AltList – Star Wars’un En Duygu Dolu 8 Sahnesi

Star Wars gününde (Bilmeyenler için 4 Mayıs tüm dünyada “May the 4th Be With You” şeklinde Star Wars günü olarak kutlanır) ne yapsam ne yapsam diye düşünüyordum. Işın kılıcı savaşlarını başka bir sitede yapmıştım, filmleri sıralamak çok sıradandı. Çok farklı bir şey bulmalıydım. Aradım, taradım, kafa yordum. Bulamadım… Sonuçta şöyle bir şey yaptım, belki hoşunuza gider.

Star Wars’u efsane yapan şeylerden biri de sizi şaşırtan, duygulandıran, boğazınıza bir şey düğümlenmesini sağlayan anlardır. Pek çoğu popüler kültür içinde yerini aldı. Ben de aklıma gelen bu anları şöyle bir toparlayıp kendimce sıraladım. Sıralamaya çok takılmayın, evet hepsi evlatlarım gibi. Sizi de etkileyen ama burada yer almayan Star Wars anları varsa yorumlarda paylaşıp katkıda bulunabilirsiniz.

İşte seçtiğim en dokunaklı 8 Star Wars sahnesi;

8- Luke Skywalker’ın Son Savaşı – The Last Jedi

Yeni seri herkesin üzerinde mutabık olarak beğendiği bir film çıkaramadı. Yine de ne söylerseniz söyleyin, geçmişe saygı göstermek için uğraştıklarını yadsıyamazsınız. İşte o geçmişe saygı anlarından biri. Luke’u son bir kez sahneye çıkartıyor ve görkemli bir kapanış yaptırıyor. Bu sahneyi duygu dolduran unsur ise filmde Kylo Ren’i aslında Luke’un bu hale getirdiğini öğrenmiş olmamız. Kylo’nun nefreti ve kendisini kanıtlama arzusu bu sahneyi listemize almamız sağlıyor.

7- Han Solo’nun Ölümü – The Force Awakens

Star Wars evreninin en şahsına münhasır karakterine veda ettiğimiz sahne elbetteki bu listede olacaktı. Hem de öz oğlunun ellerinde can vermesi bu sahneyi daha etkileyici yapıyor. Kylo Ren’den kimsenin haz etmeme sebeplerinden birinin bu kadar çok sevdiğimiz bir karakteri evrenden bu sahneyle çıkartması olabilir mi? Harrison Ford’un Solo’nun ölümünü özel talep etmesini de ek bir bilgi olarak ekleyelim.

6- Ewokların Ölümü – Return of the Jedi

Return of the Jedi’ın Ewok tercihi biraz yanlış görünebilir, ciddi bir filme fazla hafif bir ton getirmiş olabilir, koskoca Stormtrooper zırhlarının taşa sopaya karşı korumasız olduğu mantıksızlığını göstermiş olabilir. Ama yine de bu şeker ayıcıklar bir şekilde kanınıza girip sempatinizi kazanıyor. Haliyle de onların ölümü siz de hüzün uyandırıyordır diye tahmin ediyorum.

5- Vader’ın Luke’un Babası Çıkması – Empire Strikes Back

Star Wars tarihinin belki de en büyük twisti. Tüm seri basit bir kahramanlık hikayesi olabilecekken, bir anda herşeyi ailevi bir dramaya dönüştüren an. Tabi aynı zamanda Leia/Luke öpüşmesini de tarihin en tuhaf anlarından biri haline getiren an da diyebiliriz. Listede burada olması sanırım üzerinden geçen süreden ve her yerde bir şekilde kullanılmasından dolayı. Yoksa Star Wars tarihinin en özel anı derseniz hayır diyemem.

4- Chirrut Imwe’nin Ölümü – Rogue One

https://m.youtube.com/watch?v=FXcZ-4cPRhw

Rogue One’ı beğenip beğenmediğinizi tartışabilirsiniz ama eğer başardığı bir şey varsa, o tartışmasız içerisinde Force olmayan bir filmde Force’u başarılı bir şekilde kullanmasıdır. Bunu da Chirrut Imwe üzerinden yapıyor. Bu karakterin son anı da kesinlikle görkemli ve en sert adamın bile gözlerini doldurmayı başarıyor. “I am one with the Force, and the Force is with me” efsane bir ağıt haline geliyor. O sert adam triplerindeki kankası Baze Malbus’un sonrasında kendini kaybetmesi de efsane tabi. Sondaki Darth Vader sahnesini saymazsak filmin en güzel sahnesi.

3- Obi Wan’ın Anakin’le Son Konuşması – Revenge of the Sith

Prequel üçleme hayranlar tarafından çok sevilmese de (bugünlerde yeni üçlemeyle kıyaslanıp iyiymiş gibi yapanları saymıyorum) içerisinde çok başarılı ışın kılıcı savaşları ve serinin efsaneliğine uygun olarak duygu dolu sahneler mevcut. Bunların en önemlilerinden biri de elbette bu sahne. Obi Wan yeterince güzel anlatıyor sanırım. Sen benim kardeşimdin diyor, sen seçilmiş kişiydin. İlerde dünyayı inletecek Darth Vader’ın doğuşunu ve Anakin’in sonunu da perçinleyen olay olarak efsaneler arasında yerini alıyor.

2- Vader’ın İmparator’u Öldürmesi – Return of the Jedi

Belki efsane üçlemenin sonu olduğu için, belki ben de artık baba olup çocuğun kılına zarar gelse gerildiğim için bu sahneye biraz kıyak geçtim. Tam herşey bitti artık dendiği anda Darth Vader doğru yolu bulur ve oğlunu kurtarır, ustasının da yerin dibini boylamasını sağlar. Sırf bu hareketle galaksinin yönetimini değiştiren Vader, oğlunu kurtarmak için kendini de feda etmiştir. Diğerleri kadar boğaz düğümlemese de hem Anakin’in dramatik hikayesine, hem de orjinal üçlemenin sonuna karizmatik bir nokta koyduğu için yüreğimizi ısıtır.

1- Anakin’in Küçük Padawanları Öldürüşü – Revenge of the Sith

Star Wars tarihinin en duygu dolu anı budur bence. Küçüklüğünden ergenliğine takip ettiğimiz, son filmde de bir şekilde sempatimizi kazanmaya çok yaklaşan Anakin’in, bu noktada tamamen karanlık tarafa geçtiğinin ve bir dönemin bittiğinin kanıtı bu andır. En damar nokta da masum masum saklandıkları yerden çıkan, usta Anakin’e güvenen minik Padawan’ların ışın kılıcının açılmasıyla yaşadıkları irkilmedir. Vahşete (iyi ki) şahit olmuyoruz ama bu durumun gerçekleştiğini bilmek bile insanı dehşete sokmaya yetiyor. Kısa ama vurucu. Daha duygu dolu (nefret, şaşırma vs) olduğunu düşündüğünüz varsa yorumlar sizi bekler.

Spread the love

1 geri izleme / bildirim

  1. AltList - Star Wars Filmlerinden En Başarılı 10 Işın Kılıcı Sahnesi - AltDünya

Yorumlar kapatıldı.