AltList – Küçüklüğümün Acayip Çizgi Filmleri

Ebeveyin olmak çok acayip bir şey. Düşünsenize dünyayla ilgili her şeyi sizden öğrenecek minnak bir şey (ki bende 2 tane) var, doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü sizin gösterdiğiniz şekilde görüyor. Haliyle biraz korumacı oluyorsunuz. Özellikle herkesin her şeye tek tıkla erişebildiği bu dönemde çocuklara sıkıntı yaratmayacak içerikler bulmak oldukça zor.

Bu doğrultuda acaba biz neler izliyorduk da böyle muhteşem olduk diye baktım ve gördüğüm tablo hiç hayra alamet değildi. Bırak çocuklarıma izletmeyi, bunları izlememize rağmen nasıl olmuş da sağlıklı, akıllı bireyler olmuşuz, şaşırdım. Her ne kadar bende güzel anılar bırakmış olsalar da günümüz yaklaşımında pek çocuklara uygun olmadıkları aşikar. Yine de bu site çocuk sitesi olmadığı için o çizgi filmleri hatırlayabiliriz. Buyrun efenim, bakalım TT’yi bugünkü psikopat haline getiren hangi çizgi filmlermiş.

(Yazı tamamen mizahi amaçlarla yazılmış olup, altında azıcık gerçeklik payı olsa da, bu çizgi filmlerin hayal gücümüze ve karakterimize katkıları yansınamaz. Her birinin ben de yeri ayrıdır. Sıralama da rassaldır. Yalnız ne acayip şeyler izlemişiz hakikaten. 🙂 )

Bravestar

Ana kahramanımız 4 hayvanın -şahin’in gözü, kurt’un kulakları(?), ayı’nın gücü, puma’nın hızı- özelliklerine sahip kızılderili bir şerif. Bir de mekanik atı var ki, adam üzerine biniyor, sonra aynı at icap edince böyle kaslı maslı insanvari bir şey oluyor, elinde de kocaman shotgun tüfeği falan. İnsan kankasına, yoldaşına bunu yapar mı? Kötü adamlar da bir tuhaf zati. Böyle şeyler izleyip iyi gelmişim bu günlere.

He-Man and the Masters of the Universe

Ya çoğumuzun anılarında güzel bir yere sahiptir, her ne kadar He-Man’in ortaya çıkış belgesellerini izleyip, olayın oyuncak ticareti kısmını öğrenince biraz hayal kırıklığına uğruyoruz. Ama onu geçtiğinde de, tüm olayın yarı çıplak süper kaslı bir adamın, derisi soyulmuş bir iskelet kafa ile mücadelesi olduğunu ve bu cümlenin bile tuhaf durduğunu nasıl atlıyoruz?

Thundercats

Bu da halihazırda tuhaf olan He-Man için birinin çıkıp, “İyi güzel de, karakterleri kedigillerden yapsak daha iyi olur” demesi ve olay 80’lerde olduğu için kimsenin “sen ne saçmalıyorsun” dememesi sebebiyle ortaya çıkmış bir iş belli ki. Cheetarah’ı sexy bulmak normal mi, yoksa humanoid de olsa kedigil gibi olması sebebiyle sapkınlık mı acaba? Bu yaşta bile buna verecek cevabım yok.

Captain Planet and the Planeteers

Efendim eskiden de çocuklar eğitilsin diye yapılan çizgi filmler vardı. Bu yüzüklü 5 genç ve takım çalışmasıyla ortaya çıkardıkları Captain Planet bir yandan kötülerle savaşırken, diğer yandan dünyayı temiz tutmayı öğretirlerdi. Sevgi yüzüğünün tırtlığı dışında buraya kadar sorun yok. Ancak introsunda da görebileceğiniz gibi, kötü adamlar harbiden korku filminden kaçmış gibi. Ve bu metamorf yaratıklar senle benle aynı dünyada yaşıyorlar. Olmaz öyle.

Dino Riders

Tam Jurassic Park’ın verdiği dinozor gazı döneminde izlemiş, hayran kalmıştım bu çizgi filme. Ancak şimdi bakıyorum da, kötü adamın tipi falan değil de, iyi adamların aynı kötüler gibi soyu tükenmiş dinolara yaptıklarına içim acıyor.

Teenage Mutant Ninja Turtles

Nereden başlasak? Radyoaktivitenin zararlarını hiçe saymaları mı? Sırf beyin olan ya da sivri şeylerle dolu kötü adamlar mı? Pizzanın obezite etkisi mi? Hayır. En kötüsü lağımda yaşıyor olmaları. Sırf lağımla kısa süreli temas etmenin bile bir sürü hastalık riski barındırdığını düşünürsek, orada yaşamanın neler getireceğini hayal bile edemiyorum.

Inspector Gadget

Bu çizgi filmde temel olarak engelli bir adamın zekasıyla alay ettiğimizin farkında mısınız? Küçücük bir çocuk ve bir köpek kadar zekası olmayan müfettişimizin, fiziksel engelleri kadar zeka olarak da sorunları olduğu bariz. Çocuklarımıza vermek istediğimiz mesaj bu mu gerçekten?

She-Ra

İçerdiği şiddet falan değil. Hayallerimizle oynadığı için zararlı She-ra. Ünlü bir şairin dediği gibi, utanır insan böyle güzel olunur mu? Karşı cinsten beklentileri öyle bir yere koydu ki, nice insan bu beklentiler sağlanmadığı için sağlıklı ilişki kurmakta hala zorlanıyor. (Bunlar hep şaka karıcım, mizah yani 🙂 )

Bir çırpıda aklıma gelenler bunlar. Sizin de şu anda tuhaf gelen çocukluk çizgi filmleriniz varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın