AltList – Marvel’da İşlerin Yolunda Gitmediği 5 Alternatif Evren

Disney+ hala memleketimize gelmedi ama içerisindeki işlerin haberleri geliyor ve merakımızı cezbediyor. Her birini saymayacağım ama bu işlerden What If! çizgi roman evreninin kültürünü yansıtması açısından dikkatimi çeken işlerden biri.

Marvel’ın 80’lerde/90’larda çizgi romanda bir dönem devam eden solo What If serisi ayrı bir yerde durmakla beraber, Marvel ana serilerde de farklı yönlere giden alternatif evrenler yaratma konusunda pek sınır tanımıyor. MCU’nun What If’inde muhtemelen göreceğimiz hikayeler pek çok sitede yer alıyor zaten. Ben bugün görmemizin pek muhtemel olmadığı alternatif evrenlere şöyle bir bakmak istedim.

Fragmanda da gördüğümüz gibi dizide büyük ihtimalle bir kaç değişiklikle aynı kahramanlık hikayelerini izliycez. İşte Steve Rogers değil de Agent Carter’ın kalkanı kullandığı, Starlord ile Black Panther’in karıştığı gibi ama hep Disney kültürüne uygun, MCU’nun tonunda olacaklar diye tahmin ediyorum. Halbuki çizgi romanlarda işler hep yolunda gitmiyor, ortalık biraz fazla karışıyor, ortam biraz karanlık oluyor vs. AltList’in bugünkü konuğu bu evrenler işte. Hepsi okumuş olduğum çizgi romanlardan, Marvel’da işlerin yolunda gitmediği alternatif evrenlere buyurun efendim;

Ya Marvel Kahramanları Zombi Salgınına Yakalansaydı?

Marvel Zombies, Ultimate Fantastic Four # 21

Robert Kirkman ve Sean Phillips tarafından yazılan bu hikayede kaynağı belirsiz bir virüs Marvel kahramanlarını zombiye çeviriyor. Wolverine, Deadpool ya da Hulk gibi hastalıklardan pek etkilenmeyen kahramanlar bile bu virüsten kaçamıyorlar. Alışılagelmiş zombilerden farklı olarak vücutları çürüyor olsa da güçleri ve zekaları yerinde olan kahramanların açlıkla mücadelede başarısız olmaları pek çok ikonik sahne yaşanmasını sağlıyor. Çok kısa sürede hemen hemen tüm kahramanlara bulaşmasıyla çok büyük bir olay olmasının yanında bu fikrin ilk çıkışı Reed Richards’ın Ultimate evreninde zombieverse’e bir portal açmasıyla başlıyor. Kirkman’ın (bilmeyenler için Walking Dead’in yaratıcısından bahsettiğimizi hatırlatayım) zombi konusundaki deneyimi ayrı bir yerde, kahramanların davranışlar ve etikleri üzerine de yaratıcı fikirler içeren bir çizgi roman olması başka yerde. İlk seri Marmara Çizgi tarafından dilimize de kazandırıldı. Okuyun okutun.

Ya Tüm Kötüler Birlik Olup Kahramanları Yok Etseydi?

Old Man Logan, Wolverine #66-72

Marvel’ın bütün kötüleri birleşmiş ve tüm kahramanları yenecek bir plan oluşturmuş ve diğer seferlerden farklı olarak bu kez başarmışlar. Tüm Amerika’yı (artık Wasteland olarak anılmaktadır) bölgelere ayırıp paylaşmışlar. Ortada eski hallerinden eser kalmayan bir kaç kahraman kalmış. Yaşlı Logan’ın bir umut uğruna çıktığı yolculuğu anlatan hikayemiz bize çok gerçekçi ve sert bir negatif dünya sunuyor. Favori yazarlarımdan Mark Millar ve Steve McNiven’in sunduğu bu şaheseri her çizgi roman hayranı okumalı. Gerekli Şeyler tarafından dilimize kazandırıldı. Logan filminin ilhamı olduğunu da ekleyelim.

Ya Ultron Kazansaydı?

Age of Ultron

Önce MCU filmiyle alakası olmadığını belirterek başlayalım. Sadece Hank Pym – Tony Stark değişikliği değil olay. Brian Michael Bendis, Bryan Hitch, Brandon Peterson, Carlos Pacheco, Joe Quesada’dan oluşan kadro tarafından yapılan çizgi romanda Ultron’un ele geçirdiği bir dünyaya konuk oluyoruz. Kahramanların ve dünya nüfusunun büyük bölümü sizlere ömür. Hayatta kalan küçük bir kahramanlar grubu, Ultron’u yaratmadan önce Hank Pym’i öldürmek için bir isyan başlatır ve zamanda geriye bir ekip gönderir. Haliyle olaylar karışır. Zaman yolculuğu temasını çok sevmediğim için favorilerim arasında değil yine de görkemli olduğu ve okunması gerektiği gerçeği değişmiyor. Gerekli Şeyler tarafından dilimize çevrildi.

Ya Prof X Vaktinden Evvel Vefat Etseydi?

Age of Apocalypse (Bu event sırasında tüm X-Men çizgi romanları farklı adlarla yayınlandı)

Buradaki işler arasında belki de en kapsamlısı. Hikaye şöyle, David Haller aka Legion, yanlışlıkla babası Profesör Xavier’i öldürünce zaman çizelgesi dramatik bir şekilde değişti ve En Sabah Nur aka Apocalypse Kıyamet Çağı’nda (Age of Apocalypse) dünyayı ele geçirdi. Dünya Apocalyse’nin “uygun olanın hayatta kalması” ilkesine göre yönetirken kankasının kaybıyla iyi adam olan Magneto, zaman çizelgesini eski haline getirmek amacıyla Apocalypse’e karşı son bir savaş başlatmak için kendi X-Men ekibini bir araya getirdi. Dediğim gibi pek çok farklı konseptte dergide devam eden olayları anlatmaya sayfalar yetmez. Sadece X-Men’in alternatif versiyonlarının çok cool olduğunu söylemekle yetinicem. Maalesef dilimizde yayınlanmadı.

Ya Marvel’ın Psikopatları İyice Psikopatlaşsaydı?

Ahmet/Mehmet Marvel Evrenini Öldürüyor (Ben Deadpool ve Punisher’ınkileri okudum …kills Marvel Universe gördüyseniz uzak durun.)

En sevmediğimi sona sakladım. Bu alternatif evren serilerinde bir karakter seçilir, o karakter tüm evrendeki kahramanları kolayca öldürür. Stan Lee demişti sanıyorum, iki kahraman dövüştüğünde yazar hangisinin kazanmasını isterse o kazanır, tamam. Ama koskoca bir evreni tek bir kahramanın öldürmesi çok saçma geliyor bana. Zaten bu hikayelerin akışı, anlatılışı, mantığı da hiç bir zaman hoşuma gitmedi. Sırf negatif yorum yazayım diye ekledim buraya. Deadpool’lusu (seri halinde, onu bunu öldürüyor şeklinde) JBC yayıncılıktan, Punisher’lısı Marmara Çizgi’den çıktı ama tavsiye etmiyorum.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın