AltTribute – Kurt Cobain Tribute ve 5 Favori Nirvana Şarkım

Bugün Kurt Cobain ‘in ölüm yıldönümü. Nirvana’nın yeri bende hep ayrıdır. Gençliğimden bugünlere kopmadan gelen şeylerden biri olduğu için sitenin başından beri bir Nirvana yazısı yazmayı çok istiyordum. Ancak işten güçten vakit ayarlayıp, kafamı toparlayıp bir türlü yazamadım. En sonunda bugünün anısına Kurt Cobain’e saygılarımı sunmak ve 90’lar gençliğinin sesi olan Nirvana grubunun sevdiğim şarkılarından bir kaçını sizlerle paylaşmak istedim. Buyrun;

Kurt Cobain Smoke

Kurt Donald Cobain 20 Şubat 1967 yılında Wendy ve Donald Cobain’in oğlu olarak dünyaya geldi. Kurt henüz 6 aylıkken Cobain ailesi Aberdeen’e yerleşti. Seattle şehrinin 100 mil kadar güneybatısında yer alan ve kerestecilikle geçinen Aberdeen kasabasında büyüyen Kurt 1986 yılında basçı Krist Novaselic ile tanıştı ve dünyanın en büyük grunge grubu olacak Nirvana’yı kurdu. Sub Pop adlı küçük bir yerel plak şirketine bağlanıp ilk albümü “Bleach”i çıkarana dek pek çok davulcuyla çalışan grup, davulcu Dave Grohl’un katılımından sonra David Geffen Records’la yeni bir anlaşma yaparak hızla yükselişe geçecekti. 2. Albümleri “Nevermind” sadece Amerika’da 5 milyonu geçecek, MTV müzik ödüllerinde en iyi yeni grup ve en iyi alternatif klip dahil pek çok ödüle göz kırpacaktı.

Kendisinin takıntılı kişiliği, sağlık sorunları nedeniyle yaşadığı acılar ve hayata bakış açısı Nirvana’nın müziğinin temelini oluşturmuştur. Kurallardan, önceki düzenlerden sıkılmış, içinde yaşadığı dünyaya yabancılaşmış 90’lar gençliği Nirvana’nın bu kuralsız, değişik müzik anlayışında kendilerini bulacak, uçlarda gezinen, içlerinden geldiği gibi, yine de bir şekilde sıradan yaşayan bu grubu dönemin zirvesine taşıyacaktı. Kendi sözleriyle; müziğini üretmekten, onu söylemekten daha çok zevk aldığını söyleyen Cobain’in zirveye çıktıktan sonra geldiği nokta şöhretin her şey olduğunu düşünen zihniyetlere ders olmalıdır. Şöhretin baskısı, fiziksel acılarıyla da birleşince Cobain’in hayatı 5 Nisan 1994’te son bulacaktır.

Kurt Cobain Close Up

1994 yılının Nisan ayında Seattle’daki evlerinin garajında Cobain’in cesedi bulundu. Cesedin bulunmasından 2 gün sonra yakma töreni düzenlendi. Töreni takriben on bin Cobain hayranı kendisini anmak için Seattle’da toplandı. 27 yaşında ölen Kurt Cobain, Jim Morrison, Janis Joplin ve Jimi Hendrix gibi efsanelerin arasına aynı yaşta ölerek katılır. Umarız bu dünyada bulamadığı huzur diğer dünyada bulabilmiştir.

 

Nirvana’dan seçtiğim beş şarkı için 2.sayfaya lütfen…

Spread the love

2 geri izleme / bildirim

  1. ProgramYorum - Conan Without Borders S01 (2018) - AltDünya
  2. AltDünyadan - Yeni Kategori: AltTribute - AltDünya

Bir yanıt bırakın