Kahraman Kimlikleri – Spawn (Image Comics)

Gerçek Adı: Al Simmons
Irk: İnsan, Vatandaşlık: U.S.A. Cinsiyet: Erkek, Yaş: 30’lu Yaşlarında, Doğum Tarihi: Belirtilmemiş
Durumu: Ölü (Ama Hayata Döndürülmüş)
Ünvanları:
Spawn, Hellspawn
Yarbay (CIA)

Özgeçmiş

Yarbay Albert Francis ″Al″ Simmons CIA’in en önemli gizli görev askerlerinden biriydi. Güzel eşi Wanda’yla beraber Amerikan rüyasını yaşamaktadırlar. Tabii ki her rüya sona erer. Aldığı görevlerin ülkeye değil de bazı yöneticilere yaradığını farkeden Al, emekli olmaya karar verir. Kendisinin patronu Jason Wynn bir görev daha yaptıktan sonra emekli olabileceğini söyler. Elbetteki o görev aslında bir tuzaktır ve Al sizlere ömür. İlk bölüm burada bitiyor.

İkinci bölüm cehennemde başlar. Malebolgia adlı baş şeytan Al’a karısını tekrar görebileceğini bunun karşılığında cehennemin ordularını cennete karşı savaşta yönetmesi gerektiği bir anlaşma önerir. Al kabul eder, böylelikle dünyaya geri döner. Yalnız sünyada 5 yıl geçmiştir ve Al’ın hafızası tamamen silinmiştir. Bir de tabi bütün vücudunun tanınamayacak kadar yanıklarla dolu olması ve üzerinde de özel güçler sağlayan bir ortak yaşam olması dueımu vardır. Al bir yandan geçmişini hatırlamaya ve kendini öldürenlerden intikam almaya, diğer yandan da eski eşiyle yeniden birleşmeye ve bu anlaşmadan bir şekilde kurtulmaya çalışacaktır.

Güçleri ve Ekipmanları

Kendisi başarılı bir asker olduğu için atletizm, taktiksel zeka, yakın dövüş ve silah kullanma konularında sıradan bir insandan çok daha ileride. Kostümü sayesinde bunların yanında ekstra kuvvet, hız ve dayanıklılık kazandı. Yine kostüm sayesinde ışınlanma, şekil değiştirme, uçabilme, elinden ışın atma gibi özellikler de kazanmış oldu. Bunun yanında ölü olmanın avantajı olarak, kendisi ölümsüz. Violator kalbini söktüğünde, kolunu kopardığında hiç bir etkisi olmadı. Yalnız özel güçlerin bir dezavantajı olarak kullandıkça bitme durumu olması ve tekrar şarj olmasını sadece Malebolgia sağlayabilir. Tüm enerji bitince de ikinci ve son kez ölüyorsunuz.

Kostümleri

Zincirli mincirli, iki kafatasıyla kombinlenmiş (moda yazarı olmak istiyorum da) siyah beyaz organik vücut şeysi, yeşil yeşil parlayan gözleri, kırmızı pelerin eklenmiş cool kostümü bulunmakta. Bazen farklı öykülerde şekli şemali değişse de ana tema bu şekildedir.

Yorumlar

90’larda şöhreti Spider-Man ve Venom çizimleriyle kazanan Todd McFarlane, dönemin önemli yazar çizerlerinin Marvel’a karşı ayaklanmasıyla Image’i kuran tayfanın arasında yer aldı ve bu marka altındaki ilk işi Spawn’dı. Hiç şüphesiz Image’in o dönemde Marvel ve DC’ye kafa tutabilmesinde önemli bir rolü vardı, ki ilk sayısı 1,8 milyon sattı. Karakterin yaratılışında McFarlane’in önceki Marvel işlerinin etkisi bariz bir şekilde hissediliyor. Spawn’ın popüler olmasındaki en önemli sebeplerden biri McFarlane’in sert ve karanlık anlatımı. Marvel’daki işleri de editörlerince fazla sert bulunan McFarlane Image’de bulduğu özgürlüğü sonuna kadar kullanmış ve şiddet, vahşet, cinsellik gibi konularda elini korkak alıştırmamış.

Spawn hem bir yandan cennet cehennem savaşı anlatırken, aynı anda bir adamın karısı için ölümden dönmesini gösteriyor, aynı adamın intikam macerasına bakarken, başka tarafta ait olmadığı bir dünyada kendisini kabullenen evsizleri ve bölgesini koruma güdüsüyle de sosyal mesajı eksik etmiyor. İçerik olarak da çok farklı mecraları aynı potada eritiyor. Hem mafya, hem cyborg, hem teknolojik, hem mitolojik, hem klasik süper kahraman.

Al Simmons’in hikayesinin dışında Spawn’ın orta çağdaki hikayelerini anlatan Medieval Spawn’dan, Spawn’ın peşindeki dedektifler Sam & Twitch’in solo öykülerine pek çok alternatif yan iş de mevcut. Bunun yanında diğer yayın evlerinin kahramanlarıyla crossover event’leri de var. Frank Miller’ın yazdığı Batman’le olan çizgi roman da elbetteki öne çıkıyor.

McFarlane’in yarattığı bu karakteri sadece kendisi yazmadı tabi, yıllar içerisinde Alan Moore, Neil Gaiman, Dave Sim ve Frank Miller gibi pek çok efsane isim Spawn’a bir şekilde katkıda bulundu. Bu arada McFarlane, Neil Gaiman ile, aslen Gaiman’ın yarattığı Angela karakteri için davalık olurlar, davayı Gaiman kazanır ve karakterin haklarını sonrasında Marvel’a satar. Marvel da bu karakteri GotG’de ana evrenine dahil eder.

Spawn’ın zamanında başarılı kabul edilen ama bugün artık zamanın gerisinde kalan bir sinema filmi, bir de HBO’da yayınlanan ama benim izleme şansı bulamadığım bir animasyon serisi bulunmakta. Yine oynama şansı bulamadığım ağırlıklı olarak konsollarda yer almış ama çok bir numarası olmadığı söylenen oyunları da var. Yer yer başka oyunlara konuk oluyor. Bir de fan yapımı “Spawn: Recall” var, o da izlemeye değer. Son olarak senaryosunu McFarlane’in kendi yazdığı ve yine kendisinin yönetmek istediği yeni bir film için çalışmaların devam ettiğini biliyoruz.

90’ların en popüler karakterlerinden biri olan Spawn ile ilgili söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar. Kendisini merak etmenizi sağlamayı başardıysam, Arkabahçe Yayıncılık tarafından yayınlanan ciltleri okuyabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Şu sona “Spawn: Recall”u atayım bari. Buyrun;

Spread the love