AltList – Çizgi Romanlarda En İyi 10 Spider-Man Kostümü

Listeler olmadan bu tip siteler popüler olamıyor farkındasınız di mi? Biz de yapmasaydık içimiz rahat etmeyecekti ve AltList başlığını bu sebeple oluşturma kararı aldık. Ancak liste hazırlamak göründüğü kadar kolay değil. Hemen her şeyin listesi yapılabilir ama o liste hem güncel bir konu içerecek, hem içeriği dolu dolu olacak, hem herkesin okumak istediği bir liste olacak. Tabii bir yandan da karizmatik (!) duruşumuzdan, sitenin genel yaklaşımından da ödün vermeyecek.

İşte biz de düşündük taşındık, hazır “Spider-Man: Homecoming” sinemalara gelmişken, Spidey’i baz alan bir liste olsun istedik. Bu zihniyetle ilk listemiz “Çizgi Romanlarda En İyi 10 Spider-Man Kostümü” oldu. Filmdeki kostümleri başka bir zaman sıralarız ama biz bu listede sadece çizgi romanda, yani Spidey’nin Spidey olduğu yerde giydiği kostümleri baz aldık, sevgi durumumuza göre sıraladık. 10 ile sınırlı olduğu için bazı kostümler arada kaynamış olabilir. Onları da siz yorumlarda yüzümüze vurup, yazıyı zenginleştirirsiniz diye ümit ettik.

Buyrun efendim AltDünya’nın ilk ALtList’ine..

10- Amazing Bag Man

Aslında bir şaka olarak gibi görünen bu kostüm ile Spidey’nin kahramanlık yapmışlığı bile var. Symbiote kostümünü canlı bir varlık olduğunu öğrendikten sonra Reed Richards tarafından üzerinden sökülmüştü. Ee tabi üzerinde başka bir kostüm olmadığı için, dışarı da çıplak çıkamayacağı için Spidey bir yedek Fantastic Four kostümü ve kese kağıdı yardımıyla evine dönecek kadar gizlenmeyi başaracaktır. Ancak dönüş yolunda bir suçla karşılaşınca, büyük güç de büyük sorumluluk getirince bu maymun haliyle kahramanlık yapar Spidey’miz. Kostümün en önemli özelliklerinden biri de arkasına Johnny Storm tarafından yapıştırılan “Kick Me” (Tekmele Beni) yazısıdır. Evet Spidey’nin ne iyi kostümlerinden değil ama bahsetmeden geçilemeyeceklerinden bir tanesi şüphesiz.

 

9- Miley Morales

Şimdi Miles Morales’i çok reklam kokan bir adam olmasından dolayı çok sevemedim. Düşünsenize hem eşcinsel, hem zenci, hem latin kökenli bir karakter. Sanki biri “her kitleye hitap etmemiz lazım” diyip karakteri yaratmış gibi. Ama kendisinin kostümünün güzel göründüğünü ve işe yaradığını söyleyebiliriz. Siyah tonlar zaten Spidey’e yakışıyo, kırmızıyla da destekleyince ortaya elle tutulur bir kostüm çıkmış.

 

 

 

 

8- Spider Gwen

Gwen Stacy’nin alternatif bir gerçeklikteki bu kostümü en “pürüzsüz” Spidey kostümlerinden. Renk tercihleri zaten on numara. Üstün beyaz altı siyah, bir yandan hayaletimsi, bir yandan esrarengiz bir hava veriyor. Araya konulan pembe ağlı desenler de kostümü daha canlı hale getirmiş oluyor. (Moda eleştirmeni gibi oldum bu ne be?). Kapüşonun her  zaman ayrı bir hava kattığını düşünüyorum karakterlere. Oradan da bir artı. Çok fazla detay koymayınca da sade ve güzel bir görünüm yakalamayı başarmışlar, ki güzeller güzeli Gwen Stacy’e de bundan azı yakışmazdı.

 

 

 

7- Future Foundation Spider-Man

Johnny’nin ölümünden sonra Fantastic Four’un ismi Future FOundation olarak değişmiş ve Johnny yerine ekibe Spider-Man katılmıştı. Elbetteki eşleşen kostümler giyilmesi gerektiği için o dönemki kostümlere uygun olarak Spidey’e bu kostümü hazırlamıştı Reed. Açıkçası tek başına çok hoşuma giden bir kostüm değil ama takım içerisinde ayrı bir hava kattığını belirtmek lazım. Kostüm görünmez olabiliyor ve düşünceyle başka bir kostüm şeklinde bürünebiliyor. Symbiote kostüme tezat olmasıyla da dikkat çekiyor tabii ki.

 

 

 

 

6- Spider-Man Noir

Bir dönem Marvel tüm kahramanlarını farklı farklı dönemlerde hikayelere sokup, buna uygun da kostümler yaratıyordu. Arada 1602 gibi saçmalıklar denk gelse de, bazen Noir gibi hakikaten keyifli öyküler ortaya çıkabiliyordu. Bu kostüm de hem Spider-Man’in havasını yansıtıyor olması, hem de içinde bulunduğu hikayeye uygunluğuyla listemizde olmayı hakeden bir kostüm olarak yerini alıyor. Bu arada Spidey’nin en iyi oyunlarından Shattered Dimensions’da bu kostümü kullandığınız bölümlerin de ayrı bir zevk verdiğini de ekleyelim.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın