Infinity War Öncesi Kronolojik MCU Tarihçesi

Infinity War’a artık gün sayıyoruz. Kolay değil 10 sene 18 film sonunda MCU’nun ulaşmak istediği nihai sonucu izleyeceğiz. O kadar geniş bir evren olunca insan unutuyor, karıştırıyor tabi ne olduğunu. Bu sebeple hizmet olarak MCU tarihini başından sonuna kadar bir ele almak istedik. Eğer baştan başlayacak vaktiniz yoksa ya da “bir kere izlemiştim, tekrar izlemekle uğraşamayacağım” ya da “bir kısmını izledim ama diğerlerini izlemedim, acaba ne olmuştu?” diyorsanız çözüm burada. Biraz yoruldum ama güzel oldu sanırım.

Bir kaç ana noktaya dokunayım. Tarihçede sinema evreninde kabul görmediği için dizilerin evrene katkılarını almadık. Agents of SHIELD falan yok yani. İçerik olarak da sadece filmlerde anlatılmış, yer almış, kabul edilmiş şeyleri kullandık. Yani teorileri, referansları da eklemedik. Bir de elbetteki bu tarihçe Black Panther dahil tüm MCU filmlerinden spoiler içermektedir. Tarihçe bu, spoilersız nasıl anlatayım? Bir de olabildiğince özet tutmaya çalıştım. Bazı yerler atlanmışsa sebebi odur. Daha detaylı istiyorsanız oturun filmleri izleyin. Canım çıktı zaten. 🙂 Anlaştıysak buyrun efendim.

Yaratılış ve Tarih Öncesi Dönemler

Evren Big Bang ile oluştuğunda altı tane çok güçlü Sonsuzluk Taşı (Infinity Stones) ortaya çıkar: Uzay (Space), Zihin(Mind), Gerçeklik (Reality), Güç (Power), Ruh (Soul) ve Zaman (Time).

Bundan bir zaman sonra Ego adındaki Celestial hayata geldi. Milyonlarca yıl içerisinde madde üzerinde kontrol sağlamayı öğrendi ve bir gezegen yarattı. Kendisinin de insana benzer bir halini yarattı ve evrende farklı hayat çeşitleri aramaya başladı.

Araştırmaları sonucunda farklı hayatlar bulan Ego, pek memnun olmadı, hayal kırıklığına uğradı. Ben daha iyisini yaparım diyerek tohumlarını evrendeki çeşitli gezegenlere bırakmaya başladı ve tohumlarını büyütecek güce sahip olmalarını umarak yerel ırklardan çocuklar yaptı.

Dünyada, Afrika kıtasına Vibranium meteoru düştü. Bu kıtadaki 5 kabile bu meteorun çevresinde bir uygarlık kurdular ve buraya Wakanda dediler. Bu uygarlık Vibranium’u kullanarak hızla gelişti. Wakanda’nın kralı kalp şeklindeki bitkinin verdiği insanüstü güç yardımıyla bu ulusun koruyuculuğunu üstlendi.

MÖ 965: Asgard’ın kralı Odin dünyayı Jotunheim’ın Buz Devleri’nin işgalinden kurtarır. Savaş sonunda Buz Devleri’nin prensi Loki’yi evlat olarak yanına alır.

2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş Dönemi

1934: HYDRA’nın lideri Johann Schmidt Nazi Üst Yönetimi’ni HYDRA’nın Third Reich için silah araştırma ve geliştirme yapmasına ikna eder. Bu araştırmaları sırasında Uzay Taşı’nın içinde bulunduğu Tesseract’i ele geçirirler. Bilim insanı Albert Erskine’ı kaçırarak Nazi’ler için süper-asker serumu üretmeye zorlar.

1940: Schmidt Erskine’nin prototip halindeki serumunu kendine uygular. İnsanüstü bir güç kazanır ama derisi zarar görür ve Red Skull haline dönüşür. Doktor Erskine, gizli ajan Peggy Carter tarafından kurtarılır ve müteffikler için bu formül üzerinde çalışmaya davet edilir. Kendisine Stark Endüstrileri’nin kurucusu Howard Stark eşlik edecektir.

1943: Erskine bu proje için Steve Rogers’ı seçer ve kendisini Captain America haline getirecek şekilde serumu başarıyla uygular ancak hemen ardından bir Hydra ajanı tarafından öldürülür. Captain America 2. Dünya Savaşı’nda önemli bir figür olacaktır. Arkadaşı Bucky Barnes ve Howling Commandos ile pek çok önemli operasyonda görev alırlar.

1945: Captain America ve ekibi yaptıkları operasyonda Hydra bilim adamı Arnim Zola’yı ele geçirirler ancak Bucky Barnes bu operasyonda kaybolur ve öldü kabul edilir. İki ay sonra Red Skull’ın Amerika’yı bombalama planı Cap tarafından önlenir. Red Skull’ın bombalama uçağıyla beraber okyanusa çakılan Captain America 66 yıl boyunca buz altında uyur vaziyette kalacaktır. Kendisini bulma araştırmaları sırasında Howard Stark Tesseract’i ele geçirir.

1948: Pek çok saha görevinden sonra Ajan Carter, Howard Stark tarafından “Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division” yani SHIELD’ın kuruluşunda yer alması için teklif alır.

1949: Hydra ile bağlarının koptuğu düşünülen Armin Zola hapishaneden çıkartılır ve SHIELD’a katılır. Ancak kendisinin SHIELD içerisinde uyuyan ajanlar ile organizasyonu ele geçirme planı vardır. Bu plan dahilinde Bucky Barnes’ın vücudunu ve zihnini yeniden yapılandırırlar. Kendisi Hydra’nın süper askeri Winter Soldier olacaktır.

1960s: Winter Soldier içlerinde John F. Kennedy suikastinin de olduğu pek çok Hydra operasyonunda görev almakta, Hydra’nın dünyayı ele geçirme planında önemli rol oynamaktadır.

1980: Ego dünyaya gelir, Meredith Quill’e aşık olur ve kendisinden Peter adındaki çocuğu dünyaya gelecektir. Ego dünyadan ayrılır.

1984: SHIELD bilim insanı Hank Pym kendisini böcek boyutuna küçültecek bir kostüm ve karıncalarla iletişim kurmasını sağlayan bir başlık icat eder ve Ant-Man adını alır. Eşi Janet de kendi kostümünü yapar ve Wasp adını alır. İkilimiz 80’lerde SHIELD’ın gizli operasyonlarında görev alırlar.

1987: Bir Sovyet füzesini durdurma görevi sırasında, Wasp moleküller arasından geçecek kadar küçülür. Füze imha olsa da Janet atomaltı düzeyde kaybolur ve geri dönemez, öldü kabul edilir. Hank Ant-Man kostümünü rafa kaldırır. Daha sonrasında SHIELD’ın kendi teknolojisini kopyalamaya çalıştığını öğrenince kurumdan istifa eder.

1988: Ego’nun oğlu olduğunu bilmeyen Peter Quill annesinin öldüğü gün dünyadan kaçırılır. Kendisi Ego tarafından görevlendirilen Ravagers tarafından kaçırmıştır. Ego’nun çocuklarının başına gelenleri bilen Yondu bu çocuğu teslim etmez, kendi yetiştirir. Peter, Starlord adıyla bir Ravager olur.

Modern Zamanlar ve Avengers’ın Kuruluşu

1991: HYDRA’nın kontrolündeki Winter Soldier Howard Stark ve eşini öldürür ve araba kazası süsü verir. Howard’ın oğlu Tony Stark ortağı Obadiah Stane ile birlikte Stark Industries’in başına geçer.

1992: Wakanda için ajanlık yapan Prince N’Jobu ırkının yaşadığı haksızlıklardan dolayı Wakanda’nın izole konumunu terketmesi gerektiğini düşünmektedir. N’Jobu Ulysses Klaue adlı suçluyla çalışarak Wakanda’dan Vibranium çalınmasını sağlar ve bu süreçte pek çok Wakanda’lı hayatını kaybeder. Kral T’Chaka bu durumla ilgili N’Jobu’yla yüzleşir ve tartışma sırasında kardeşini öldürür. N’Jobu’nun oğlu N’Jadaka’yı ise orada bırakır. N’Jadaka ülkesine dönmez, Amerika’da büyür ve Erik Stevens adıyla orduya katılır.

1998: Natasha Romanoff KGB eğitimini tamamlar ve Black Widow adını alarak operasyonlarda görev alır. Kısa sürede SHIELD’ın arananlar listesine girer. Clint “Hawkeye” Barton kendisini öldürmek için görevlendirilir. Kendisi Black Widow’u öldürmek yerine SHIELD’a katılmasını teklif eder. Natasha kabul eder.

2005: Dr. Bruce Banner Abraham Erskine’nin süper-asker formülünü yeniden yaratmak amacıyla bir hükümet organizasyonuna katılır. Kendi üstünde deney yaparken bir gamma radyasyonu kazasıyla Hulk’a dönüşür ve bu durumuna çare bulmak için kendisini silah olarak kullanmak isteyen hükümetten kaçar.

2010: Tony Stark Afganistan’da saldırıya uğrar ve kaçırılır. Bir başka esir bilim insanı Yensin’in yardımıyla şarapnelin kalbine ulaşmasını engelleyen bir cihaz yapar. Stark bir zırh tasarlayarak kaçar ve dönünce bu zırhı geliştirerek Iron Man olur. Kendisinin kaçırılmasından sorumlu olan Obadiah Stane’i ve Iron Monger zırhını yener, sonrasında dünyaya Iron Man olduğunu açıklar. SHIELD Directörü Nick Fury Stark’a Avengers’a katılma teklifi yapar.

2011: Tony Stark fenomen olmuştur. Ancak kalbini korumak için ürettiği cihazın kendini öldürdüğünü keşfeder. Depresyondan kendini içkiye verdiği bir gece arkadaşı James Rhodes ile tartışırlar, Rhodes kavga sırasında prototip zırhlardan birini giyer. Daha sonra bu zırhı askeri üssüne götürür. Çeşitli modifikasyonlardan sonra bu zırh Rhodes’un kontrolünde War Machine kod adıyla orduyla göreve çıkar.

29 Mayıs – 4 Haziran 2011: Bu tarih “Nick Fury’bin Yoğun Haftası” olarak anılır ve “Iron Man 2,” “Thor,” ve “The Incredible Hulk” filmlerinde olan şu olaylar gerçekleşir;

Thor Odin tarafından Asgard’dan kovulur ve Mjolnir’le beraber dünyaya düşer. Jane Foster ve Eric Selvig’in yardımıyla Thor güçlerini geri kazanır ve Loki’nin Jotunheim’ı yoketme planını durdurur. SHIELD Thor’un varlığını öğrenir ve Tesseract üzerinde çalışması için Selveig’i SHIELD’e getirir.

Iron Man babasının eski ortağı Anton’un oğlu Ivan Vanko’yu (çizgi romanlardaki Whiplash) Black Widow ve War Machine’in yardımıyla mağlup eder.

Tedavi arayan Bruce Banner , Güney Amerika’da General Ross’un birliklerince ele geçirilmeye çalışılınca, kaçar ve tedavi umuduyla New York’a gelir. Ordu kendisini orada da bulur. Abımination’la dövüşünden sonra Banner bir kez daha ortadan kaybolur.

Nisan 2012: Captain America donmuş olarak bulunur. Süper serum sebebiyle hayatta kalmayı başarmıştır. SHIELD tarafından uyandırılır ve 66 yıldır uyuduğu bilgisi verilir.

Mayıs 2012: Bir kaç hafta sonra Loki New York’a saldırıda bulunur. Nick Fury Avengers’ı göreve çağırır. Loki yenilgiye uğratılır ve Asgard’a götürülür.

New York Mücadelesi’nden sonra Adrian Toomes ve ekibi uzaylı enkazlarının toplanması için devletle anlaşma yapmışlardır. Ancak Stark Endüstrileri’nin kurduğu Damage Control” firması yüzünden bu projeden atılırlar. Bu durumdan zarar gören ve sinirlenen Toomes ekibiyle beraber uzaylı teknolojilerini çalıp silahlar yapmaya ve bu silahları kara markette satmaya başlarlar.

Spread the love

1 geri izleme / bildirim

  1. FilmYorum - Avengers: Infinity War (2018) - AltDünya

Yorumlar kapatıldı.