AltList – Netflix’ten 10 İzlenesi Komedi Spesiyali – Part 2

“Netflix’ten 10 İzlenesi Komedi Spesiyali Part-1″in girişi hala yeterli görünüyor, orayı alıntılayarak başlayalım;

“Amerika’nın komedi kültüründe “Comedy Special” denilen bir olay var. Basitçe anlatmak gerekirse, komediyen kişinin televizyonda yayınlanmak üzere ortaya koyduğu “özel” bir tek kişilik gösteridir. Bir nevi kendini kanıtladığı, “Ben bir yerlere geldim artık” dediği anı sembolize eder. Ne kadar afilli bir kanalda yayınlanıyorsa o kadar gösterişlidir. Mesela HBO Special yapmak büyük bir prestijdir. Neysem ney, bir televizyon kanalından beklediğiniz her şeyi sunmayı misyon edinmiş Netflix’in de bundan geri kalması düşünülemezdi tabii ki.

Yalnız şöyle bir durum var; Netflix’in orjinal içeriklerine şöyle bir göz gezdirirseniz haddinden fazla “Special” olduğunu görürsünüz. Bu kadar fazla seçeneğin içinden, gerçekten zamanınıza değecek olanları bulmak oldukça zahmetli ve açık konuşmak gerekirse pek çoğunun da beklediğiniz kadar iyi olmadığını söyleyebilirim.”

Evet bu konuda izlenesi olanları listelediğimiz şöyle bir listemiz zaten mevcut. Ama zaman geçiyor, hem Netflix’e yeni bir sürü komedi spesiyali ekleniyor, hem de ben eski yeni olsun bir şekilde izlemeye devam ediyorum. O yüzden önceki tercihlerimin arkasında durmakla beraber, yine izlenesi, yine Netflix’e özel, önceki listede yer almayan 10 komedi spesiyali bu listemizde sıralamayı uygun gördüm. Yine şahsi zevkime göre sıralanmıştır. Keyifle izleyiniz.

10 – Michelle Buteau, Ian Karmel, Taylor Tomlinson, Sam Jay, Phil Wang, Sabrina Jalees, Jak Knight, Tim Dillon – The Comedy Lineup

İlk konuğumuz aslında total kalite olarak daha üst bir sırada da olabilirdi. Ama birden fazla komedyeni içerdiği, tek bölüm olmaması, programın içeriği olarak da tam bir komedi spesiyali olmadığı için burada yer alıp almaması konusunda şüphelerim vardı. Buna rağmen de komedi spesiyalinin sahip olması gereken (10 kişi de olsa stand up yani) hemen hemen tüm özellikleri de taşıdığı için, son sırada da olsa bahsi geçsin istedim. Her bölümünde benim şimdiye kadar hiç duymadığım 10 komedyenden birinin 15’er dakikalık gösterilerini içeren bu program, kesinlikle her komedi spesiyali severin izlemesi gereken işlerden. Bir kere 10 farklı tarz var, süre çok kısa olduğu için bayma imkanı yok ve büyük çoğunluğunun esprileri fevkalade başarılı. Bir tek Tim Dillon izlemeye değer mi emin değilim. Ama diğerleri için uzun bir gösteride nasıl olurlar emin olmamakla beraber yüksek bir potansiyel gördüğümü söyleyebilirim.

(Geç gelen not: Bu programın 2. sezonu ben yazıyı yazdıktan sonra yayınlandı. İlk sezon bariz bir şekilde daha başarılı. İkinci sezonla ilgili şahsi yorumum son 3-5 komedyen haricinde sıradan olduğu. 2. sezonda en dikkatimi çeken şey de çeşitlilik olması için kaliteden ödün verilmiş gibi olduğuydu. Yine de birinci bölümü kesinlikle tavsiye ediyorum. İkinci sezona da vaktiniz varsa bakabilirsiniz. Hemen izleniveriyor çünkü.)

9- Greg Davies: You Magnificent Beast

Britanya’dan çıkan işlerin farklı olduğunu, alıştığımız ABD kültürüne (Asya kültürü kadar mesela) çok uzak olmamakla beraber, kendi içerisinde bir farklılık, hatta bir tazelik içerdiğini sık sık belirtiyorum. Şimdi Netflix’in komedi şovları baz alındığında net konuşmam gerekirse farklı ülkelerin işleri (Britanya’lılar dahil olmak üzere) çok hoşuma gitmedi. Alman, Hint, İspanyol stand-up’ları pek benlik değilmiş belli ki. Her şey de olduğu gibi bu genellememde de bir istisna çıktı; Greg Davies. Galli komedyenimiz agresiflik olarak bir başka Brit komedyen Ricky Gervais ile yarışsa da, anlatım tekniğiyle kendini onun taklidi olmaktan kurtarıyor. Anlatımındaki doğal hali de sert hikayelerini daha eğlenceli hale getiriyor. Herkese göre değil ama sert komedileri sevenler için birebir.

8- Katherine Ryan: In Trouble

Hayatımda cinsiyet ayrımcılığı yapmamaya çalışırım. Uç noktalardaki feminizme karşı olmakla beraber, bir işi kadın erkek yapıyor şeklinde ayırmaksızın değerlendirmeye çalışırım. Ancak komedi sektörü erkek ağırlıklı ilerliyor ve yine ne yazık ki, o az gelen hanımefendi işleri de beni çok sarmadı. Iliza Shlesinger’ın (ikisi de), Jen Kirkman’ın (ikisi de) hatta önceki işlerini çok sevdiğim Amy Schumer’ın, hatta sektörün efsanelerinden Sarah Silverman’ın Netflix special’ları hiç hoşuma gitmedi. Tig Nataro’ya bakabilirsiniz, fena değil ama benim favorim Katherine Ryan oldu. Hem gösterisi gereksiz şekilde aşırı bel altında kaçma eğiliminde değil (bu cinsel çağrışımlar olmadığı anlamına gelmiyor), hem hikayeleri benim jenerasyonuma (tam yaşlı değil, tam genç değil gibi düşünün) hitap edebiliyor, hem de fazlasıyla komik. Britanya’da takılıyor olmasının bunda etkisi olabilir. Listemizdeki tek solo kadın komedyen olması üzücü olsa da, listedeki karşıt cinsiyetteki meslektaşlarından daha altta kalmıyor. Keyifle izleyebilirsiniz.

7- Natasha Leggero & Moshe Kasher: The Honeymoon Standup Special

Açık konuşmak gerekirse ne Natasha Leggero, ne de Moshe Kasher tek başlarına gösteri yapıyor olsalardı bu listeye giremezlerdi. Hatta ikisinin buradaki solo kısımlarının da listedeki diğer işler kadar tatmin edici olduğunu söyleyemem. Ancak iki sebepten bu listede ve bu sıradalar. Birincisi fikir ve konsept çok yaratıcı. Hem bir fiyata iki buçuk stand up izliyorsunuz, hem de baz aldıkları “evleneli çok olmadı” temasını iki farklı bakış açısından izlemek çok keyifli. İkincisi de birbirlerine (solo ya da yan yanayken) sataşmaya başladıkları anlarda komedi olarak zirve yapıyorlar. Yani gösterinin kalan kısımlarına katlanmanız durumunda bu bahsettiğim anlarda kahkaha garanti. Biraz daha üzerine çalışabilirlermiş, bahsettiğim temayı daha fazla kullanabilirlermiş ama bu haliyle de izlenebilir bir iş olarak Netflix arşivinde yerini alıyor The Honeymoon Standup Special.

6- Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

Listelerimde hep benim daha önce ismini hiç duymadığım birileri olmak zorunda. Böylelikle sanki ben keşfetmişim gibi bir hava yaratıp kendi egomu tatmin edebiliyorum. Bu listemizin “ben keşfettim” temalı konuğu Hari Kondabolu oldu. Kendisinin tipinden de anlayabileceğiniz gibi (biraz ırkçı bir yaklaşım oldu ama anladınız ne demek istediğimi) geek kültürüne hakim ve ara ara o konulara da güzel referanslar atıyor. Ancak kendisi esasen politik konulara girdiğinde harikalar yaratıyor. Irkçılık, kadın erkek eşitsizliği gibi konulardaki doğal, basit ama inanılmaz eğlenceli yorumları kendisinin bu listeye girmesinin esas sebebi. Çok da umutlu olmadan izlemeye başladığım ama bitirdiğimde keyifli bir şekilde ayrıldığım işlerden biri. Tavsiye ederim.

Spread the love