AltList – Tom Hanks’in Mutlak İzlenmesi Gereken 10 Filmi

(Bu yazı orjinal olarak AltDünya v1’de Tutlu Tuzlu tarafından 20.09.2016’da yazılmıştır. Aşağıda elimizden geldiğince güncellenmiş, v2’ye adapte edilmiş olup, herhangi bir tarihsel hata, zamanı geçmiş bilgi varsa, affınız rica olunur.)

Hollywood’da hem çok büyük olup hem de herkese kendini sevdirmek imkansıza yakın bir şey. Genelde o çok büyükler bir yerlerde sivrildikleri için belirli kesimlerce nefret edilirler. Bugün bu durumun istisnalarından birini, herkes tarafından sevildiği aşikar olan bir adamı, Tom Hanks’i konuk edeceğiz. Kendisinin bende en çok iz bırakmış olan ve bu sebeple de herkese tavsiye etmekten asla vazgeçmeyeceğim 10 filmine göz atacağız.

Artık 60 yaşına gelmiş olan aktörün o kadar filmi arasından seçim yapmak oldukça zordu. Şöyle bir tüm filmografisine göz gezdirip, sonra tamamen kendi zevkime göre oluşturdum listeyi. Umarım beğenirsiniz. Siz de yorumlarda listeyi nasıl bulduğunuzu ya da sizin favori Tom Hanks filmlerinizi paylaşabilir, yazıya katkıda bulunabilirsiniz. Anlaştıysak, buyurun efendim:

10- Catch Me If You Can (2002)

İki karakter üzerinden bir kovalamaca öyküsü ancak bu kadar başarılı anlatılabilir. Evet filmin esas karakteri (bu filmden önceki filmlerini izlememeyi kendime görev edindiğim) Leo olsa da, onu kovalayan FBI ajanı Carl Hanratty rolünde Hanks de hiç altta kalmıyor. Birbirini hiç görmemiş, yanyana durmamış ikilimizin mükemmel bir dinamik ortaya koymaları filmi türdaşlarından bir adım ileri götürüyor.

9- Splash (1984)

Tom Hanks’i ilk tanıdığım film. Yavaş yavaş Hollywood’da kendini göstermeye başlayan genç Tom’un o dönemki en orjinal işlerinden bir tanesi. Bir adamın küçükken karşılaştığı bir denizkızına olan saplantısını ve başlarından geçenleri anlatan film, dönemin romantik komedileri arasından sıyrılmış ve kendisine has bir yer edinmiştir. Hiç bir denizkızı öyküsü beni bu kadar etkilememişti. Eskiliğine katlanabilirseniz tavsiye ederim.

8- Charlie Wilson’s War (2007)

Çapkın, sıradan bir senatörün Soğuk Savaşı nasıl önlediğinin inanılmaz keyifli hikayesi bu. Hanks senatör Charlie Wilson rolünde bize ne kadar yönlü bir oyuncu olduğunu gösterirken normalde çok sıkıcı ve komplike olarak bildiğimiz politik oyunların doğru senaryoyla nasıl eğlenceli anlatılabileceğini de gözler önüne seriyor. Julia Roberts’ı çok sevmem ama bu film izlenmeli.

7- Saving Mr.Banks (2013)

Emma Thompson’ın oyunculuğuna olan hayranlığım bu filmi listeye almamda büyük rol oynasa da Tom Hanks’i Walt Disney olarak görmenin inanılmaz bir cazibesi olduğu aşikar. Her istediğine sahip olan Walt’ın bir Mary Poppins filmi çekebilmek için içine kapanık P.L. Travers’ı ikna çabalarını anlatan bu filmde de Tom’un performansı gerçekten çok keyifliydi. Walt Disney şu performansı görmüş olsaydı, keyiften mest olurdu eminim.

6- The Terminal (2004)

Tom Hanks’in film seçme konusundaki başarılarına bir örnek daha. Karşınızdaki sıradan bir komedi ancak altında kurduğu temel hikaye o kadar ilginç ki, merak etmeden duramıyorsunuz. Ülkesindeki darbeden dolayı geri dönemeyen, aynı şekilde havaalanını da terkedemeyen Viktor Navorski’nin hikayesinin gerçek bir olaydan esinlendiğini öğrendiğinizde daha da çok şaşıracağınızı tahmin ediyorum. Keyifli romantik komedilerde akıllıca yazılmış ve uygulanmış altyapı tercih ediyorsanız buyurun efendim.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın