AltList – 90’lardan İz Bırakan 10 Süper Kahraman Çizgi Film

5- Transformers

Erkek çocuklar belli bir yaşta araba sevdasına tutulur, hem oyuncakları hem de oyunları araba sürme üzerine olur. Bir de bunun üzerine biraz hayal gücü gelişmiş bir çocuksa, bu dönemdeki çocuğa robota dönüşen arabalar gibi bir fikir sunarsan çocuk kafayı yer. İşte benim o dönemime denk gelir Transformers. Düşünsene hem koca koca robotlar var ortada, hem de bu robotlar evrilip çevrilip arabalara (hatta hayvanlara, uçaklara, dinozorlara ve çok alakasız olarak tabancalara) dönüşüyor. Hikayesini çok hatırlamıyorum ama Soundwave’in kasetçalarından çıkıp pantere dönüşen transformer oyuncağı (Ravage adı) şu an bile aklımda inanılmaz taze. Michale Bay’ın saçmalattığı filmler o havayı alıp götürmüş olsa da çizgi film ler aklımızda hep güzel kalacak.

4- Teenage Mutant Ninja Turtles

İşte çizgi film beklentilerimi sonsuza kadar değiştiren kaplumbağalar. Bir çocuğun hayal gücünü çok acayip yollara sokacak her şey mevcut. Mutasyona uğrama konsepti cepte zaten. Aynı zamanda ninja olmaları apayrı. Dört farklı karakter ve dört farklı silah ile size favorinizi seçme imkanı sunuyor. Splinter gibi karizmatik bir eğitmen, April O’neil gibi aşık olunası bir abla da var ekipte. Shredder gibi son derece cool görünüşlü (ama kötü isimli, ehehe) bir kötü adam da mevcut. Krang falan da dahil olunca olayın bilimkurgu yanı da ortaya çıkıyor. Daha ne olsun. Çizgi film dışında o dönem çekilen filmlere de hayran olduğum, o yaşta elimde kaplumbağa oyuncağımla beraber filmi izlediğim ve bundan çok büyük gurur duyduğum biline.

3- Spider-Man

Onuncu sıradaki Spider-Man and Friends’de dahil olmak üzere pek çok Spidey çizgi filmi izlemiş, siyah beyaz minnak çizgi romanları da okumaya başlamış olduğum dönemde kafamda pek bir laubali bir Örümcek imajı olmuştu. Sonra bu çizgi film geldi ve işini ciddiye alışıyla tokat gibi çarptı yüzüme. Spider-Man’in en baba hikayelerini son derece sağlam görsellerle ve başarıyla anlatıyor olmasıyla listede kolaylıkla üst sıralarda yerini aldı. Venom’undan Kraven’a, Chameleon’undan Octopus’una, Morbius’undan Kingpin’ine, bütün baba kötü adamlar bu evrende bir şekilde yer buldu. Sonradan çizgi romanlarla aralarındaki farklar hayal kırıklığı yaşamama sebep olsa da bana esas Spidey’i tanıttığı için bu çizgi filmi sevgiyle anıyorum.

2- X-Men: The Animated Series

Çocukların ilk sevdiği kahraman genelde Spidey’dir, daha genç kitleye hitap etmesinden dolayı. 90’larda kahraman sempatinizin büyüdüğünü, ciddi bir noktaya X-Men’e geçtiğinizde anlardınız. İşte bu durum çizgi film için de geçerliydi. Spidey’i salyalar saçarak izledikten sonra yine aynı yaşa hitap etme amacında olsa da daha ciddi konulara eğilen X-Men’, izlemeye başladığınızda ve hoşunuza gittiğinde büyüdüğünüzü hissederdiniz. Yine en baba X-Men hikayelerini olabildiğince adapte etmeyi başaran bu çizgi film imiz, hemen hemen tüm X-Men karakterlerine bir yerden dokunuyor ve size X-Men dünyasının ne kadar büyük olabileceğini gösteriyordu. Görselliği hep bende biraz hayal kırıklığı yaratmış olsa da, içeriğiyle rakiplerinin bir tık önünde bitirmeyi başarıyor X-Men TAS.

1- Batman: The Animated Series

Zirvede sürpriz olmayan bir şekilde Batman: The Animated Series var. Çizgi film imiz diğer rakiplerinden öncelikle tonuyla ayrılıyor, ki Batman’e uygun bir şekilde son derece karanlık ve kasvetli bir ortamda (tam Gotham gibi) geçiyor hikayelerimiz. Intro’su bile ne kadar cool. Çizimleri (artık DC’nin bu tarzın suyunu çıkaradığını düşünüyor olmakla beraber) hem ciddi bir hikaye anlatacak kadar ciddi, hem de rahatsızlık vermeyecek kadar çizgi. Ne çizgi film olduğunu hissettirecek kadar yapay ve sulu duruyor, ne de bunun fantastik bir eser olduğunu unutturacak kadar gerçekçi. Tam kıvamında. Adet olduğu üzere burada da en baba karakterler ve en bana hikayeler kendilerine yer buluyor. Buradaki başarı sadece hikayeleri değil, karakterleri de bu evrene uygun bir şekilde adapte etmelerinin yanında bir de geliştirmeleri. Şunu kastediyorum, Joker’i başarıyla çizgi film evrenine eklemişler okey, ama yanına bir de Harley Quinn koymuş ve olayı bir tık ileri taşımışlar. Bunu diğer karakterlerde de az veya çok yaptılar. Normalde çizgi filmler çizgi romandan etkilenirken, burada çizgi romana katkıda bulunabilmiş olmaları efsane.  Bunun dışında hikayelerin akıcılığı, sürükleyiciliği, aksiyonu ve duygusu ile tam anlamıyla olması gereken çizgi film Batman TAS. Günümüzün çocuklara salak muamelesi yapan maymun işlerine inat ciddi, sert ve sağlam. Bütün çizgi film lerin örnek alması gereken

Spread the love