AltDünya Youtube Kanalı Hk.

Facebook ve Twitter sayfalarımızı takip edenler (böyle sayfalarımız olduğunun farkında değilseniz diye link de attım, beğenin takip edin ula) olayı bir şekilde duydu ama sitede bununla ilgili herhangi bir yazı bulunmuyordu. Ben de zamansızlıktan müzdarip bu durumla ilgili bir yazı yazma fırsatı bulamadım. An itibariyle bir kaç saniye boşluk yakalayınca Editöryel olarak bu durumla ilgili kısaca bir açıklama yapayım istedim.

Şimdi AltDünya FAQ sayfasında “Herkes Yapıyor, Siz Youtube Kanalı Neden Açmıyorsunuz?” diye bir soru vardı ve bu sorunun cevabına “Öncelikle herkes yapıyor diye bir şey yapmayız. Öyle cool, underground bir havamız var.” şeklinde karizmatik bir cevap verdikten sonra, hem teknik hem zamansal hem de maddi nedenlerden dolayı yakın zamanda böyle bir işe girişmeyeceğiz şeklinde açıklama yapmıştım. An itibariyle bu durumlar değişti mi? Hayır.. Hala bu durumlardan müzdaribiz, ki sitedeki yazı sıklığından da bunu kolayca anlayabilirsiniz. 

“Bu sorunları gidermeden YouTube kanalı açmanın anlamı nedir peki?” diye sorabilirsiniz, ki Facebook’ta da “YouTube sayfamız var artık” postunun altında siteyle alakasız birinin bunu çok daha özet bir şekilde açıkladığı şekliyle; “Amaç Ne?”. Açıklayayım efem…

Kocaman bir egom olduğu ve burada yazdığım yazıların şaheser olduğunu düşündüğümden dolayı (hehehe!!) eski yazılarımı da ara ara açıp okuyorum (boktan siteleri mi takip edeyim, ne yapayım? Pleaaase…) ve gördüm ki, geçmiş yazılarımızın bir kısmında kullandığımız videolar arasında kaldırılan, ne biliyim izin koşulları değişen falan videolar sebebiyle boş kalan kısımlar olmuş. Sitedeki yazıların siteyi yeni keşfedilenlerce de okunmaya değer olduğunu düşündüğüm için bu durum beni birazcık rahatsız etti. 

Buna nasıl çözüm bulsam diye düşündüm, bütün yazıları sürekli kontrol edip, sürekli güncelleme yapacak halim yok. Kendi şahsi YouTube kanalımın da kişisel şeylerim için kalması taraftarıyım, oraya fragman falan videoları yükleyip çöplüğe çeviremem, çevirmeye karar versem bile AltDünya’nın kanalında benim düğün videolarımın olması da çok saçma. (Şu an merakla benim kanalımı arayanlar varsa çok gülerim)

Çözüm olarak AltDünya’yı ilk açarken aldığım G-Mail mail adresi aklıma geldi. Hiç kullanılacağı düşünülmemişti. Ancak YouTube için alternatif bir mail adresi olarak kullanılabileceğine karar verdim. Ondan kaynaklıdır ki, sitede kullanacağımız videoları bu kanala yükleyip oradan yazıya ekleme fikri hoşuma gitti. An itibariyle kanal bu amaçla kullanılacak, sadece fazladan kanal ilk açıldığında boş kalmasın diye Public Domain olup sitenin genel konseptine de uygun bulduğum (hem nostaljik hem fantastik) 1940’lı yıllarda çekilmiş olan Superman animasyonlarını ekledim. (Teoride Türkçe Caption da ekleyecektim bunlara ama zamansızlıktan sadece ilk bölümüne ekleyebildim. Zaman bulursam hepsine ekliycem). Geçmişteki yazılarda kullandığım videoları da yavaş ekleyip, eski yazılarda güncelleme de yapma amacındayım. (Ama zaman tabi)

İleride diğer klasik geek kanalları gibi orjinal içerik eklemek tabii ki isterim, hatta Can’la (Hala yazar olmak için bir adım atmamış, full isteksiz göya yazar adayımız) ve Aslı’yla (Tek yazı yazmasına rağmen siteye değil kalbime yazdığı destanla bu sitenin Onursal Yazarı) gaza gelip bir sürü (pek orjinal olmayan) fikir de bulduk (bknz “Kamera karşısında film falan yorumlasak ya…” gibi). Ancak bu fikirlerin gerçeğe dökülebilmesine bir süre daha olacak diye tahmin ediyorum. Belki tümüyle boş bir gün yakalarsam en azından figür ya da çizgi roman koleksiyonumu tanıtabilirim, hava olsun diye. Neyse kısa sürede bir şey beklemeyin siz yine de.

Şu anda baya boş ve tamamen anlamsız olmasına rağmen yine de bize destek olmak isterseniz, kanala abone olabilirsiniz. Böylelikle kanalın adresi küçük büyük harflerle ve sayılarla dolu olmaz da, adam gibi bir ad alırız falan. Şuradan kanala ulaşabilirsiniz. (Kanal adresini yazıp rezil olmayayım diye tamamını yazmadım, link attım. Anlayın rezilliği 🙂 )

Şimdiden teşekkürler desteğiniz için.

Bir başka gereksiz açıklamalarla dolu Editöryel yazısında görüşene dek esen kalın.

PS: Bu arada kısmetse AdSense şeysine de giricez, (site onay bekliyor falan diyor, çözemedim tam bu olayı) reklam meklam azıcık da olsa bir gelir falan denk gelirse diye. Eğer AdBlock falan kullanmayan kaldıysa, sitede reklam falan görünürse oraya da tıklarsanız ne güzel olur. Bir tıklamayla ne olur demeyin, her kuruşa ihtiyacım var. Noolur…

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın