AltList – Çizgi Romanlarda En İyi 10 Spider-Man Kostümü

 5- Iron Spider

Efsanevi Civil War öyküsüne denk gelen bu kostümün o hikayeyi okumuş olanlar için yeri ayrıdır. Tony Stark tarafından Spidey’i maniple etme planı doğrultusunda tasarlanan kostüm Spidey’nin en renkli kostümlerinden biri. Aynı Tony’nin kişiliği gibi daha canlı, daha çarpıcı. Yine Tony’e uygun olarak pek çok ek özelliğiyle geliyor kostüm. Klasik örümcek güçlerinin yanına süzülmesini sağlayan ağ panelleri, görüşünü arttıran gözlüklere, arkasından çıkan üç adet kola kadar pek önemli ek faydaya sahip bu kostüm, Spidey’nin Civil War’da taraf değiştirmesiyle etkisini ve önemini yitirdi. Yine de Spidey sevenlerin aklında her zaman bir yer etmiş olarak kalacak.

 

 

 

4- Scarlet Spider

Spidey’nin klonlarıyla uğraştığı dönemler keyifliydi. O döneme ait bu kostümde hoşuma giden şey ise doğallık. Yani kahraman olmak için illa çok afilli olmana gerek yok, yırtık pırtık kapşonlu bir t-shirt’te iş görür. Ekipmanını da gizleyip, saklamaya gerek yok. En doğal haliyle karşınızda Parker’ın klonu Ben Reilley. Asıl kostüm olarak evet tatmin etmeyebilir ama bir alternatif kostüm olarak kesinlikle muhteşem. Bu arada Ben’in Spider-Man’lik yaptığı zamanlardaki kostümünde orjinal kostüme güzel katkılar yaptığını belirtip, kostüm seçimi konusundaki başarısından dolayı kendisini kutluyoruz. (Bir yerden sonra kendimi “Bugün ne giysem?” jürisinden biri falan gibi görmeye başladım.)

 

 

3- Spider-Man 2099

Listeyi hazırlarken farkettim ki, ben daha karanlık tonlarda kostümlerden keyif alıyorum. Bunu Miguel O’Hara’nın giydiği kostümü üç numaraya koyduğumda farkettim. Kostüm Spidey’nin olmayacağı kadar sert. Kollarda sivri çıkıntılar, daha karanlık ve sert bir renk seçimi, göğsünde de kafatasına benzeyen bir örümcek logosu bu kostümü diğer Spidey kostümlerinden çok daha uç bir hale getiriyor. Kostümünün hareketli partiküllerden yapılmış olması ve kahramanın havada süzülmesine yardımcı olan yer çekimi azaltıcı pelerin gibi şeysini de düşününce hakikaten başarılı bir kostüm olarak Spidey gardırobunda yerini alıyor.

 

 

2- Klasik Kostüm

Klasikler asla eskimez. Kostüm adeta Spidey’nin kişiliğini yansıtıyor. Hem kendisinin sempatisini gösterecek kadar renkli, hem de işini ne kadar ciddiye aldığını gösterecek kadar resmi. Kırmızıyla siyah ve mavinin inanılmaz karışımı. İkonik ağ sembolleri ve göğsünde de kocaman bir örümcek sembolü. Her türlü Spidey pozunu güzel yansıtacak bir tasarım. Sırf bu kostümün yaşadıkları bile bu listede zirve yapmasını sağlar. Tesadüf değildir, pek çok kostüm değiştirmesine rağmen her seferinde dramatik bir şekilde bu kostüme dönmesi. Eğer Spider-Man diyorsanız aklınıza ilk gelecek kostüm tartışmasız bu kostümdür. Yine de listede onu geride bırakan bir kostüm var. Ama eğer bir saygı listesi hazırlıyor olsaydık, bir numaraya tartışmasız bu kostümü koyardık.

 

 

1- Symbiote Kostüm

Klasik kostümden daha iyi olduğunu düşündüğüm tek kostüm bu. Bu arada “Spider-Man-3″teki rezillikten bahsetmiyorum, çizgi romanlardaki oyunlardaki o “cool” kostümden bahsediyorum. Bir kere son derece sade, basit bir tasarım olmasına rağmen aynı düzeyde etkileyici. Siyah kahramanımıza inanılmaz bir karizma kazandırıyor. Sonrasında son derece efektif. Anında başka kostüme dönüşebiliyor, ağı organik (doğaya uygun falan gibi oldu), ağ sıvısı falan masrafı yok, gizli görevlerde karanlığa saklanmada falan sorun yaşamıyorsunuz. Tek dezavantajı bir parazitle beraber yaşıyor olmanız ve sizi normalden biraz daha sinirli hale getirmesi. O kadarcık kusur da kadı kızında da olur. Listemizin birincisi tartışmasız “Symbiote Kostüm”

 

Nasıl buldunuz listemizi? Sizin de fikirleriniz bu şekilde mi, yoksa sizce başka kostümler bunlardan daha mı iyi? Yorumlarda belirtin tartışalım. Bir başka listede görüşene de esen kalın.

Spread the love