ÇizgiRomanYorum – Fasiküllerin Dönüşü

Yeni nesil pek bilmez, 90’ların ortalarında Büyük Mavi Yayıncılık, o zamana kadar siyah beyaz, saman kağıda basılan küçük boy çizgi romanlara başkaldırdı ve Batman’in Knightfall hikayesini renkli kuşe kağıda daha büyük boy olarak basmaya karar verdi, ki biz bunlara fasikül diyoruz. O zaman için devrim niteliğinde olan bu olay yıllar geçtikçe yerini bugün artık kendi rafları olan çizgi roman ciltlerine dönüştü.

Çünkü fasikül pek pratik değildi. Bir fasikülün tahmini okuma süresi ortalama on beş dakikadır ve içerisinde tam hikaye olmadığı için devamını bir ay (yerine göre on beş gün) beklemek, herşeyi hemen elinde görmek isteyen gençlere pek cazip gelmez. Tabi ciltlerin raf ömrü de daha uzundur.

Yine de tabii o zaman alternatif de olmadığından ayıla bayıla bekliyorduk ve halimize şükrediyorduk. Neyse demem o ki, bugün bazı çizgi roman yayıncıları (belki de ciltlerin gençler için pahalı olduğunu da düşünerek) bazı çizgi romanları fasikül olarak yayınlamakta. “Geçen ayın çizgi romanları” bölümünde genelde ciltlere yer verdiğim için bu küçük ama değerli çizgi romanlardan da bahsetmem gerektiğini düşündüm. Buyrun efendim;

A-Bebekleri ve X-Bebekleri/Küçük Marvel Dev Boy – Marmara Çizgi

Şimdi öncelikle bu küçük Marvel olayı muhteşem. Bir şey bu kadar şeker olamaz. İkincisi her iki fasiküldeki hikayeler de muhteşem. Çıkış noktası ayrı başarılı, hikaye içerisinde yer alan referanslar ayrı. Karakterlerin şekerliğinden bahsetmiş miydim? Stress atmaya birebir. Mizah düzeyi cidden iyi. Marvel’ın bu kendiyle alay etme konusundaki başarısını takdir ediyorum. Bu arada Tiny Titans gibi sadece çocuklara yönelik değil. Benim gibi koca adamı güldürmeyi başardıysa siz de bir şans verin.

Avenging Spider-Man 1-7 – Marmara Çizgi

Marmara Çizgi hem cilt cilt Spider-Man yığıyor önümüze, bir de bu yan hikayeler içeren Avenging Spider-Man’i de unutmuyorlar. Açıkçası tam eski usül fasikül hikayeleri. Hızlı, rahat okunan, aksiyon ağırlıklı, seri gibi devam etmeyecek, başka çizgi romanlara bağlanmak için uğraşmayan ve çok başarılı konuk kahramanlar içeren süper bir seri. Bu listedeki en iyi seri bile olabilir. Spidey seviyorsanız kaçırmayın.

Batman: İntikam Şövalyesi Flashpoint 1-3 – JBC Yayıncılık

Sonradan cilt olarak da çıkardı JBC ama ilk olarak fasikül halindeydi. Flashpoint’in bu yan hikayesi hem event’in, hem de Batman tarihinin en baba hikayelerinden birini anlatıyor. Spoiler vermeyeyim diyorum ama hem Batman’in (o twist aslında Flashpoint’in ana sayılarında yapılıyor da neyse) hem de Joker’in kimliğiyle ilgili twistler hakikaten dumur edici. Alternatif evren hikayeletini sevenler için hakikaten paha biçilmez. Ana event’ten bağımsız da (altı boş oluyo ama olsun) okunabiliyor ama Flashpoint’i de okuyun kesin. Fasikül mü cilt mi sorusuna da ekonomi olarak bakın.

Kasap 1-2 – Sırtlan Kitap

Yerli işlerden biri olan Kasap ilk iki sayısıyla raflarda yerini almış durumda. Selçuk Ören’in projesini çok çok basitçe anlatmak gerekirse yerli bir Punisher (benim de böyle fikrim var ama Kasap benimkinden daha başarılı şekilde işlenmiş) şeklinde tanımlayabiliriz. Ama silahlar yerine kesici aletler koyun. Kan, vahşet gırla gidiyor. Bir de memlekette geçtiği için de daha bir dikkat kesiliyorsunuz. Çizim kalitesiyle, anlatım şekliyle son derece başarılı bir iş çıkartıyor. Aksiyon ve gizem dengesi güzel sağlanmış. Bu tip işlerin devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Star Trek 1-4 – Presstij

Bu yazıda yer alan çizgi romanların çoğuyla ilgili olumlu hislere sahibim. Ama Star Trek konusunda aynı duygularda değilim ne yazık ki. Reboot filmleri baz alan bu çizgi roman ne yazık ki beni tatmin edemedi. Birincisi çok temposuz. Yani dizide sadece diyalogla falan kurtarırsınız ama çizgi romanda biraz daha hareket, biraz daha aksiyon bekliyoruz. İkincisi bu temposuzluğun yanında çok derin bir öykü de sunmuyor. Yüzeysel, klişe hikayelerle ilerliyor olduğu için fasiküle kesinlikle uygun değil, diğer sayıyı okuyasınız gelmiyor. O sebeple tek pas geçebilirsiniz diyeceğim fasikül budur.

Spread the love