AltDünya’nın 100 Yazısının Gereksiz Analizi

Bilmiyor olabilirsiniz, normaldir, bilmeniz de gerekmiyor ama az önce yayınlanan yazı AltDünya v2’nin 100. yazısıydı (Bu da 101. Ehehe). Sizin için bir anlam ifade etmeyebilir, “Ne var ki yüz tane yazı yazmakta?” diyebilirsiniz (Ne pis bir insansınız) ama bizim için önemli. Şu yoğunlukta, şu vakitsizlikte, diğer yazarların iplememesine rağmen sitede yüz tane yazı yazılmış olması beni mutlu etti. Bu mutluluğumu sizlerle siteyle ilgili gereksiz ve anlamsız bir analiz yaparak paylaşmak istedim. Buyrun efendim;

En Çok Okunan Yazılar:

100 yazı yazıldı ama siz en çok hangilerini okudunuz? V2 başladıktan itibaren bugüne kadar tamamen hit sayısına göre en çok okunan 5 yazı şu şekilde oluştu efem:

5- Kahraman Kimlikleri – Steve Rogers

Özellikle bu Infinity War döneminde artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Sitemiz en sevdiğim ve “Keşke daha çok kahramana yapabilsek” dediğim kısmını başlatan yazının çok okunduğunu bilmek mutlu ediyor beni. Bir ara zaman bulursam, son olayları da ekleyeyim.

4- AltList – 90’lar Liste Part-1: O Dönem Parlayıp Sönen 10 Şarkıcı

Aslı’nın hayali, ilk yazılarının bu liste serisi olmasıydı. Yazıdan sonra hamilelikle uğraştı, sonra doğum yaptı, çocukla uğraşmaya başladı, ki hala uğraşıyor. Ben de yazı okunuyor olsa da Aslı’nın serisini devam ettirmek istemedim açıkçası. Çocuk üniversiteye gidince belki devamını yazar.

3- “Shameless”tan Uyarlanan Dizinin Adının “Bizim Hikaye” Olması

Güncel konulara ne kadar yer vermeliyim bilmiyorum. Sırf okunmamız artsın diye tartışılan konulara yer vermek bizim tarza çok uymuyor. Yine de bu ironik durumu yakalayınca dayanamamıştım. Biraz fazla ekşisözlük başlığı olmuş di mi?

2- AltList – Iron Man’in MCU’daki Tüm Zırhları

Bu yazının güncellenmesi lazım. Oradaki zırhlardan sonra bir kaç yeni zırh daha eklendi ama hem vakit bulup ilgilenemedim, hem de oradaki galeri eklentisini cep’ten düzenlemek çok zahmetli.Bu arada bu postun hiç ref almadan sırf google’dan ulaşılarak bu kadar hit alması çok hoşuma gidiyor. Keşke o yazıdan sonra başka yazılara da yönelse insanlar.

1- Yabani Dergi – Geç Kalmış Bir Hoşçakal

Yazılarımın çoğunu severek okuyorum (evet kocaman bir egom var benim) ama bu yazının tüm yazılar içinde öne çıktığını kabul etmem lazım. Buradaki birinciliğini Yabani’nin ve Devrim Kunter’in yazıyı twitter ve face’ten paylaşmasına borçlu olsa da bu durum sitenin en başarılı yazısı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu yılın sıralamasında altlarda kalsa da totalde bütün rakiplerine açık fark attı.

Yazıların Detaylı ve Gereksiz Analizi:

1- Yazarlara göre dağılım; (Yüzdeleri hesaplamak çok zor oldu gerçekten 🙂 )

Anıl Dağdeviren: 1 (%1)
Aslıhan Tuzlu: 1 (%1)
Işıl Dağdeviren: 2 (%2)
Tutku Tuzlu : 96 (%96)

2- Kategorilere Göre Dağılım;

AltFacts: 2
AltFight: 2
AltList: 16
AnimeYorum: 1 (Işıl’ın yüzünden böyle bir kategorimiz var)
ÇizgiRomanYorum: 19 (Tam aylık yorumlar tutmuşken param bitti)
DiziYorum: 7
Editöryel: 2 (Bununla beraber 3 🙂 )
FilmYorum: 21
FragmanYorum: 3 (Bu rakam bile çok)
Kahraman Kimlikleri: 6
OyunYorum: 6 (5’i Adventure)
SerbestStil: 15

3- En Çok Okunduğumuz Zamanlar;

En Çok Okunan Gün: Pazar (Tüm okumaların %20’si Pazar günü yapılıyormuş, Kelebek eki bozdu tabi, yapıcak bişey bulamıyorsa millet)

En Çok Okunan Saat: 00:00 (%8 diyo WordPress. Ben uyumadan bakıyorum hep, o mu ki? Bir de buralara bir yere “En çok okunan yer: WC” esprisi eklemek istedim ama düzeyi düşürmeyeyim dedim)

4- Referrals (Nereden buluyorsunuz bizi?);

1- Facebook
2- Arama Motorları (%90 falan Google, kalanın büyük bölümü Yandex. Bir kişi de Bing’den bulmuş. O kişi bir daha gelmezse. Bing nedir ya)
3- Twitter
4- Youtube (Youtube’dan buraya geçmek de ilginçmiş)
5- Instagram

5- Girişlerde Ülkelere Göre Sıralama;

1- Türkiye (Beklenen sonuç, as as bayrakları)
2- ABD (Adamlar kaliteden anlıyor)
3- Avrupa Birliği (Siz hala giremediniz mi?)
4- Kanada (Amerika’nın yarısı (anne yarısı gibi düşünün) işte)
5- Birleşik Krallık + İrlanda (Biraz mesafeliler ama seviyolar beni)
6- Hindistan (Keşke her Hintli bir kere girse)
7- Endonezya (Alla alla. Niye ki? VPN?)
8- Brezilya (Sambadan arta kalan zamanda demek ki)
9- Japonya (Adamlar hem teknolojik hem gelenekçi. Tabii ki buradalar)
10- Azerbaycan (Kardeşlerimiz az da olsa destek oluyorlar.)

Bonus: Son sırada Ekvador var. Oradan giren arkadaş, benimle irtibata geçebilir mi? Orada yaygınlaşmak için çalışmalara başlamak lazım.

Bu geyiği daha uzatmayayım. Umarım okurken benim yazdığım kadar eğlenmişsinizdir. İçerik ile ilgili her türlü yorumunuzu iletebilir, siteye katkıda bulunabilirsiniz. Bu arada verilen bilgilerin hepsi doğrudur, WordPress’ten alıp üzerine geyik yaptım.

Kendi çapında bir şeyler yapıp, az da olsa (hatta çok az cidden) birilerinin okuduğunu görmek çok keyifli. İzleyenlerin artması da motive ediyor beni daha çok yazmak için. Umarım uzun yıllar devam ederim. Daha nice 100 yazıda görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın