AltTribute – Bir Barış Manço Tribute ve Sevdiğim 5 Şarkısı

Barış Manço’nun pek çok şarkısının ben de yeri ayrıdır. Hemen hemen tüm şarkılarını çok severim ve keyifle dinlerim. O sebeple içlerinden beş tanesini seçmek oldukça zor oldu. Listeyi hazırlarken Barış Manço’nun müzikal anlayışının çeşitliliğini olabildiğince gösteren şarkıları seçmeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

5- Arkadaşım Eşek

Bu şarkıyla başladık, çünkü Barış Manço’nun dehasını en güzel gösteren şarkılardan biri olduğunu düşünüyorum. Şarkı başladığında çok vurucu sözlerle bir hasret anlatılıyor zannediyorsunuz, konu oradan köydeki eşeğe bağlanıyor. Yani istese bu güzel güfte üzerine çok damar bir özlem şarkısı yazabilecekken, çocuklara hayvan sevgisini aşılayacak bir şarkı yazmayı kendi tercih ediyor. İşte Barış Manço bu ilginç tercihlerin sonucudur.

4- Domates Biber Patlıcan

Bu şarkıda yukarıdaki ile hemen hemen aynı sebepten burada. Barış Manço bu değişik tercihleri sadece çocuk şarkılarında yapmıyor. İsim adeta parodi şarkısı izlenimi veriyor ama nakarata kadar olan kısım o kadar içten, o kadar başarılı bir duygu seli yaratıyor ki, ilginç bir şekilde şarkıyla alay edemiyorsunuz. Ayrıca bu şarkı Barış Manço’nun ayaklarının ne kadar yere basan bir kişi olduğunu, sokaklardan kopmadığını da gösteriyor.

3- Alla Beni Pulla Beni

Bu maddede biraz zorlandım. Kol Düğmeleri gibi daha damar bir şarkı mı seçsem diye düşünüyordum ama bu şarkının Barış Manço’nun havasını daha iyi yakaladığına karar verdim. Hem müziğindeki batı ve yerel tonların daha güzel kullanılması, hem de sözlerdeki o aşığına dünyaları verme isteği, bunu yaparken de tüm içtenliğini sözlere yansıtma becerisi Barış Manço’nun duygusal havasını daha iyi yansıtıyor diye düşünüyorum.

2- Bal Böceği

Bu şarkıyı çok özel kılan sebeplerden en önemlisi Barış Manço’nun masal anlatmaya son derece uygun sesi, sözlerine masalvari bir havada geçiyor oluşu ve klipte de bu tarzın kullanılmış olması. Barış Manço yurtdışında izlediği bir oyundan (burada arka planda oynanan) çok etkilenmiş ve bir klibinde kullanmak istemiş, sonuç da en efsane Barış Manço kliplerinden biri olmuş.

1- Dönence

Sadece Barış Manço’nun değil, belki de Türk müziğinin en güzel şarkılarından biri. Her bir enstrümanın, klavyenin, basım, gitarın şarkıya kendine has bir tat vermesi, az ama öz, vurucu sözlerle müziğin desteklenmesi, şarkının adeta mevsim değişir gibi tonunu değiştirerek size pek çok farklı duyguyu yaşatabilmesi vs. Barış Manço’nun müzikal yeteneğinin, çok yönlülüğünün adeta özeti. Mançoloji’deki yeniden düzenlemesinin en başarılı hali olduğunu düşünmekle beraber bu orjinal klipli halini koymanın daha uygun olduğunu düşündüm.

 

Bonus: SesVerSus – Barış Manço

Bitirişi de bu Acapella şeklinde yapılmış Barış Manço tribute’u ile yapmak istedim. En süper şarkılarını çok başarılı bir şekilde birbirine bağlamışlar. Çok güzel bir saygı duruşu olmuş.

 

Spread the love

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın