FilmYorum – Star Wars: The Last Jedi (2017)

Uyarı: Yazının Giriş, Hikaye ve Sonuç kısımları Spoilersız olma gayretiyle yazılmıştır. Ancak ikinci sayfasında yer alan Artılar/Eksiler bölümü tamamen spoilerlıdır. Şimdiden uyarıyoruz, eğer sayfayı çevirir ve spoiler yerseniz, sorumluluk tamamen size ait olacaktır. Bilginize...

Künye

Yönetmen: Rion Johnson
Oyuncular: Mark Hamill, Carrie Fisher, Daisy Ridley, Adam Driver, John Boyega, Oscar Isaac, Benicio Del Toro, Andy Serkis
Tür: Fantastik; Aksiyon, Macera
Ülke: ABD, Yayın Tarihi: 15 Aralık 2017 Süre: 162 dakika

https://www.youtube.com/watch?v=4FSGukoG9DU

Giriş

İlk filmi izleyip salondan çıktığımda son derece mutluydum. Star Wars’a doymuş ve gördüklerimden tatmin olmuştum. Evet eksileri vardı, evet çok fazla “A New Hope”u andırıyordu ama yine de o havayı tekrar yaşamak, Star Wars gazına gelmek hoşuma gitmişti ve diğer detaylara çok takılı kalmamıştım. Ancak zaman geçip yeni film yaklaştıkça eski filmin aklımda daha çok kötü özelliklerinin kaldığını farkettim. Kylo Ren’in ergenliği, hikayenin yeni bir şeyler ortaya koymayışı ve risk almayışı, First Order ve Resistance’in altının ne kadar boş olduğu vs. Bu duruma bir de fragmanların tatmin edememesi eklenince “Son Jedi” ile ilgili bir anda önyargıyla doldum, beklentilerim yerin altına indi ve daha filme gitmeden olumsuz bir yazı yazmaya hazırdım. Filmin ilk gösterimlerinden sonra fanlar da ikiye bölününce “Yeni bir BvS vakası ile karşı karşıyayız” diye düşündüm. Peki filmi izledim, şimdi düşüncelerim ne alemde? Cevabı yazının ilerleyen kısımlarında…

Hikaye

Açılış sahnesini geçersek son filmde bıraktığımız yerden devam ediyoruz. Rey Luke’u bulmuş ve yeniden Jedi’lığa dönmek ve direnişe katılmak için ikna etmeye çalışmaktadır. Ancak Luke artık bu işleri bırakmıştır. Resistance Prenses Leia önderliğinde First Order’a karşı mücadeleye devam etmektedirler ancak First Order kendilerini artık iyice köşeye sıkıştırmıştır. Bu köşeye sıkışmışlıktan kurtulmak için bir sebepten (spoiler vermediğim için öyle dedim) Finn’in ve yeni karakterimiz Rose’un bir hacker’ı bulup getirmeleri gerekmektedir. Kylo Ren de Han Solo’yu öldürmüş olmasına rağmen Rey’e yenilmesinden dolayı Snoke’un gözünden düşmüştür. Yeniden kendini kanıtlamak için uğraşması gerekmektedir.

Sonuç

Kötü bir film bekleyenlerin içi rahat olsun, şahsi yorumum Force Awakens’dan daha iyi bir film. Hatta o filmde yapılan hataları kabul edip onları düzeltmeye bile çalıştığını söyleyebiliriz. Tabii yine eksileri var ama çok da affedilemeyecek hatalar sayılmaz. Totale baktığımda ilkindeki gibi gazla değil de düşününce de iyi bir film ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Filmin en büyük mağduriyeti ilk filmin bu yeni üçlemeye sağlam bir altyapı kurmayışı olmuş, bu sebeple hikayeler, bazı şok anları havada kalıyor. Ama buna rağmen elindeki materyalden bütünlüklü, Star Wars adının hakkını veren bir film olmuş.

Karakterlerin bir kısmı (Rey, Finn gibi) yerinde sayarken, bir kısmı (Poe falan ama özellikle Kylo adama benzemiş 🙂 ) gelişim göstermiş. Eski topraklar Leia ve Luke gene filme ağırlık katırlıyorlar. Yeni karakterlerin de özellikle Del Toro’nun hacker’ının filme derinlik kattığı bir gerçek. Yine bize yeni gezegenler ve yaratıklar göstermeleri de hoş detaylar olmuş.

Ara film olmasına rağmen sonraki filme merak bırakıyım, iki sene sürünün tarzı bir çabaya girilmemiş. Başladığı tüm hikayeleri bitirmiş ve sonraki filme boş sayfa bırakmayı başarmış. Bir kaç yerde “ahanda bitecek” diyorsunuz ama bitirmiyor, hikayeyi tamamlıyor. Bunun yanında klişelere düşmemek için de özel çaba harcamışlar. Yani klasik bir kahramanlık hikayesindeki şekilde olmasını beklediğiniz sonuçları seçmemişler.

Görsellik on numara. Özellikle tuz gezegenindeki sahneler hakikaten epik olmuş. Uzay savaşları da filmden beklediğiniz tat da. Müzikler bu film de daha öne çıkmış ve filmle uyum içinde olmuş.

Şimdi detaylara girmek için sizi (Spoiler hassasiyeti olmayanları tabi) diğer sayfaya alayım.

Spread the love

1 geri izleme / bildirim

  1. AltList – 2017’de AltDünya’nın En İyi 10 Filmi – AltDünya

Yorumlar kapatıldı.