ÇizgiRomanYorum – Hellboy: Maskeler ve Canavarlar (2016)

Künye

Yayıncı: JBC Yayıncılık, orj: Dark Horse Comics ve DC Comics ortaklığı
Orjinal Adı: Hellboy: Masks and Monsters
Dil: Türkçe, Basım Yılı: 2016
Yazar: Mike Mignola, James Robinson
Çizer: Scott Benefiel, Jason Rodriguez

Giriş

Yeni çizgi roman alamadığımı söylemiş hatta aylık çizgi roman köşemizin bu sebeple devam edemediğini belirtmiştim ve hala bana ücretsiz çizgi roman gönderecek bir yayınevi de bulamadım. Neyse en son aldığım ayın çizgi romanları da bittiği için bir süredir eski çizgi romanlardan ne okusam diye düşünüyordum, ki aynı zamanda yazılabilir olması da hoş olurdu tabi. AltDünya’nın taslaklarında bir anda “Hellboy: Maskeler ve Canavarlar” çizgi romanı gördüm. Aradığımı bulmuştum. Yazı taslaklardaydı, çünkü AD v1’de bu çizgi romanı yorumlamıştım ancak maalesef ki “archieve.org” o yazının bulunduğu tarihi arşive dahil etmemişti. O sebeple yeniden siteye kazandırılamamıştı, ben yine de bir gün yeniden okuyup burada yazarım diye taslağa atıvermiştim.

İşte o gün bugün. Az önce bir kez daha okudum ve bence sitede yazılmaya en ideal adaylardan biri. Birincisi Hellboy çok öne çıkan bir karakter değil, o yüzden bu sitede belirtilip hatırlatılması, insanlarla tanıştırılması hoş olur. İkincisi bu çizgi roman içerisinde başta Batman olarak üzere üç farklı karakteri daha içeriyor. Üç; hikayenin önceki ciltlerle çok bir bağı yok, tek başına da okunabilir. Ve dört; 2016 yılında basılmış olmasına rağmen halen sıfır şekilde satın alınabiliyor. (Bu arada sitede bir çizgi roman yorumlarken dikkat etmeye çalıştığımız kriterler de üç aşağı beş yukarı bunlar. İç işlerimizi merak eden varsa. :)). İşte bu sebeple hemen tarafımca tekrar okundu ve yorumlanmak üzere hazır bekliyor. O zaman başlayalım.

Hikaye

Bu ciltte iki farklı hikaye bulunuyor. İlk hikayede, Batman Gotham’da takılırken, şehre bir konuşma yapmak için gelen şimdi emekli olan ilk Starman Ted Knight’ın kaçırılma olayı vuku bulur. Kaçıranlar kadim bir büyünün peşindeki Nazi’lerdir. İşin içinde büyü yani paranormal olaylar olunca da devreye B.P.R.D.’nin (Paranormal Araştırma ve Savunma Bürosu) güzide ajanı Hellboy girecektir. Hikayenin ilerleyen kısımlarında Ted Knight’ın oğlu olan mevcut Starman’de olaylara katılacak ve heyecanlı bir kurtarma macerası başlayacaktır. İkinci hikayede ise, bir cinayeti araştıran Hellboy Dark Horse’un bir diğer ağır topu Ghost ile karşılaşacaktır. Ghost aynı cinayeti araştırmak için orada olup, kötü niyetli ruhların tuzağına düşmüştür. İkilimizin kadim bir düşmanı durdurmaları gerekmektedir.

Artılar/Eksiler

Ciltte yer alan iki hikayeyi birbirinden farklı yorumlamak gerekir, zira yazar çizer hatta yayınevi bile farklı. Şimdi ilk hikayeyi oldukça sevdim. Biraz fazla kısa ve öz olmasına rağmen yapması gerekeni (iki önemli ve farklı karakteri aynı tonda buluşturmak ve bunu yaparken fazla sırıtmamak) yapıyor. Hellboy zaten DC evreninde çok sırıtacağını düşündüğüm bir karakter değil. Burada da Batman’le güzel bir uyum yakalamışlar. Her iki karaktere de saygı göstermiş ve özünden koparmamışlar. Hatta saygılarını çizgi roman içerisindeki birbirlerine iltifatlarından bile anlıyoruz. Hem Batman’i hem Bruce Wayne’i hem de şehir olarak Gotham’ı güzel bir konuk oyuncu gibi düşünmüş ve hikaye içerisinde yerinde roller vererek kullanmışlar. Bunun yanına DC’nin daha az bilinen karakterlerinden genç Starman eklenince de hikaye başarılı bir şekilde sona eriyor.

Ton olarak Batman’den daha çok Hellboy’a yakın olması da yerinde ve doğru bir karar olmuş. Zaten bu hikayedeki genel tarz da, işte çizimlerden renk skalasına kadar Hellboy’a yakın tercihlerde bulunmuşlar. Batman de bu tarza yakışmayı başarmış. Buradaki kostümünün 90’larda kullanılan (ortasında sarı içerisinde yarasa logosu olan) kostümü olduğunu ve sonrasında o sarı kısmın kaldırıldığı kostüm kadar sevmediğimi de eklemiş olayım.

Diğer hikaye o kadar hoşuma gitmedi. Hem Ghost’a karakter olarak çok aşina olmamam, hem de hikayenin biraz düz ilerliyor olması buna sebep olmuş olabilir. Bu ikilinin uyumu yukarıdaki gibi sağlanamamış. Yine de Ghost’un ilginç bir karakter olduğunu da yadsıyamam. Belki öncesinde başka hikayelerde görmüş olsam buradaki durumu daha fazla anlam ifade edebilirdi. Kötü bir hikaye olmamış ama aynı ciltteki diğer hikayenin karizmasıyla ezildiğini itiraf etmek lazım. Bu hikaye ise çizimleriyle daha klasik çizgi romanlara yakın duruyor ve eminim ilk bölümdeki çizimleri beğenmeyen pek çok kişi buradaki tarza daha kolay adapte olacaktır. İlkinden daha renkli, daha aksiyonlu olması da bu öyküyü öne çıkartıyor.

Basım kalitesi klasik JBC düzeyinde. Başarılı yani. Ekstralar olarak bazı sayfaların eskizlerinin yanında karakterlerin tasarlanmaları ve yaratılışları hakkındaki yazıların güzel ekler olduğunu söyleyebiliriz. Biraz kısa da olsa Mike Mignola’nın kendi ağzından bu süreçleri dinlemek oldukça eğlenceli, bu çizgi roman işi nasıl oluyor diye merak edenler için bulunmaz nimet. Bunun dışında pek ekstra yok. Orjinal cildin nasıl olduğunu bilmediğim için çok yorum yapamıyorum ama Mike’ın Batman ile ilgili fikirlerini falan bilmek de çok keyifli olabilirdi. Bu alternatif kapaklar falan olduğunda da hoşuma gidiyor ama yokluğunu da aramıyorum. Yani bu cilt ekstralar konusunda hiç yoktan iyi ama doyurucu değil.

Sonuç

Elimizde güzel, başarılı, keyifli bir çizgi roman var. DC ve Marvel öykülerini yemiş, bitirmiş ve yavaş yavaş sıkılmaya başlamış, ama o eksenden çıkmaya çok da motive olmayanlar için güzel bir geçiş romanı olabilir. Hellboy filmleri sayesinde ülkemizde adı bilinen ama çok da sık gündeme gelmeyen bir karakter olduğu için, hoş bir değişiklik olabilir. JBC Yayıncılık pek çok Hellboy hikayesi yayınladı, onlar da mutlaka okunması gereken işlerden ve pek çoğunun buradaki hikayelerden daha başarılı olduğunu da düşünüyorum ancak ne beklemeniz gerektiğinden çok da emin değilseniz girişi bu çizgi romanla yapar, karakter hoşunuza giderse diğerlerini de sırayla alırsınız. Bir yazının daha sonuna geldik. Bir başka yazıda görüşene dek esen kalın.

Spread the love

2 geri izleme / bildirim

  1. AltDünya v2'nin 1. Yılı Kutlaması Şerefine Ücretsiz Çizgi Roman... - AltDünya
  2. ÇizgiRomanYorum - Batman / Ninja Kaplumbağalar Cilt 1 (2019) - AltDünya

Yorumlar kapatıldı.