AltList – Superman Hakkında Az Bilinen 12 Gerçek

Hep böyle diğer sitelerdeki “Şunun hakkında şu kadar gerçek” kısımlarına çok özenmişimdir. Tek bir post ile bir sürü bilgi verilebiliyor olması hoşuma gidiyor ve eğer ana konu ilgimi çekiyorsa hiç düşünmeden okuyuveriyorum. Bizim de böyle yazılarımız olsun istedim.

İlk konuğumuz tanıdık bir yerden gelsin istedim. Dünyanın en büyük kahramanıyla ilgili az bilinen bir kaç gerçek topladım. Umarım siz de beğenirsiniz. Bu başlık altında yer almasını istediğiniz fikirler varsa yorumlara yazın, değerlendirelim. Şimdi Superman’i ifşamıza başlayalım.

1- Superman Günü

Amerika’nın Illinois eyaletine bağlı Metropolis kentinde 1933’ten beri genelde 9-12 Haziran tarihleri arasında (bu sene 7-10 arasında mesela) Superman Günü kutlamaları yapılmakta. Kostüm yarışmaları, güreşler, film gösterimleri vs. Bizim ülkemizde Batman diye bir şehir var ve hala buna benzer bir şeyi akıl edebilmiş değiliz. Kaçan reklamı, geliri düşünsene. Peh.

2- Superman Kel ve Kötüydü

Jerry Siegel ve Joe Shuster karakteri ilk yarattıklarında orijininde kötü bir bilim adamının laboratuvarında telepatik güçler kazanmış ve onun kötülüklerine yardım eden kel bir karakterdi. Sonra olayları değiştirip bugünki haline geldi. Yine de Lex Luthor’un yaratılışında nereden esinlenildiği biraz bariz sanırım.

3- S Sembolü Hakkında

Evet o “S” Man of Steel filminde belirtildiği gibi Superman’i değil, Kal-El evinin aile logosunu sembolize ediyor. Yine aynı filmdeki şekliyle Krytonca’da Umut ve Hayata Dönüş (Resurrection) anlamına geliyor.

4- Gözlükle Gizlenme

Genel kanının aksine Superman sadece gözlüğünü takıp bir anda Clark Kent olmaz, ki bu durum çoğu zaman eleştirilir. Öncelikle gözlüğün camları mavi göz rengini saklayacak şekilde tasarlanmıştır. Kıyafetleri vücut hatlarını kapatacak şekilde boldur. Ve ses tellerini farklı tonda titreterek ses tonunu da değiştirir. Bir de tabi sakarlık gibi davranışsal hareketlerle de “Bu adamdan Superman olmaz” diye düşündürür.

5- Kryptonite’in Yaratılışı

Kryptonite’in yaratılışı aslen radyo programında oluyor. Superman’i seslendiren kişi tatil yapmak istediği için yazarlar Superman’i hasta etmek amacıyla Kryptonite yaratıyor. Çizgi romanlara bulunduktan tam altı sene sonra geliyor. Yeşil’in dışında pek çok hikayede kullanılmış olup birbirinden farklı etkileri olan farklı renklerde (kırmızı, altın, siyah vs.) türleri de mevcuttur.

6- Diğer Zayıflıklar

Kriptonite’in dışında Superman’i zayıflatan bir diğer unsur da büyü. Bu sebeple mesela Aquaman’in üç dişli mızrağı Superman’e zarar verebiliyor ve pek çok büyülü düşman kendisini zorlayabiliyor. Pek çok hikayede bu durumdan bahsedildi. Kırmızı güneş de yine Superman’in güçlerini yok edebiliyor. Toparlanabilmesi için sarı güneş ile vücudunu şarj etmesi gerekiyor.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın