AltList – 90lar Liste Part-1: O Dönem Parlayıp Sönen 10 Şarkıcı

5- Burak Kut

Nam-ı değer Bebeto. 90’larda bir Burak Kut geldi geçti. “Benimle Oynama” şarkısı çıktığında bütün genç kızlar (Desem de ben değil, ben Tarkan’cıydım, hala da öyleyim, 90’lardan günümüze ulaşanlar listesinde bolca bahsederim. 🙂 ), kart postallarını, posterlerini duvarlara, kitaplıklara yapıştırmışlardı. Masum yüzü (babyface denir. -TT), yakışıklılığı ve kadife sesiyle o zaman için kolaylıkla öne çıkmıştı. “Çılgınım”, “Bebeğim” ve Tutku’nun favorisi “Yaşandı Bitti” gibi hitlerinden sonra bu popülerliğini kaybetmiştir. 2000’lerde “Komple” şarkısıyla dönüş yapmayı denediyse de olmadı. Zaten o dönüşü gerçekleştirememesi sebebiyle listemize almaya karar verdik.

4- Hakan Peker

Kendisini “Hey Corc, Versene Borç” şarkısı ile tanıdığımız zamanının usta dansçısı. Kendisinin pek çok şarkısı hit olmayı başarmış, hala akıllarda ve dillerde yer etmiş durumdadır. “Köylü Güzeli”, “Uçuk Kaçık” (ki Tutku’nun favorisidir), “Ateşini Yolla”, “Efsane” direkt akla gelen hitlerinden sadece bir kaçıdır. Doksanların tarzını, havasını belirleyen ve döneme damgasını vurmuş isimlerden biridir. Hakan Peker 90’lardan sonra kabuğuna çekilmiş ve 90’lardaki büyüklüğünü devam ettirememiştir. Fakat elbetteki listemizde sağlam bir yer edinmiştir. (Bu arada gelmiş geçmiş en iyi yerli kliplerden olan Uçuk Kaçık klibinin sonunda abisi Zafer Peker’in gelişi de on numara bir durumdur. -TT)

3- Sibel Alaş

Öncelikle Yonca Evcimik’in vokalistliğini yapan Sibel Alaş 1995 yılında Mustafa Sandal eşliğinde ilk albümünü bizimle bizimle paylaştı ve ilk klip olan “Adam” ekranlarda yerini aldı. Klip; konu, görsellik ve işleyiş bakımından mükemmeldi. Kral TV müzik ödüllerinde en iyi klip ödülünü alarak mükemmelliğini pekiştirdi. Şarkı sözlerinin güzelliği ile zamanının öne çıkan isimlerinden biri olmuştu. Daha sonra benim çok sevdiğim “Fem”i çıkardı ve bu albümüyle de hatırı sayılır bir kitleye ulaştı. Sonrasında (o dönemin pek çok şarkıcısı gibi) prodüktörüyle evlenerek, müzik kariyerini ikinci sıraya koydu. Keşke aynı güzellikte devam etseydi.

2- Bendeniz

90’larda ilk çıktığında abajur kız olarak aklımızda yer eden sanatçımız. İlk klibi “Ya Sen Ya Hiç” ile bize kendini tanıttı. Farklı imajı, özellikle saçları on numaraydı. Klip de güzeldi, kıyafet abajura benziyordu tabii ki. 🙂 Benim en sevdiğim şarkılarından biridir zira. Bendeniz 90’lara bu listedeki diğer şarkıcılardan daha fazla hit bırakmıştı. Hemen her klibiyle başarılı olmuştu ve o zamanın popüler müzik dinleme aracı “Walkman”lerde ve teyplerde mutlaka kaseti yer alıyordu. “Ağlayayım mı?”, “Elimde Değil”, “Kerime”, “Seksen Günde Devri Alem”, “Gönül Yareler İçinde” gibi pek çok hitine rağmen, kendisi doksanlardan çıkmayı başaramamıştır.

1- Gökhan Kırdar

Ah Gökhan Kırdar tabii ki listemde birinci sırada olacak. 90’lar deyince aklımda en kaliteli kalan isim sonuçta. 1994’te ilk “Fayton” klibiyle çıktığında hoşuma gitmişti. Kardeşim Adalet’in o zaman en sevdiği klipti. Klipteki gaffur pijama modeli pantalonu, apoletli ceketi ile de çok hoştur. Ama asıl Gökhan Kırdar hiti tabii ki çıplak ayaklarla cam kırıklarına basıp yürüdüğü “Yerine Sevemem”dir. “Serseri Mayın”, “Ah Ayartan Yar”, “Üstüme Basıp Geçme” diğer hitleridir. Gökhan Kırdar daha sonra solo albümleri bırakıp dizi ve film müzikleri yapmaya başladı, kendini orada da kanıtladı. Kurtlar vadisi en bilindiği, “Cendere” müziği bir dönem telefonların melodisiydi zira. (Aslında bu sebeple listenin formatına çok uymasa da, editör kocam olduğu için esnetme yapabiliyorum. 🙂 )

https://www.youtube.com/watch?v=xd7Jzh4HX7g

 

Nasıl buldunuz listemi? Sizin de listede olması gerektiğini düşündüğünüz şarkıcılar varsa, yorumlarda paylaşıp yazıya katkıda bulunabilirsiniz. Başka yazılarda da görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın..

Spread the love

1 yorum

2 geri izleme / bildirim

  1. FilmYorum – Batman (1989) – AltDünya
  2. AltDünya’nın 100 Yazısının Gereksiz Analizi - AltDünya

Bir yanıt bırakın