gönüllüyüm ki yeniden bas bana gönder demiyorum :))

Tt: Yıllar sonra Muder’in açılımını buradan paylaşıp olay.. Ay pardon, bu Murat Adanç’a soracağım soruymuş. Muder’in gerçek isminin kısaltması (Mukaddes Uber Destiny Enrique Romario) olduğunu herkes biliyor. Alakasız olarak bir John Muder vardı, muder.com’un senden sonraki sahibiydi yanlış hatırlamıyorsam. O ne yaptı acaba?

Tt: Stranger Things’in sonunda Metallica çalınca inan aklıma sen geldin. Buradan yola çıkarak son dönemde ne izliyorsun, ne dinliyorsun hatta ne okuyorsun? St. Anger’la beraber Metallica benim için bitmişti, sence de bence mi? Sadece Metallica değil metal de biraz bitti gibi, dinlediğim en sert şey “The Pretty Wreckless” (Baby Shark dönemi yeni bitti de). Var mı beni eskilere götürecek (ya da yenilere getirecek) tavsiyelerin? Rings of Power beni sarmadı, bitiremedim henüz, ki sarsaydı tuvalette falan da olsa bitirirdim (bknz Stranger Things, Sandman). Eski LotR’cılardan olarak sen ne diyorsun bu duruma?

Tt: Eski bir oyun dergisi yazarı olarak (ehe ne güzel tabir :)) hala oyun oynuyor musun? Ben mesela yeni laptopımda (3000 TL’ye bir kaç ay önce aldım, siz almayın diye her yere yazıyorum) ucu ucuna çalışan C&C Red Alert 1,  çocuklar PS4’ü açmayı öğrendiğinden beri de bin bir çeşit Lego oyunu oynuyorum. Çocuklar üniversiteye gittiğinde ortam bana kalacak, o zaman oynayabileceğim güzel oyunlar var mı?

Tt: Sorulması zorunlu sorulardan olarak, GameShow’dan kimseyle görüşüyor musun? Friends’in bile reunion yaptığı şu dönemde (Rachel’la Ross zamanında gerçek hayatta da böyle bir elektriklenmişler, ki Rachel Brad Pitt’leydi o dönem, vay ki ne vay) eski günleri yad gibi bir planınız yok mu? Dergicilik öldü ama bir Youtube programı ya da en azından bir TikTok videosu çıkmaz mı? (Zebani’ye hamile şakası gibi)

Tt: Şahin’in bir dergideki kendi köşe yazısında (şurada) GameShow dönemlerini kötülediğini gördüm, bir okur olarak GameShow’un bana hissettirdikleri daha önemli olduğundan çok iplemedim ama işin mutfağını da görmüş biri olarak sana da sorayım dedim, var mıdır aslı?

Tt: Kişisel soru: İki kez seninle yüz yüze tanışma fırsatımız oldu, birincisi Selin’in konseri (tandır’ın başının etini yemiştim, orada benimle tanışan herkes yurtdışına kaçtı sonra. Ulen?), ikincisi 1.Tahta buluşması (orada da mısıra gömmüştüm kendimi, ya da yef’e mi uyuz olmuştum tam hatırlamıyorum), ikisinde de sen yoktun. Gizemli bir hava vermek için mi, yoksa geçerli sebeplerin var mıydı? (Ki yurtdışına kaçmış olman çaktırmadan tanışmışız izlenimi yaratıyor)

Tt: Dur bir tane kazık sorayım. Scorcese gibi MCU sinemayı bozdu diyenlerden misin, yoksa Sam Raimi gibi “beni de alın, çok para dönüyor oralarda” kısmında mısın? Genel bir çizgi roman sineması ve mümkünse MCU yorumu alabilir miyiz?

Tt: 111 yaşına gelmiş biri olarak (şu yüzüğü Frodo’ya ver artık, çocuk maceraya çıkacak bekliyor seni) gençlere verebileceğin tavsiyeler var mı? (Mithril’e yatırım yapın iyi değerlenecek gibi 🙂 Başka yerde LotR’ı referansı atamıyorum da gönlümce, sana coşturdum 🙂 )

Tt: Hancı hala ulaşmadı. Eğer hani gönderirken göndere basmayı unuttuysan diye, buradan tekrar bir hatırlatayım dedim.

Tt: Her şey bir yana, kapatırken ciddi olayım, vakit ayırdığın için, yapalım mı dedikten sonra görür görmez (görme kısmı zaman aldı, o konuda Murat’a da bir teşekkür lazım ama neyse) kabul etmen, uğraşıp didinip cevap yazman ve bana (ve bir sürü Muder fanına da) seni yeniden okuma imkanı verdiğin için çok teşekkür ediyorum. Sırf sana soru hazırlarken bile başka başka dünyalara gittim. Seni daha sık sahalarda görme dilekleriyle…

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın