DiziYorum – Stranger Things S03 (2019)

Stranger Things ‘in 3. sezonunu yorumladığımız bu yazı spoiler vermeden çok yüzeysel kalacaktı. O sebeple zaman zaman yaptığım gibi, giriş, hikaye, sonuç bölümleri spoiler’sız, ikinci sayfaya denk gelen Artılar/Eksiler kısmı ise spoiler’lı. Ona göre okuyun, kimse üzülmesin, spoiler yedim diye gerilmesin vs.

Künye

Oyuncular: Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer,  Joe Keery, Charlie Heaton, Sadie Sink, Dacre Montgomery, Maya Hawke
Platform: Netflix
Tür: Fantastik; Gerilim, Korku, Komedi
Ülke: ABD, Yayın Tarihi: 4 Temmuz 2019 Bölüm Sayısı: 8

Giriş

Bir süredir Netflix’te izleyecek bir şeyler bulmakta zorlandığımı fark ettim. Çoğu dizinin içeriği bana hitap ediyor, edenler de beni kendisine bağlamıyor. Farkındayım Netflix’in para kazanabilmesi için her kitleye hitap edecek bir şeyler içermesi gerekiyor ama kendisinin bu kadar popüler olmasını sağlayan “orjinallik” ve “farklılığı” bu kadar geride bırakmış olması üzücü. En son “işte Netflix’te böyle işler olmalı” dediğim dizi “Love Death + Robots”tu, ki hala yazmak isteyip yazamadıklarım arasındadır. Onun dışında yeni üye olacak olanlar için keyifli bir arşivi var ama bir süre geçtikten sonra yeni eklenenler eskilerin tadını vermeyince kafalarda soru işareti oluyor tabi. Geçenlerde Amazon Prime’e şöyle bir göz gezdirdim, gerçekten kafa karıştırıyor.

Bu eski işlerden, arşivliklerden, Netflix’in marka değerlerinden biri olan “Stranger Things”in 3. sezonu geçtiğimiz günlerde yayınlandı (ki 2. sezonunu da şurada yorumlamıştım) ve ben de yukarıdaki karışık duygular içerisindeyken, yine de en azından merakımı cezbeden, eşimin de beraber izlemeye her zaman tamam dediği bir dizi olmasının verdiği keyifle bir solukta bitirdim. Will hayranı olan eşim, bu karaktere çok zaman ayırmamalarına kızmış olması sebebiyle sezonu pek beğenmediğini söyledi (onun ki taraflı ama), internette şöyle bir gezince bizim buralarda da pek beğenilmediğini gördüm ve şaşırdım. Peki ben nasıl mı buldum? Bunu öğrenmek için yazıyı takip etmeniz gerekli. (Gizem yarattım size.)

Stranger Things - Season 3

Hikaye

Netflix’in basın şeysi şu şekilde; “Tomurcuklanan bir aşk. Yepyeni bir alışveriş merkezi. Tehlikeye doğru koşan kuduz sıçanlar. Hawkins’de 1985 yazı. Bir yaz her şeyi değiştirebilir.”. Detaylandırırsak, Ruslar Hawkings’de Upside Down’la ilgili deneyler yapmaktadırlar. Önceki dönemde çocuk olan tayfamız, artık ergenliğe doğru geçmekte haliyle aşksal durumlar içerisinde kalmaktadırlar. Şehre açılan yeni AVM çok güzel görünmekte ama yerel esnafı zor durumda bırakmaktadır. Bir yandan arka planda gizemli olaylar devam etmektedir, özellikle fareler ilginç hareketler yapmaktadır. Bunun sonucu kesin Upside Down ile ilgili bir yerlere bağlanacak ve artık eskisi kadar küçük olmayan kahramanlarımız, başta odaklanma sorunu yaşayacak ancak sonunda bu işin üstesinden gelmeye çalışacaktır.

Sonuç

Genel olarak dizinin en eğlenceli sezonu olduğunu düşünüyorum. Mizah dozajını yüksek tutmuşlar ve keyifli olmuş. Bu sezon olaylardan çok karakter ilişkilerine odaklanmışlar ve bunun hem artı hem eksi yanları olmuş. Küçük veletlerimizin ergensel aşk durumları pek keyif vermezken, büyüklerin ilişkileri oldukça eğlenceliydi. Bunun dışında farklı sinerjilere sahip ekip dağılımları, birbirinden ayrık hikayeleri sonunda başarıyla birbirine bağlanmaları, ilk sezondan başlayan karakter gelişimlerinin geldiği nokta, 80’lerin yansıtılışı falan hepsi tam kıvamında ve lezizdi.

Stranger Things - All Crew

80’lerin soğuk savaş trendine uygun olarak Rusların kötü adam olması aslında beklememiz gereken bir şeydi. Dönemi yansıtmaya çalışan bir dizi için doğru tercih olmuş. Bir de bu sezonun temel aldığı “body snatchers/vücut hırsızları” konseptini de keyifli bulduğumu söyleyebilirim. Pek çok varyasyonu yapılmış ve seksenlerde popüler olan bu konsepti güzel uygulamışlar. Bu sezonu diğer sezonlardan ayıran en önemli durum gerilim/korku kısmının çok çok geri planda bırakılmış olması. Kaba bir tabirle en lay lay lom sezon olmuş ama eğlencesinin ön planda olmasından dolayı beni çok rahatsız etmedi. Onun dışında çok fazla şaşırtıcı, sürprizli kısım olmamasını da eksi olarak yazabilirsiniz ama benim bu diziden beklentim bu olmadığı için o durum da beni rahatsız etmedi.

Şimdi detaylı ve spoilerlı yorumlar için sezonu bitirenleri diğer sayfaya alalım.

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın